Ako na to... Urobiť z uhlia diamant

Ako na to... Urobiť z uhlia diamant

  • Zdieľaj:
 • 2

Jeden zo zázrakov prírody je, že z kúskov uhlia môže časom vzniknúť diamant. Aby k tomu došlo, sú potrebné zvláštne podmienky, ale v každom kúsku uhlia je prítomná možnosť, že sa z neho za istých okolností stane drahý kameň.

S trochou nadsádzky sa my, ľudia, môžeme považovať uhlie, než príde ten moment, že sa rozvinieme do lepšej verzie seba samých a zažiarime.

Hlavná úloha človeka je zrodiť sám seba

Vyriekol psychoanalytik, filozof a sociológ Erich Fromm a dodal: „Človek sa má stať tým, čím potenciálne je. Najdôležitejším výsledkom jeho snahy je jeho osobnosť.“

A to teda vôbec nie je také jednoduché. Lebo zákonitosť celého tohto snaženia spočíva v tom, že keď si prajeme dosiahnuť hodnotné veci vo svojom osobnom živote a kariére, musíme sa stať hodnotným človekom vo svojom osobnom rozvoji.

Odporúčame tiež:  10 sladkých a slaných toastových receptov

Ako na to... Urobiť z uhlia diamant

Zdroj: Shutterstock®

Hrdina je človek, ktorý nájde silu vytrvať a vydržať

Môžu na vás pôsobiť akékoľvek skvelé podmienky, bez túžby sa nedokážete pretvárať na lepších. Potrebujete si vytvoriť túžbu, pevnú túžbu po niečom, čo si vrúcne želáte. Akonáhle ju budete mať, vytvoríte si zmysel pre jej naplnenie. A tento zmysel vám umožní s prehľadom prekonávať prekážky, ktoré sa vám predtým zdali neprekonateľné.

Odporúčame tiež: Bezlepkové recepty: Chrumkavé modľové keksíky

Ako na to... Urobiť z uhlia diamant

Zdroj: Shutterstock®

Prídete si ako uhlík, ktorý nikdy nebude žiariť?

V legu je kocka 2x4 najdôležitejšia stavebná súčiastka. Keď ju máte 6x, tipnite si, na koľko spôsobov ju môžete pospájať? Môj odhad bol biedny. Predstavte si, že v Legu dlhé roky verili, že existuje 120 miliónov variácií. Než ich nejaký matematik opravil, že je to až 900 miliónov spôsobov. A hoci si toľké milióny kombinácií vôbec neviem predstaviť, nepochybujem, že je to možné. Vidím v tom paralelu s tým, keď sa s klientmi rozprávam o tom, aké by to bolo, zbaviť myseľ všetkých “nedá sa”. Máme v hlave toľko možných kombinácií toho, čo všetko sa nedá, že to zďaleka predčí tie legové milióny. Napriek tomu máme šance postaviť sa im. Vždy sa vieme “preleštiť” tým, ako si urobíme revíziu svojich schopností a vlôh, ktoré nám umožňujú prekonávať obavy. 

Odporúčame tiež:  Ako na to... Ísť na veci s mierou

Ako na to... Urobiť z uhlia diamant

Zdroj: Shutterstock®

Ktoré svoje “nedá sa” chcete prekonať?

Keď nad tým začnete premýšľať, môžu nastať dva scenáre: Nič vás nenapadne, alebo chcete toho toľko, že si budete musieť zo zoznamu vybrať. Buďte obozretní – v druhom prípade sa ponúka častá chyba – chcieť naraz zmeniť alebo robiť všetko. Touto cestou ísť je ako chcieť pospájať veľa kociek lega odrazu tým, že ich vysypeme na kopu a poprehŕňame ich. Spoja sa len tak, že ich vezmeme postupne do ruky a pritlačíme k sebe. Moje odporúčanie je vybrať si jednu vec, pripraviť si plán a toho sa držať. Keď sa vám darí a “výtvor” rastie, vyberte si ďalšiu aktivitu, pridajte ju k predošlej a postupne sa venujte aj jej. A hoci vás to postupne dovedie k tomu, že nastane limit, keď budete môcť pridať novú aktivitu, len ak sa niektorej predošlej vzdáte, je to prirodzené. Začať novú stavbu býva vzrušujúce, tie predošlé môžu skončiť na výstavke. 

Odporúčame tiež:  Ako na to... Hýbať sa, aj keď sa vám vypol motor

Ako na to... Urobiť z uhlia diamant

Zdroj: Shutterstock®

Staňte sa tým, čím sa máte stať

Diamant je veľmi cenným minerálom a patrí medzi najtvrdšie materiály. Vďaka tomu, čím si prešiel. Keď vy prejdete svoju cestu sebarozvoja a sebazdokonaľovania, tiež zosilnejete a spevnejete do krásy tela aj ducha, ktorú budú ostatní obdivovať.

Vaša Janette

Ako na to... Urobiť z uhlia diamant

Zdroj: Shutterstock®

P.S. Životopis v piatich krátkych kapitolách od Portie Nelson

1. kapitola - Kráčam po ulici. Na chodníku je obrovská jama. Spadnem do nej. Som stratená, bez nádeje. Nie je to moja chyba. Kým sa dostanem von, prejde celá večnosť.

2. kapitola - Kráčam po tej istej ulici. Na chodníku je obrovská jama. Tvárim sa, že ju nevidím. Znova do nej spadnem. Nechce sa mi veriť, že som znova tam, kde som bola. Ale nie je to moja chyba. Kým sa dostanem von, znova prejde veľa času.

3. kapitola - Kráčam po tej istej ulici. Na chodníku je obrovská jama. Vidím, že je tam, a predsa do nej spadnem. Je to už zvyk… Mám otvorené oči, viem, kde som. Je to moja chyba. Z jamy sa dostanem okamžite.

4. kapitola - Kráčam po tej istej ulici. Na chodníku je obrovská jama. Obídem ju.

5. kapitola - Kráčam po inej ulici.

Nabudúce sa pozrieme na to, ako využívať pozitívne uisťovanie sa

Svoje otázky píšte na: janette.simkova@lifekoucing.sk

Viac o Jannette Šimkovej na jej webe: www.lifekoucing.sk

Odporúčame tiež:  Ako na to... Vyhnúť sa pascám odkladania na neskôr


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Julius Nagy 17.04.16 15:42

JN
karma
94.00

Zaujal ma clanok...

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 17.04.16 19:28

SK
karma
113.00

dobry clanok

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Vianoce u celebrít: Ako sa na najkrajšie sviatky pripravujú slávne osobnosti?
Voľný čas

Vianoce u celebrít: Ako sa na najkrajšie sviatky pripravujú slávne osobnosti?

 • 1
 • 12.12.2022
Vízie a zámery pre rok 2023: Ako si ich stanoviť a za čo byť vďačná?
Sebarozvoj

Vízie a zámery pre rok 2023: Ako si ich stanoviť a za čo byť vďačná?

 • 1
 • 02.01.2023
Seriál Baywatch: Čo robia hlavní predstavitelia Pobrežnej hliadky dnes?
CELEBRITY

Seriál Baywatch: Čo robia hlavní predstavitelia Pobrežnej hliadky dnes?

 • 1
 • 18.01.2023