Veľké chyby pri praní: Tieto tri vážne ohrozujú tvoje zdravie!

Veľké chyby pri praní: Tieto tri vážne ohrozujú tvoje zdravie!

Patríte aj vy medzi ľudí, ktorých baví prať a potom sa vyžívate vo vôni čerstvo opratých vecí a s nadšením ich dávate vyschnúť? Nie, to nie je utópia. Niekoho to naozaj teší a má v praní dokonca svoju záľubu. Dnes však asi týchto nadšencov veľmi nepotešíme. A to najmä v prípade, ak robili chyby, ktoré spomíname v článku. Nikdy však nie je neskoro a vy môžete svoje návyky pri praní zmeniť vo svoj prospech a tak, aby ste neohrozovali svoje zdravie.

1. Neperiete oddelene

Pre niekoho je triedenie vecí pred praním samozrejmým úkonom, avšak nie pre každého. A to je chyba! Keď sa na to pozrieme z hygienickej stránky a neberieme do úvahy triedenie podľa farebnosti, mali by ste prať oddelene od ostatného oblečenia nielen ponožky, ale aj spodnú bielizeň. Ochránite sa tak do istej miery pred šírením kvasiniek v bielizni, ktoré spôsobujú naozaj nepríjemné mykotické ochorenia. Okrem toho, vedci prišli s informáciou, že pri praní na 30 °C zostáva aj na napohľad čistej spodnej bielizni 0,1 gramov fekálií. Preto pri týchto problematických kúskoch oblečenia zvoľte radšej vyššiu teplotu prania.

Pozri aj: Vysoko nákazlivé ochorenie v Bratislavskom kraji: Ako sa mu vyhnúť?

prečo čistiť práčku

Zdroj: Shutterstock®

2. Snažíte sa šetriť energiu a periete len na 30 °C

Myslíte si, že keď vašu bielizeň vyperiete, stane sa čistou a zdravotne bezproblémovou? A možno sa mýlite! Prať veci na 30 °C nie je podľa odborníkov veľmi dobrým nápadom, aj keď sa na niektorých citlivých druhoch textílií uvádza na štítkoch presne táto odporúčaná teplota. Hrozivou je však informácia, že pri tomto spôsobe prania sa nielenže nevyhubia škodlivé baktérie, ale dokonca sa ešte rozmnožia a „zamoria“ práčku a oblečenie v nej. Týmto si koledujete o rôzne choroby. Je celkom možné, že pri snahe šetriť energie, teda pri dlhodobom využívaní 30-stupňového programu, skončíte s poriadnou hnačkou. A to preto, lebo väčšina z baktérií, ktorým pranie na  30 °C neškodí, ba práve naopak, spôsobuje tento zdravotný problém (napr. E.coli alebo baktérie salmonely).

Neverte teda tomu, že váš prací prášok je „všemohúci“ a dokáže eliminovať všetky zdravie ohrozujúce baktérie! Nebude na škodu, ak do vašej rutiny v starostlivosti o bielizeň vhodne zaradíte aj bielidlo. No ešte dôležitejšie je pravidelné čistenie práčky. Keď ju necháte minimálne raz mesačne ísť na najvyššej možnej teplote, samozrejme, bez bielizne vo vnútri, mali by ste tak zo svojej práčky dostať všetky choroboplodné zárodky.

veľká chyba pri praní

Zdroj: Shutterstock®

3. Z práčky vyberáte oblečenie neskoro a dvierka na práčke po praní zatvárate

Stane sa to raz za čas asi každej gazdinke. Času je málo, aktivít v domácnosti veľa a vy jednoducho zabudnete na to, že práčka doprala. Verte tomu, že aj pol hodina, počas ktorej ste nechali vypraté oblečenie v práčke, postačí na usadenie škodlivých mikroorganizmov, dôsledkom čoho je okrem zdravotných rizík aj páchnuca bielizeň.

Okrem toho, že by ste si mali dať záležať na včasnom vybratí vecí z práčky, myslite aj na dôkladné vyvetranie tohto mechanického pomocníka. Niekedy stačí na zamedzenie množenia baktérií naozaj málo, a to, aby ste nechali dvierka práčky po praní otvorené, aby mohlo vnútro dobre vyschnúť.

Inšpiruj sa: Ako presádzať orchidey? Osvoj si niekoľko pestovateľských tipov


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Lucia Šeptáková 02.04.19 15:10

karma
108.00

To nerobìm,na 30-tke periem,ale nie vzdy.

 • 1
Odpovedať

Jarka Šmihuľová 02.04.19 16:21

karma
-1.00

Aké fekálie? Treba si ritku poriadne utrieť a keď treba tak použiť bidet.

 • 1
Odpovedať

Alena Hocková 02.04.19 19:31

AH
karma
-1.00

Dobrý článok -zlozvyku prania na 30tke som sa už skôr zbavila, ešte snažiť sa vždy vybrať prádlo z práčky do polhodky.

 • 2
Odpovedať

Jana Komadová 02.04.19 21:02

JK
karma
100.00

Snažím sa všetko dodrživať a používam aj ocot

 • 1
Odpovedať

Mária Liščinská 02.04.19 22:29

karma
132.00

Super článok, škoda, že tak krátky... veľké ďakujem! O viacerých veciach som nevedela..

 • 2
Odpovedať

Mária Liščinská 02.04.19 22:29

karma
132.00

Super článok, škoda, že tak krátky... veľké ďakujem! O viacerých veciach som nevedela..

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 02.04.19 23:54

karma
113.00

Myslím,že periem správne,lebo tu vymenované veci dodržiavam.

 • 1
Odpovedať

Anton Marek 15.04.19 16:09

karma
127.00

Moja mama ma zaškolila, že sa neoplatí príliš úsporne prať.

 • 2
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 18.04.19 14:01

karma
100.00

Periem na 40 st. C . Triedim prádlo, neverím tomu, že baktérie a fekalie sa dokonca rozmnožujú. Prádlo sa aj 3x pláka. V minulosti sa celkom inak prádlo, vtedy nebolo pranie nebezpečné? Ja ooeriem, vyberiem, vysusim a máločo žehlím. Ďakujem ta článok.

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 21.04.19 15:14

AK
karma
100.00

ja periem na 60 biele a farebné na 40

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 25.04.19 07:18

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní