Skutočne sa pod neplodnosť u mužov podpisuje používanie plastov?

Skutočne sa pod neplodnosť u mužov podpisuje používanie plastov?

Stretli ste sa už s pojmom xenoestrogén? Ak nie, ide prakticky o environmentálny syntetický estrogén, o ktorom sa začalo, prevažne v poslednej dobe, hovoriť v súvislosti s mužskou neplodnosťou. Zjednodušene povedané – nakoľko ide o zložku (aj) plastových nádob, začalo byť mužom vo veľkom odporúčané vyhýbať sa tak plastovým miskám ako aj plastovým fľašiam. Čo je teda za tým všetkým? Xenoestrogény v plastoch sú dnes u nás témou číslo jedna, preto nikam neodchádzajte!

Narúšajú celkovú hormonálnu rovnováhu

Bolo však zistené, že xenoestrogény nestoja len za problémom mužov počať dieťa, ale aj za hormonálnymi výkyvmi v ženskom tele. Vtedy často prichádza na rad takzvaná perimenopauza, teda predčasná menopauza. Tá, hoci to znie neuveriteľne, môže postihnúť už ženy okolo 30. roku života. Na svedomí však môžu mať aj pomerne rýchly nástup puberty u detí. Nakoľko jeden až dva z desiatich párov na svete má problém počať dieťa, na pretras prišli aj (alebo predovšetkým) hormóny, ktoré na tomto stave môžu mať svoj podiel viny. V tejto súvislosti prišli vedci so zistením, že práve xenoestrogén, napodobňujúci prirodzený hormón, je látka, pred ktorou sa treba mať na pozore.

Pozri aj: Vieš, aké druhy medu existujú a na čo sú dobré? Zorientuj sa v nich!

hormonálna nerovnováha

Zdroj: Shutterstock®

Vyzdvihujú ženský hormón, potláčajú mužský

Pokiaľ ide o mužov, tieto umelo vytvorené hormóny stoja za poklesom spermií a tiež za ich zníženou pohyblivosťou. Je to logické, nakoľko xenoestrogény v ľudskom tele napodobňujú ženský hormón estrogén, čím potláčajú mužské hormóny. Práve vysoká hladina estrogénu v tele má totiž za následok narušenie endokrinného systému, vznik ochorení kardiovaskulárneho systému, problémy s plodnosťou, u žien spôsobuje endometriózu či dokonca rakovinu vaječníkov. Xenoestrogény, ako sme už naznačili v úvode, sa nachádzajú v plastových fľašiach, plastových nádobách, fľaškách s liekmi, plechových konzervách, no dokonca aj v krytoch mobilných telefónov, hudobných nosičoch, farbách, papieroch, bankovkách, platobných kartách, výživových doplnkoch, rôznych kozmetických prípravkoch, textíliách, ale napríklad aj v hygienických vložkách a tampónoch.

čo s neplodnosťou

Zdroj: Shutterstock®

Kde všade sa ešte používajú?

Xenoestrogény bývajú bežne využívané aj na výrobu vinylových podláh, rôznych potrubí a stretnúť sa s nimi môžete aj v stomatológii. Najnovšie sa začalo hovoriť o tom, že sa nachádzajú aj vo vode z vodovodu. Xenoestrogén býva zároveň súčasťou rôznych pesticídnych prípravkov na ničenie buriny či škodcov. Netreba však robiť paniku. Zo strany vedcov je nám predovšetkým odporúčané prehodnotenie pitia nápojov z plastových fliaš a konzumácie pokrmov z plastových dóz. Pri výrobe plastových produktov a obalov sa táto syntetická zložka využíva na udržanie pevnosti a termostability.

Prečítaj si: Recept na diétne raffaelo guľky: Z tohto dezertu nepriberieš!

plastové obaly

Zdroj: Shutterstock®

Čo môžeme robiť?

Stále teda platí, že je potrebné siahať viac po bio a prírodných zložkách v čomkoľvek – strave, nápojoch a všeobecne vo všetkom, čím sa obklopujeme a čo najviac obmedziť používanie chemických a umelo vytvorených látok. Všímajte si dôsledne zloženie toho, čo si kupujete. Do svojho jedálnička, ak ste to doposiaľ nespravili, rozhodne zaraďte čo najviac čerstvého ovocia, zeleniny a esenciálnych olejov.

Zaujme ťa: Prečo je vitamín C nevyhnutnosťou pre naše vlasy?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 26.09.18 07:08

ĽŠ
karma
100.00

O xenoestrogéne som už počula zopárkrát a rozhodne treba do jedálnička zaradiť čo najviac čerstvého ovocia, zeleniny, esenciálnych olejov a minimalizovať používanie chemických a umelo vytvorených látok.

  • 1
Odpovedať

Anton Marek 26.09.18 15:08

karma
127.00

No skvelé, zase ďalšia chemohrozba :(

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 26.09.18 16:00

JK
karma
100.00

Fúúú ha skvelý článok asi natom niečo bude

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní