Vieš, kam zavesiť obraz? Traf klinec priamo po hlavičke!

Vieš, kam zavesiť obraz? Traf klinec priamo po hlavičke!
  • 13.07.2018
  • Simona Kostková

Čakajú vás posledné úpravy novej domácnosti alebo len túžite po zmene a neviete, kde začať? Tak či tak, začnite od obrazov. Aj keď to patrí k posledným úpravám, ktoré v rámci zariaďovania budete robiť, vhodne usporiadané obrazy sú veľmi dôležité. Namiesto chaoticky zavesených obrazov budete mať príjemnú a hrejivú atmosféru v novej domácnosti. Samozrejme, to isté môžete docieliť aj v aktuálnej domácnosti, v ktorej už niekoľko rokov žijete.

Pokiaľ sa chystáte zatĺcť do steny prvé klince alebo chcete pozmeniť atmosféru starých obrazov, spravte to dôkladne. Obrazy môžete umiestniť do rôznych tvarov a ak si vyberiete ten správny, docielite tak harmonický nádych nielen do bytu či domu, ale aj do vášho života. Vyskúšajte niektoré z týchto rád a zidealizujte si svoje bývanie aj život!

Základom je správna výška

Na to, aby ste premenili svoj nový byt na útulnú domácnosť, si musíte najprv uvedomiť, v akej výške budú obrazy visieť. Obrazy by ste mali umiestniť do výšky očí tých, ktorí sa na ne budú pozerať pravidelne. Takže pokiaľ váš manžel nepatrí medzi milovníkov obrazov a viete, že si tú krásnu olejomaľbu nikdy ani nevšimne, riaďte sa podľa vlastných očí. V tejto výške by mala byť horná tretina obrazu, pretože ak bude obraz vyššie či nižšie, budete musieť zdvíhať hlavu do nepríjemnej polohy.

Ďalšou dôležitou otázkou, ktorú si musíte položiť skôr, ako pribijete prvý klinec je, či obrazy budú pasovať do miestnosti. Skúste si predstaviť, ako by vyzerali v obývačke, či sa hodia k okolitému nábytku, či tam lepšie zapadnú bez rámu alebo s rámom. Keď ste si definitívne istí tým, že sa obrazy hodia na to ktoré miesto, vyskúšajte si jednotlivé usporiadanie nanečisto, na zemi. Aranžujte a kombinujte podľa nasledujúcich možností!

Pozri tiež: Fototapeta na stene: Spôsob, ako originálne oživiť svoje bývanie

ako zariadiť byt

Zdroj: Shutterstock®

Veľký obraz potrebuje veľa miesta

Veľký obraz dokáže mnohokrát nahradiť väčšinu nepotrebného nábytku tak, že celá miestnosť pôsobí plná a zároveň nepreplnená. Okrem veľkého priestoru, ktorý musíte pre objemnejší obraz nájsť, si dajte pozor aj na to, kam ho umiestnite. Veľké obrazy sa hodia na miesta, kam sa často pozeráte – napríklad nad pohovku, posteľ či kuchynský stôl. Pri jeho zavesení dbajte na to, aby bol presne v strede voľného priestoru a aby po oboch stranách zostalo rovnako veľké miesto. Nikdy ho nevešajte nižšie, než 1,5 metra nad zem! Náš tip: Pri veľkom obraze môžete vyskúšať aj podsvietenie lištou zhora alebo zdola.

Ak máte veľký obraz a chcete okolo neho umiestniť pár ďalších, menších obrazov, rozhodne sa nebojte. Veľmi príjemnou možnosťou je umiestniť obrazy do špirály alebo umiestniť malé obrazy dookola veľkého. V takomto prípade si dajte záležať na tom, aby boli rámy jednotlivých obrazov v jednej línii. Malá výnimka pri kombinovaní veľkých a malých obrazov sa ponúka ľuďom, ktorí majú radi chaos. Ak aj vy patríte medzi nich, môžete pokojne usporiadať menšie obrazy do stredu a veľké dať na okraj.

feng shui

Zdroj: Shutterstock®

Tvar rozhoduje o usporiadaní

Pri obrazoch, ktoré majú rovnaký tvar alebo motív, stavte na pravidelnosť. Usporiadať ich môžete do tvaru štvorca alebo obdĺžnika, hlavne ak máte radi vo veciach poriadok a presnosť. Dodržte menšie medzery medzi obrazmi, budú pôsobiť elegantnejšie. Naopak, ak máte obrazy rôzneho tvaru a veľkosti, usporiadajte ich do jednej línie. Predstavte si imaginárnu priamku a obrazy aranžujte podľa veľkosti - najväčšie obrazy dajte do stredu, poprípade hore.

Okrem týchto pravidelných tvarov môžete vyskúšať aj odvážnejšie spôsoby usporiadania. Vyskúšajte napríklad retiazku, kedy budete kombinovať jednotlivé obrazy striedavo – raz veľký, raz malý. Výsledok bude hravý a zábavný. Rovnako môžete vytvoriť z obrazov kríž a ak vás takýto tvar nudí, vynechajte strednú časť kríža. Ak by ste chceli vyskúšať niečo ešte viac odvážnejšie, poukladajte obrazy chaoticky, ale len naoko. Použite vždy párny počet obrazov, minimálne dva by mali byť rovnakej veľkosti a zvyšok už je na vás.

ako zavesiť obraz

Zdroj: Shutterstock®

Nezabudnite aj na toto:

Ešte predtým, ako zatlčiete prvý klinec do steny, rozmyslite si, či je to vôbec potrebné. Pri ľahších obrazoch totiž môžete použiť obojstrannú lepiacu pásku. Takisto môžete obrazy iba oprieť o stenu, pokiaľ ich máte napríklad na poličke alebo stole. V prípade, ak si chcete zavesiť ťažší obraz, odporúčame použiť viac, ako jeden klinec či hmoždinku. Malý tip: Ak sa vám zlomil háčik na ráme obrazu, využite manželovu plechovku od piva a poveste si obraz na vrchnák z nej.

Odpadneš: Poznáš kastilové mydlo? Neuveríš, na čo všetko ti poslúži! 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Martina Varhaníková 13.07.18 09:38

karma
110.00

Mám rada , ak steny zdobia obrazy a celkovo ak je priestor niečim zaplnený a útulný. A tú plechovku od piva..super nápad, to ma nenapadlo. :o) Vďaka za radu.

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 18.12.18 10:20

karma
127.00

Ja som rozmýšľal nad galériovým systémom, tak aspoň neostane veľa dier v stene.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní