Aké otázky vám aktuálne môžu klásť na pohovore?

Aké otázky vám aktuálne môžu klásť na pohovore?
  • 13.12.2016
  • Martina Berešová

Obdobie, kedy si hľadáme novú prácu, patrí jednoznačne k tým vypätejším v pracovnom živote. Stres z hľadania práce zasahuje aj do nášho osobného života a je veľmi ťažké sa tomuto stresu vyhnúť. Ak sme boli pozvané na pohovor, samozrejmosťou je dobre sa naň pripraviť. Príprava sa však netýka len výberu správneho outfitu, make-upu či naštudovania si informácií o firme. Omnoho dôležitejšie je byť pripravenou na otázky, ktoré nám môžu na pohovore klásť. Aké sú aktuálne otázky, ktoré by vás na pohovore nemali zaskočiť?

1. Prečo opúšťate vaše momentálne pracovné miesto?

Hneď pri tejto prvej otázke by ste nemali reagovať s horúcou hlavou. Je veľmi dôležité, aby ste na túto otázku odpovedali konštruktívne. Ak odchádzate z práce kvôli tomu, že ste sa so šéfom nezniesli, táto odpoveď by vášho budúceho zamestnávateľa veľmi nepotešila. Skúste radšej konštruktívne zhodnotiť, že váš a šéfov pohľad na prácu bol v niektorých sférach odlišný. Samozrejme nezabudnite spomenúť aj nejaký vhodný príklad, ktorý ste zažili.

Ak ste odišli z bývalej práce kvôli nízkemu platu, tiež to nebude vhodnou poznámkou. Oponent si tak môže myslieť, že sa do novej práce hlásite len kvôli peniazom. Vhodnou odpoveďou, prečo odchádzate z bývalej práce, môže byť napríklad to, že v bývalej práci ste cítili nedostatok miesta pre profesionálny rast a rozvoj vašich pracovných schopností. Tak sa váš oponent uistí, že ste aktívna a dbáte o to, aby ste vo svojej kariére rástli.

Odporúčame tiež: Teror v práci: Zakročte voči šikane na pracovisku

Aké otázky vám aktuálne môžu klásť na pohovore?

Zdroj: Shutterstock®

2. Je niečo na vašej práci, čo nemáte rada?

Samozrejme! Každý máme niečo, čo na svojej práci nemáme radi. Aj tu je však potrebné zvážiť, ako na túto otázku odpovieme, pretože správna odpoveď môže urobiť ten správny dojem na to, aby nás na nové miesto prijali. Určite nie je vhodné odpovedať štýlom, že nás nebaví špárať sa v Exceli, alebo odpovedať na hŕbu starých mailov či riešiť problémy po vašej predošlej kolegyni.

Ak vás naozaj práca v Exceli nebaví, no aj na tejto novej pozícii bude potrebné, aby ste sa s ním skamarátili, skúste odpovedať: Aj napriek tomu, že mi veľmi práca s Excelom nejde, rada by som sa v ňom zlepšila, či už pomocou školenia, alebo samoukou. Najideálnejšie je, ak už na zlepšení aj reálne pracujete. Takto si váš oponent dokáže uvedomiť, že síce excel nemáte v láske, no ste ochotná s tým niečo robiť. Koniec koncov, vždy je najlepšie zlepšiť sa v tom, čo vám nejde. Prospeje to nie len vašej práci, ale aj vášmu sebavedomiu. Dokážete sebe samej, že prekonáte to, o čom ste si mysleli, že je nemožné.

Odporúčame tiež: Motivácia ako súčasť každého vášho dňa

Aké otázky vám aktuálne môžu klásť na pohovore?

Zdroj: Shutterstock®

3. Ako si predstavujete ideálny pracovný deň?

Mnohé by sme odpovedali: dovolenkou. Avšak skúste sa nad touto otázkou zamyslieť. Práci sa nevyhnete, je zdrojom príjmu. Preto ak si predstavíte ideálnu prácu, ako by asi vyzeral vás pracovný deň? Bez čoho sa neviete zaobísť? Čo potrebujete vo vašom pracovnom dni? Táto odpoveď už ale závisí na vašich preferenciách. Ako odporúčanie však uvediem: Za ideálny pracovný deň považujem taký, kde mám okolo seba pozitívnych kolegov. Kde mám prácu, v ktorej som dobrá, či dokonca odborníčka a kde riešim problémy, s ktorými si viem poradiť. Za dôležité tiež považujem, ak som za svoju dobre odvedenú prácu aj pochválená. Jednoducho, aby mi práca spôsobovala radosť. Spomeňte vaše preferencie, čo vám v práci nesmie chýbať, aby ste váš deň považovali za ideálny.

Avšak najlepšie, čo môžete urobiť je, že sa na tieto otázky pripravíte vy sami. Predtým, než sa vyberiete na pohovor, vyskúšajte si nahlas odpovedať na tieto otázky tak, aby ste sa s nimi cítili spokojná a aby ste si ich vedeli obhájiť. Všetko sa dá docieliť najmä s pozitívnym prístupom a úsmevom na tvári. Nezabudnite, že to, ako vystupujete na pohovore vytvára veľmi dôležitý dojem u vášho oponenta. Preto zdravé sebavedomie a konštruktívna kritika by vo vašom vystupovaní nemali chýbať.

Odporúčame tiež: Pracovný pohovor - Ako sa správne obliecť a nalíčiť


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Mária Maxianová 13.12.16 17:52

MM
karma
100.00

ja som absolvovala tých pohovorov neúrekom, aj tak zbytočne, všetky boli len formalita

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 13.12.16 23:28

SK
karma
113.00

dnes je to veru veľmi ťažké

  • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 21.12.16 00:08

MZ
karma
-1.00

Aj ja som sa stretla väčšinou s takými pohovormi, ktoré boli iba zinscenované, pretože mali kandidáta už dávno vybraného z rodinných kruhov....

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 26.12.16 18:15

AK
karma
100.00

sú to otázky na telo

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní