Ako bojovať proti závislostiam?

Ako bojovať proti závislostiam?
  • 25.01.2017
  • Martina Berešová

Rozprávať o závislostiach nie je práve príjemnou témou, ktorú preberáte s kamoškami pri káve. Je však potrebné si uvedomiť, že ľudia, ktorí sú závislí, sú medzi nami a nemajú to ľahké. Ak sa vo vašom okolí, napríklad z vašej rodiny, niekto trápi závislosťou, môžete mu pomôcť.

Závislosti môžu byť rôzneho charakteru. Môžu byť substanciálne, teda závislé od látky, alebo behaviorálne, súvisiace so právaním jedinca. Závislosť ako taká je nebezpečná sama o sebe. Negatíva snáď ani spomínať netreba. Donedávna bol ešte priepastný rozdiel medzi pohlaviami v súvislosti so závislosťou. Dnes sa už však táto hranica posúva a rozdiel medzi pohlaviami už nie je taký markantný. Preto je dobré mať na vedomí, že závislosť môže pochytiť kohokoľvek a kedykoľvek. Ako však rozoznať, či je človek závislý a ako ju prekonať?

Sústreďte sa na varovné signály

Na základe týchto signálov dokážete rozoznať závislosť:

  • aj napriek negatívnym dopadom na život (prácu, zdravie či vzťahy), človek pokračuje vo svojom správaní, či spotrebe látok
  • odmietanie základných potrieb (znížená osobná hygiena, nepravidelné stravovanie)
  • zmeny nálad a podráždenosť, defenzívne správanie, ak je človek konfrontovaný
  • izolácia od priateľov či rodiny

Závislosti na rôznych látkach sú viditeľnejšie, než tie týkajúce sa správania. Závislých na drogách alebo alkohole môžete rozoznať na základe vpichov po ihlách, zápachu po alkohole či po danej látke alebo na základe rozšírených zreníc. Daný človek tiež môže mať zníženú schopnosť správnej chôdze. Závislosti, ktoré sa týkajú správania sa však odhalia až časom, a to najčastejšie finančnými problémami alebo inými extrémnymi následkami závislosti.

Odporúčame tiež: Vyskúšajte bylinné čaje, ktoré vás zbavia úzkosti

Najdôležitejšie je navštíviť lekára.

Zdroj: Shutterstock®

Spoznali ste závislosť? Vyhľadajte pomoc

Ak ste na svojom blízkom spoznali niektorý zo spomenutých znakov závislostí, nekonfrontujte ich. Zvyknú totiž reagovať extrémne defenzívne. Vyhľadajte preto odborníka a prediskutujte s ním túto situáciu. Môžete tiež navštíviť poradenstvo či podporné skupiny, ktoré vám dajú pocítiť spolupatričnosť s vaším problémom.

Ak ste závislý práve vy, je potrebné priznať si, že budete potrebovať pomoc. Skúste vyhľadať zariadenia vo vašej blízkosti, ktoré vám s týmto problémom pomôžu. Ak ste v počiatočnom štádiu závislosti, vášmu problému môže pomôcť poradenstvo alebo skupinové terapie.

Vytriezveli ste? Skúmajte príčinu vzniku závislosti

Pri poradenstve alebo pri liečení  sa bude pravdepodobne pátrať po samotnej príčine vašej závislosti. Bez ohľadu na to, čo ste prežili, je potrebné tú príčinu nájsť, aby ste sa jej nadobro zbavili. Niektoré z možných dôvodov sú rôzne psychické problémy, zneužívanie, únik z negatívnej situácie či emócie. Bez pochopenia samotnej podstaty našich skutkov nie je možná náprava. Ak tento problém vyriešiť nechcete, je veľmi pravdepodobné, že dôjde k recidíve. Preto svoj problém skúste vyriešiť a prediskutovať s niekým blízkym, avšak najlepšie s odborníkom.

Odporúčame tiež: Psychohygiena: Zatočte s negatívnou energiou a stresom

Čo môžete ponúknuť vy? Oporu a pomocnú ruku.

Zdroj: Shutterstock®

Je potrebné byť oporou, no neustupovať

Vašou najdôležitejšou úlohou je závislého podporiť čo najviac. Je však potrebné tiež zohľadniť, aká pomoc preňho bude naozaj prínosná. Je samozrejmé, že vás prepadnú obavy. Ak je váš blízky práve v štádiu liečenia sa zo závislosti, nesmiete opakovať negatívne vzory, ktoré by mohli viesť k obnoveniu závislosti. Je potrebné si premyslieť stratégiu postupu a opatrenia.


Odporúčame tiež: Ako nám vie pomôcť šafranový čaj a šafranový olej?

Nájdite si koníčka, napríklad cvičte jógu.

Zdroj: Shutterstock®

Trénujte samého seba

Či už je závislým váš blízky alebo vy sami, je potrebné sa o seba starať po celý čas. Nezanedbávajte sa, práve naopak, buďte pozitívnou osobou. Skúste sa zamestnať rôznymi činnosťami, napríklad: nájdite si nové hobby, skúste odpúšťať, obklopte sa pozitívnymi ľuďmi či vplyvmi. Je samozrejmé, že to všetko vyžaduje pevnú vôľu, no čím viac sa budete snažiť, tým lepšie výsledky dosiahnete.

Recidíva je veľmi častým javom, no neznamená to, že sa za to máte trestať a vzdať sa. Pokúste sa opäť zistiť, čo tento návrat spôsobilo a opäť sa poraďte s odborníkmi. Tento cyklus závislostí môže byť veľmi ťažké prelomiť, avšak nie nemožné. Je potrebné mať v sebe dôveru, ktorá vám pomôže prekonať to najhoršie, pretože vás čaká život plný naplnenia.

Odporúčame tiež: Škorica – síce aromatizované korenie, ale so zdravotnými benefitmi


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Krátka 25.01.17 18:11

SK
karma
114.00

veľmi dobrý článok

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní