AKO NA TO... Hľadať pomoc v duchovne

AKO NA TO... Hľadať pomoc v duchovne

Každý z nás má nahromadenú zbierku životných bolestí a sklamaní. Hľadať spôsob, ako sa s nimi vysporiadať je pre nás dôležité, lebo len tak z nás môže spadnúť obrovská ťarcha a budeme si pripadať slobodní.

Život je hlavne duchovná škola

Denne sa v nej naučíme veľa nového bez ohľadu na to, v ktorom sme ročníku. Keď premýšľame nad svojím životom, neminú nás otázky o jeho zmysle a tom, či sme iba výsledkom náhodného experimentu alebo tvoríme súčasť oveľa rozmernejšieho obrazu. Obdobné otázky sa nám pravidelne hlásia a práve ony nás zavedú k tomu, že si hľadáme svoju vieru, alebo v údive vyčkávame, čo s načatým životom... Tu niekde sú zárodky toho, že bez duchovna niektoré lekcie neprejdeme...

Odporúčame tiež:  5 jóga cvičení na dokonalé brucho!

Hľadať pomoc v duchovne

Zdroj: Shutterstock®

Kde sa túla vaša pozornosť, tam ste aj vy

Možno ste sa práve pod vplyvom toho, čo sa vám v živote odohralo, zamysleli nad tým, ako vás bežné skutočnosti konvenčného života nedokážu naplniť spokojnosťou. Preto je v každodennosti akýkoľvek duchovný rozmer vždy súčasťou sveta, ktorý žijeme. Iba tak nám veci dávajú vyšší zmysel a vedú k slobode. Krásne to vystihla Anais Ninová: „Nakoniec prišiel čas, kedy je nebezpečenstvo, že zostaneme pevne zavinutí do puku bolestnejšie než nebezpečenstvo rozkvitnutia.“ 

Váš život je vašim chrámom

Za tým, aby sme pociťovali rovnováhu, zmysluplnosť a boli v súlade so sebou samými a potom aj so svetom, stoja naše myšlienky. Keď ich ovládame, umožňujú nám formovať si vlastný život. Mudrci podotýkajú, že najväčšie zo všetkých učení je žiť s otvoreným srdcom. 

Odporúčame tiež: Ako na to... Ísť na veci s mierou

Hľadať pomoc v duchovne

Zdroj: Shutterstock®

K tomu nám pomôže, keď si v týchto troch oblastiach „upraceme“ myšlienky: 

1. Špekulácie, dohady, domienky a predpoklady sú toxické

Netreba sa s nimi kamošiť. Keď máte tendenciu kvôli nim prepadať sebaľútosti, zatrhne si to. Doprajte si, povedzme 5-10 minút výdatného ľutovania denne, ale potom hľadajte spôsob, ako sa so situáciou vyrovnať. Špekulácie o tom, prečo vám niečo nevyšlo podľa vašich predstáv sú nanič. Úvahy o tom, ako to nabudúce urobíte inak sú užitočnejšie.

Keď ste zvyknutá príliš vzdorovať, naučte sa hovoriť si a vnímať to, že veci sú také, aké majú byť. A ukáže sa až spätne, čo vám mali priniesť alebo vás naučiť. Zatiaľ sa sústreďte na to, čo môžete podniknúť v nasledujúcom kroku a vykračujte tým smerom, aj keby to bolo pomaly, vždy lepšie, ako cúvať. Celú cestu prejdete postupne a  to má svoj význam – získali ste dobré základy.

Odporúčame tiež:  Ktoré bylinky príroda zasnúbila láske?

Hľadať pomoc v duchovne

Zdroj: Shutterstock®

2. Váš príbeh je rozprávka s dobrým koncom, aj keď to okamžite tak nevyzerá

Rozhodnite sa, že vás čaká skvelý život. Buďte si istá, že príde. Vyberte sa mu v ústrety. Nespoliehajte sa na to, že si vás nájde, keď budete sedieť so založenými rukami a utápať sa vo frustrácii. Rozhodnite sa, že sa budete správať tak, aby ste svoje šťastie stretli. Nečakajte, že o vás niekde zavadí. Činorodosť plodí energiu, ktorá dáva vášmu snaženiu zmysel a povzbudenie do ďalších akcií. Neseďte preto doma a nevytvárajte si smutný závoj. Vystavte sa niečomu, čo vás, aj keď by to malo byť iba v malej miere, vytrhne z vášho zámotku zúfalstva.

Odporúčame tiež:  Recept na: Mandľovo-kokosový ovocný koláč

Hľadať pomoc v duchovne

Zdroj: Shutterstock®

3. Hoci nevládzete, ešte vládzete, to sa iba hlave už nechce

Poznáte to z cvičenia. Máte v nejakej záťaži vydržať a v závislosti od toho, akí ste vytrénovaní vám to pôjde. Práve tým posúvaním hranice od znesiteľnosti k vytrvalosti silnejete a mocnejete. Bez výdrže to nepôjde. A bez opúšťania komfortnej zóny tiež nie, lebo iba mimo ňu sa naučíte najviac nového a sebavedomého.

To, na čom skutočne záleží

Rozhodnúť sa vždy pre to, čo chcete, nie preto, čo nechcete. A hoci to nie je jednoché, táto cesta vás dovedie tam, kde túžite. Chce to od vás „len“ sa v tom cvičiť – jeden deň, druhý deň, týždeň, mesiac, až to nakoniec budete robiť automaticky. Čoskoro zistíte, že ovládať svoje myšlienky nie je taká drina ako na počiatku. Kľučkovať medzi citovými a mentálnymi zátokami ide bezpečne – len to chce mať v ruke pádla a nepúšťať ich z rúk pri náznakoch nebezpečia, ktoré je zvyčajne iluzórne, je púhym výplodom mysle. 

Odporúčame tiež:  TOP 10 najkrajších vodopádov na svete

Hľadať pomoc v duchovne

Zdroj: Shutterstock®

Vaša Janette

P.S.:  “Bez ohľadu na to, akej výzve teraz čelíte, vedzte, že neprišla, aby ostala. Prišla, aby pominula. Počas týchto chvíľ robte, čo môžete, s tým, čo máte, a požiadajte o pomoc, ak ju potrebujete. Predovšetkým, nikdy sa nepoddajte. Pozrite sa na veci také, aké sú. Dobre sa o seba postarajte. Nájdite si spôsob, ako si môžete doplniť energiu, posilniť vieru a celý sa opevniť. Vo vás je sila, ktorá je silnejšia ako čokoľvek, čomu čelíte. Choďte do seba… preniknite do tejto sily. Vedzte, že nájdete odvahu, moc a rozhodnite sa, že prejdete cez všetky pády. Máte niečo výnimočné… Máte ÚŽASNÚ SILU v sebe.” Les Brown

Nabudúce sa pozrieme na to, ako umožniť vlastnej individualite preniknúť navonok

Svoje otázky píšte na: janette.simkova@lifekoucing.sk

Viac o Jannette Šimkovej na jej webe: www.lifekoucing.sk

Odporúčame tiež: Ako na to... Podporiť svoju nespútanosť


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Soňa Krátka 09.05.16 19:43

SK
karma
114.00

vyborny clanok

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 14.05.16 23:14

AK
karma
100.00

sú to overené pravdy

  • 0
Odpovedať

ľubka Olexyová 26.05.16 21:05

ľO
karma
-1.00

článok ma zaujal

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní