Zázrak prírody u teba doma: Zisti, ako si vypestovať Aloe vera!

Zázrak prírody u teba doma: Zisti, ako si vypestovať Aloe vera!

O aloe sa už popísalo obrovské množstvo chvál a ani my sa netajíme sympatiami k tejto zázračnej rastline. Nie každý však možno vie, ako si vypestovať Aloe vera v domácom prostredí tak, aby nám po čase čo najlepšie slúžila. Preto sme sa rozhodli ukázať vám podmienky a spôsoby pestovania aloy, ako aj užitočné informácie o tom, kedy je najvhodnejší čas alou použiť.

Pestovanie doma ako veľké eso v rukáve

Nie vždy máme tú možnosť priniesť si domov taký veľký dar prírody, akým Aloe vera rozhodne je. Existuje totiž množstvo superpotravín a prírodných kozmetických zložiek s tými najvyberanejšími prívlastkami, avšak aloa je jedna z mála, ktoré si skutočne môžeme samy vypestovať. Nemusíme sa tak spoliehať len na ich dovoz z ďalekých krajín, čo nás následne stojí nie úplne malé peniaze. Preto, ak vám čo i len trošku záleží na svojom vnútornom zdraví a vonkajšej kráse, určite si zaobstarajte práve túto liečivú a prospešnú rastlinu k sebe domov. Zvyšok vám už prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

Neprehliadni: Ruža nepatrí iba do vázy, ale aj do lekárničky. Pozri sa, čo dokáže!

Aloe vera a jej pestovanie

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com, shutterstock.com

Sme si takmer isté, že presviedčať vás o tom, aké prospešné po mnohých stránkach je mať doma alou, by bolo naozaj zbytočné. Dnes už snáď aj dieťa v materskej škole vie, že ak sa popáli, mamička mu na ranu priloží lístok Aloe vera, že šťavu z tejto rastliny pije celá rodina po nedeľnom obede, aby im lepšie pretrávil, dokonca že si gél z aloy všetci kvapkajú po umývaní na vlasy, aby ich mali zdravé a lesklé a že to, čo si veľká sestra denne potiera na akné, je stále tá istá aloa. Benefity Aloe vera sú nám dobre známe už od raného detstva. Preto sa môžeme rovno vrhnúť na jej pestovanie.

strihanie aloy

Zdroj: Shutterstock®

Pestovanie aloy je úplne nenáročné

Na to, aby ste si alou vypestovali v domácich podmienkach, nemusíte byť žiadny zdatný veľkopestovateľ. Pestovanie tejto rastliny nie je  žiadna veda, je to naozaj jednoduché a nevyžaduje si žiadny pestovateľský talent, ako koniec koncov väčšina sukulentov. Práve naopak, uškodiť jej môžete prehnanou starostlivosťou. To, čo však aloe určite doprajte, je teplo a slnečné svetlo, teda najlepšie jej bude v blízkosti okna. A ak hovoríme o teple, tak myslite na to, že už pri dvoch-troch stupňoch pod bodom mrazu aloa mimoriadne trpí.

Odporúčame: Kvety v spálni: Zisti, ktoré sú vhodné a s čím ti vedia pomôcť!

ako sa pestuje aloa

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Má sa lepšie bez vody, než s vodou

Alou polievajte čo najmenej (v zime úplne najmenej), teda až vtedy, keď je zemina úplne suchá. Polejte ju však naozaj decentne, v opačnom prípade vám zhnije. Črepník by preto mal mať otvor na odtekanie vody. Keď alou presádzate do iného črepníka alebo meníte substrát, s polievaním začnite najskôr na tretí deň, aj to veľmi skromne. Nakoľko listy Aloe vera sú pomerne ostré a špicaté, umiestnite ju radšej mimo dosahu malých detí či zvierat.

Aloe vera v bytových podmienkach len málokedy dorastie do väčšej dĺžky, než 30 cm, preto nevyžaduje extra veľa priestoru. Len vo vonkajšej pôde môže aloa narásť do metrovej dĺžky. Mimochodom, pozrite si  toto zaujímavé video z Instagramu s návodom na zamrazenie aloy a jej následné používanie na podráždenú alebo spálenú pokožku!

Kde sa dá Aloe vera zohnať?

Ak alou budete pestovať v interiéri, na teplé letné dni ju pokojne vyneste von. Kvalitnú a zdravú rastlinu Aloe vera si kúpte v kvetinárstve, záhradníctve alebo, ak máte osvedčený e-shop, tak aj cez internet. Dobrou voľbou bude aj odrezať si zhruba 8 cm z listu aloy od kamarátky a rozmnožiť týmto spôsobom. A na úplný záver dôležitá rada: Na liečivé alebo kozmetické účely začnite Aloe vera používať, keď má minimálne tri roky a aspoň päť dní pred jej použitím rastlinu nezalievajte!

- Anketa

PESTUJETE ALOE VERA?

Odpovedalo 230 ľudí  

Áno
81%
Nie, ale teraz už začnem
18%
Nie, neláka ma to
1%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Jana Uhrová 12.07.18 15:45

JU
karma
103.00

zatial som túto rastlinku nepestovala, no možno to vyskúšam

  • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 12.07.18 17:35

ĽŠ
karma
100.00

Pestujem aloe pre jej úžasné benefity a teplo je pre ňu veľmi dôležité, preto ju vždy v lete dávam von na sklniečko, kde krásne zmohutnie.

  • 2
Odpovedať

Marianna Rajniaková 16.07.18 18:54

MR
karma
109.00

chystám sa že si ju zakúpim..

  • 1
Odpovedať

Andrejka Smutňáková 19.07.18 20:57

AS
karma
100.00

mám ju už pár rôčkov, len ju až tak často nepoužívam, no je to moja prvá pomoc pri malých popáleninách či poraneniach + občas si ňou potriem tvár

  • 1
Odpovedať

Anna Kristova 28.07.18 17:54

AK
karma
100.00

pijem aloe šťavu každé ráno

  • 1
Odpovedať

Robert Jurčák 07.08.18 07:34

RJ
karma
100.00

zaujímavé...skúsim to doma vyskúšať

  • 1
Odpovedať

Katarína Hrtúsová 22.02.19 14:48

KH
karma
79.00

Zatiaľ som vyskúšala iba prikladanie na ranku, chystám sa však aj na jej ďalšie využitie. S listami má zásobuje moja mama u ktorej sa aloe Vera darí

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní