Vieš, čo nedávať do práčky a prečo? Toto musíš ovládať!

Vieš, čo nedávať do práčky a prečo? Toto musíš ovládať!

O tom, čo nedávať do práčky, často informujú štítky na jednotlivých druhoch oblečenia. Nie vždy je to však tak, respektíve nie vždy sa dá na túto informáciu stopercentne spoľahnúť. Pátrali sme teda po tom, čo do práčky patrí a čo nie. Niektoré veci vás určite prekvapia a možno ani nepotešia, ale je dôležité predchádzať zbytočnému ničeniu bielizne či iných tkanín a textílií, ktoré bežne periete. Poďte sa teda pozrieť na to, čo prať a čo radšej nie!

No áno, aj pranie má svoje pravidlá, či sa nám to páči alebo nie. Je nepochybne pohodlné nahádzať všetko látkové do práčky, nasypať prášok, naliať aviváž a o hodinu až dve všetko vyvešať. Ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, či pranie v práčke skutočne prospieva všetkému? Ľahko sa totiž môže stať, že vašej obľúbenej čipkovanej blúzke chtiac-nechtiac skrátite životnosť na minimum, a to len kvôli nešetrnému čisteniu.

Nehovoriac o tom, že ak vložíte do práčky to, čo tam nepatrí, môžete pomaly, ale isto poškodiť aj samotný spotrebič. A to je predsa škoda, no nie?

Zaujme ťa: Vyskakujúca kostica z podprsenky: Takto jednoducho ju zachrániš!

čo môže zničiť práčku

Zdroj: Shutterstock®

1. Plavky

Plavky, ako aj čokoľvek iné, vyrobené zo spandexu, do práčky rozhodne nepatria. Plavky perte v rukách, ideálne v studenej vode.

2. Pančuchy

A ak predsa len trváte na práčke, vložte pančuchy do pracieho vrecúška a perte ich maximálne pri 30°C. Použite tekutý prací prostriedok, aviváž si radšej odpustite a nesušte pančuchy ani v sušičke a ani na radiátore.

3. Penové vankúše

Pamäťová pena sa v práčke nielenže výrazne poškodí, ale dokonca sa môže rozpadnúť na kúsky. Ide našťastie o hypoalergénny materiál, preto nie je potrebné čistiť ho príliš často a už vôbec nie v práčke. Ideálne je raz za čas takéto vankúše vyčistiť v rukách, s pomocou neparfumovaného čistiaceho prostriedku.

ako prať plavky

Zdroj: Shutterstock®

4. Textílie, plné zvieracích chlpov

Pre vašu práčku by to znamenalo pomalú, ale istú smrť, keďže mokré chlpy vytvoria chuchvalce a tie mimoriadne radi upchávajú bubón práčky. Ak chcete tomuto nežiaducemu kroku predísť, pred praním zbavte vec chlpov, a to pomocou lepiaceho valčeka, prípadne špeciálnej kefy.

Neprehliadni: Kedy si dať pozor na zeleninu? Nie vždy je totiž zdraviu prospešná

chlpy v práčke

Zdroj: Shutterstock®

5. Podprsenky

Stačí jediné pranie v práčke a z vašej luxusnej čipkovanej podprsenky sa stane poškodená a rozťahaná, veľakrát až nepoužiteľná vec neidentifikovateľného pôvodu. Nehovoriac o tom, že háčiky z podprsenky sa s obľubou zachytávajú na iné kusy oblečenia a ničia ich. Venujte teda podprsenkám špeciálnu starostlivosť a perte ich v rukách, vo vlažnej vode.

ako prať podprsenky

Zdroj: Shutterstock®

6. Fľaky z benzínu alebo oleja

Najmä sušička v kombinácii s bielizňou s takýmito fľakmi tvorí doslova nebezpečenstvo. Hoci to znie neuveriteľne, aj malý fliačik z benzínu či alkoholu na košeli sa môže pri vysokej teplote vznietiť. Platí to pre akékoľvek horľavé látky.

7. Čipka, ozdoba, vyšívanie

Aj keď na čo najšetrnejšom programe prania, takýto kúsok oblečenia sa vám môže veľmi nepríjemne poškodiť až zničiť. Predovšetkým čipka, pri kontakte s gombíkmi či cvokmi na inom oblečení, je v práčke mimoriadne ohrozená. Takúto bielizeň teda perte radšej v rukách.

8. Príliš veľký textil

Reč je o paplónoch alebo extra veľkých dekách. Ak sa textília nehýbe, nemôže sa ani vyprať. Čiže naoko si ušetríte prácu, ale v konečnom dôsledku zbytočne miniete energie a aj tak z práčky vytiahnete vec, ktorá sa od pôvodného stavu líši len tým, že je zrazu mokrá. Nehovoriac už o tom, ako pri takomto praní-nepraní váš spotrebič neuveriteľne trpí. Tu je pomoc jednoduchá – veľké veci noste do čistiarne.

ako prať veľké veci

Zdroj: Shutterstock®

9. Vlna, zamat a kašmír

Už ste možno samy zistili, že práčka vie z vlnenej alebo zamatovej veci XL razom spraviť XXS. Nie, vaša práčka nie je zázračná – to je len nie celkom šťastné spojenie určitých druhov látok a materiálov s vodou, mechanickým trením, prípadne vysokými otáčkami. Ideálne je takéto veci prať v rukách a šetrne. Použite na to špeciálny prací prostriedok a jemnými krúživými pohybmi oblečenie akoby miešajte.

Následne vypustite vodu a odznova napustite úplne čistú, v ktorej sa bude vec ešte aspoň 15 minút močiť. Sušte na suchom uteráku – položené, nie zavesené.

Pozri aj: Pľúcnik lekársky: To je pomoc nielen pre tvoje pľúca!

čo sa perie v rukách

Zdroj: Shutterstock®

A na záver ešte malá pomôcka, čo znamenajú znaky a symboly na oblečení:

 • vanička – pranie
 • číslo na vaničke – pri akej najvyššej teplote je možné prať
 • prečiarknutá vanička – vec nie je vhodná na pranie v práčke ani v rukách
 • trojuholník – bielenie
 • štvorec – sušenie
 • krúžok – čistenie
 • žehlička – žehlenie
 • ruka – ručné pranie pri teplote max. 40°C

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

13 komentárov

Ľubica Šťastná 27.03.18 10:02

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok, ďakujem!

 • 1
Odpovedať

Soňa Kelemenová 27.03.18 10:16

SK
karma
86.00

ja som si už zopár pekných vecí zničila v práčke.... odvtedy si už dávam veľký pozor....

 • 1
Odpovedať

Katarína Kusá 27.03.18 11:07

KK
karma
90.00

zvyknem sa riadiť etiketami na textíliách ale priznám sa, že občas mi napr. na tričku ten štítok zavadzia a odstrihnem ho

 • 1
Odpovedať

Anna Bútorová 27.03.18 12:59

AB
karma
100.00

dobré praktické rady

 • 1
Odpovedať

Lucia Šeptáková 27.03.18 13:05

karma
107.00

Dobre vedieť.Všetko nedodržiavam.

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 27.03.18 13:51

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala treba si to opakovať stále aj ja občas operiem čo by sa nemalo

 • 1
Odpovedať

Renáta Gallerová 27.03.18 20:31

RG
karma
108.00

Ani som nevedela, že plavky a pančuchy do práčky nepatria (ja ich tam dávam)... Dám si už lepši pozor, čo do práčky patrí a čo nie...

 • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 27.03.18 21:17

PV
karma
113.00

Myslím, že už som dosť stará na to ,aby som vedela, čo do práčky dať a nedávať..!! Určite podprsenku nikdy, tiež vlnené svetre a jemné materiály ,ako blúzka , čipkované veci a pod. Ale článok dobrý pre tých , čo nevedia ..

 • 0
Odpovedať

Angela Gavlasová 28.03.18 00:59

AG
karma
105.00

Ovládam, ale článok je fajn :)

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 29.03.18 13:34

KK
karma
109.00

ešte sa mi nepodarilo v pračke nič zničiť, čítam štítky na oblečení a dodržiavam

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 29.03.18 22:57

karma
109.00

ked si kúpim nové oblečenie,pred praním vždy pozriem na štítok.Z článku som sa poučila,aj ked som o niektorých radách vedela.

 • 0
Odpovedať

Karin Szabóová 31.03.18 11:49

KS
karma
-1.00

:D

 • 0
Odpovedať

Lenka Krakovska 03.04.18 10:39

LK
karma
-1.00

No tak to som zistila, ze asi tretinu zo spominanych veci periem v pracje. Budem uz davat vacsi pozor...

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní