Ako na to... Neodopierať si radosti

Ako na to...  Neodopierať si radosti

Vieme sa zaobísť bez väčšiny vecí na dlhý čas. To, bez čoho sa nezaobídeme, je radosť. Aj keď sa ju snažíme nahrádzať všetkým možným (o tom by som mohla z praxe písať celé kvetnaté state hodné sfilmovania).

Radosť sa zvykne považovať za kľúčovejší cieľ v živote než šťastie, pretože radosť je emócia, ktorá sprevádza napĺňanie našich pováh ako ľudských bytostí. Mám pre vás päť jednoduchých typov, ako si dopriať viac dôvodov na radosť.

1. Myslite na to, aká ste vy sama pre seba dôležitá

Z prostého dôvodu - jediná osoba, ktorá je pri vás nepretržite po celý život, sme vy sama. Bez lásky k sebe je láska k druhým iba pretvárka a tá radosť neprináša. Preto sa pokojne rozmaznávajte, hýčkajte a buďte k sebe láskavá a súcitná. Nikto nedokáže naplniť vaše potreby tak dobre, ako vy sama! A dávaním sebe samej získate najväčšiu radosť, lebo potom viete štedro rozdávať ďalej.

Odporúčame tiež:  Ako na to... Robiť chyby s gráciou

ako si Neodopierať radosti

Zdroj: Shutterstock®

2. Neporovnávajte svoj vlastný so životom iných ľudí

Už Seneca nám odporúčal, aby sme sa radovali z toho, čo máme a neporovnávali sa, lebo: “Nikdy nebude šťastný ten, koho trápi, že iný je šťastnejší”. Porovnávanie je v podstate podceňovanie sa, a tým sa zbytočne oslabujete. Váš život je dosť vydarený aj bez toho, aby ste ho museli s niekoho iným porovnávať. Napokon, nie všetko, čo vidno zvonka tak aj v skutočnosti je, nepotrebujete sa dať ovplyvniť zdaním úspechu.

Odporúčame tiež:  Ako zabezpečiť dlhotrvajúci make-up aj na mastnej pleti

ako si Neodopierať radosti

Zdroj: Shutterstock®

3. Pozor na pochybnosti – ničia radosť

Keď si napríklad hovoríte, že nie ste dosť múdre, šikovné, krásne…, váš vnútorný kritický hlas vyhlási, že si radosť nezaslúžite, lebo ste niečo nezvládli… Za každú cenu s pochybnosťami bojujte, pretože majú rovnako, ako iné negatívne myšlienky, tendenciu zhmotniť sa vo vašom živote. 

Odporúčame tiež:  Ako na to... Kde hľadať zdroj pozitívnej energie

ako si Neodopierať radosti

Zdroj: Shutterstock®

4. Robte radosť iným ľuďom

Nemusíte niekoho rozveseľovať tak, že mu porozprávate o svojom najnovšom zármutku. Vždy sa nájde niekto, koho môžete potešiť aj bez toho, aby ste kupovali dary – zázraky robí drobná pomoc, povzbudenie, pozornosť, telefonát, stretnutie… Radosť vždy súvisí s činnosťou, ktorá volá po vašich silných stránkach a núti vás, aby ste sa zhostili úlohy a postavili sa výzve. Potom príde gratifikácia – čo je v reči psychošiny dobrý pocit plynúci po vykonaní aktivity.

Odporúčame tiež:  Beauty recepty: Domáce bylinkové kúry pre všetky typy pleti

ako si Neodopierať radosti

Zdroj: Shutterstock®

5. Objavujte zmysel vlastného života

Môžete vlastniť čokoľvek a vyskúšať hocičo, skutočnú radosť vám to neprinesie, pokým nebudete mať pocit, že sa venujete zmysluplnej činnosti. Bez splnenia tejto podmienky nedokážete v sebe naakumulovať pocit šťastia a spokojnosti, a preto nie je automaticky každý šťastný. Najväčšie sebauspokojenie a sebazdokonaľovanie spočíva v našej vlastnej schopnosti natiahnuť ruky a pomôcť iným. Zmysel spočíva v prínose, v žití pre niečo vyššie než pre seba samého. 

Odporúčame tiež:  Spoznajte farbu roka 2016 - upokojujúca, jemná a mierumilovná

ako si Neodopierať radosti

Zdroj: Shutterstock®

A ešte posledný, špeciálny tip, ako prísť k radosti, aj keď je kuriózny. Vaša najväčšia radosť môže niekedy prameniť z úľavy, ktorú pocítite, keď sa zbavíte najhorších obáv. Čiže postaviť sa katastrofickým scenárom, ktoré dokáže vaša myseľ vytvárať, lebo ju to baví, môže byť veľkým zdrojom nadľahčenia.

P.S. Pamätajte na to, čo tvrdieval Berthold Auerbach: „Kto nie je spokojný s tým, čo má, nebol by spokojný ani s tým, čo by chcel.“

Vaša Janette

Nabudúce sa pozrieme na to, ako opúšťať bublinu pohodlia.

Svoje otázky píšte na: janette.simkova@lifekoucing.sk

Viac o Jannette Šimkovej na jej webe: www.lifekoucing.sk


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Soňa Krátka 21.02.16 08:07

SK
karma
114.00

pekny,pravdivy clanok,treba sa zamysliet

  • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 29.02.16 20:22

karma
93.00

veľmi pekný článok :)

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 15.05.16 11:57

AK
karma
100.00

dobré rady do života

  • 0
Odpovedať

ľubka Olexyová 26.05.16 21:03

ľO
karma
-1.00

tá posledná myšlienka prehovorila do duše

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní