Ako na to... Venovať dostatočnú pozornosť príležitostiam

Ako na to... Venovať dostatočnú pozornosť príležitostiam

Zvyknete si hovoriť, že jedného dňa, keď budete mať viac času, peňazí, múdrosti, skúseností a vôbec všetkého, zistíte, aké to skutočne je, keď ste pripravení?

Viem, že viete, že veriť prísľubom typu „až raz...“ je obdobné, ako čakať na výhru v lotérii a nekúpiť si ani žreb.

Ako preťať nemohúcnosť?

Pomôžme si experimentom, podľa ktorého môžeme začať trénovať vnímanie, lebo na počiatku je to práve ono, čo za veľa môže.

Dobrovoľníkov podrobili skúške, z ktorých jedni sa pokladali za šťastných a druhí nie. Každý dostal časopis a niekoľko minút na presné spočítanie uverejnených fotografií. Po niekoľkých stranách, presne v strede časopisu bola vložená príloha, samostatný veľký list s obrovským nápisom: „Ďalej rátať nemusíte, v časopise je 46 fotografií.“ Čo podľa vás urobili tí, čo sa nepokladali za šťastných? Pravda je, že pokračovali v rátaní až do konca časopisu, no keď sa ich spýtali, prečo nezohľadnili tú prílohu, všetci odpovedali rovnako: „Prílohu? Akú prílohu?“ Ani jeden z nich si ju nevšimol. 

Odporúčame tiež:  10 krokov, ako schudnúť s jogou

ako Venovať dostatočnú pozornosť príležitostiam

Zdroj: Shutterstock®

Kontrolná otázka - 

Čo nové ste si dnes všimli na ceste do práce?

Možno to nie je dôležité, ale je za tým niečo, čo David Rock vo svojom výskume o fungovaní mozgu vysvetľuje nasledovne: „Hustota pozornosti opisuje, koľko pozornosti niečomu venujeme: čím viac sme na niečo zameraní, tým vyššia je naša hustota pozornosti. Tento termín popisuje naše mentálne sústredenie a koncentráciu. S dostatočnou hustotou pozornosti sa jednotlivé myšlienky a činy našej mysle môžu stať súčasťou toho, kým sme, a časťou toho, ako funguje náš mozog. Čo potom ovplyvňuje, ako vnímame svet. Inými slovami, sila je v našom sústredení. Tým, ako sa rozhodneme, kam upriamime svoju pozornosť, meníme mozog a meníme to, ako vnímame svet a ako s ním komunikujeme.“ 

Odporúčame tiež:  Ako na to... Rozvíjať dobrozvyky

ako Venovať dostatočnú pozornosť príležitostiam

Zdroj: Shutterstock®

Ešte trochu psychošiny

Keby by ste chceli zoskočiť s padákom, väčšina z vás by to asi považovala za značne stresujúce. Ale šanca, že pred svojím trojstým zoskokom by bola inštruktorka parašutizmu stresovaná, je minimálna. Spôsob, akým človek vníma situáciu, má na hladinu stresu rovnako veľký vplyv ako sama situácia. Nazýva sa to kognitívne hodnotenie. Spomedzi faktorov, ktoré ovplyvňujú pocit stresu, pôsobia najsilnejšie osobné presvedčenia (vyskakovanie z lietadiel je nebezpečné). A taktiež situačné faktory, ako napríklad nakoľko je situácia známa alebo očakávaná (prvý verzus trojstý zoskok).

Toto je jeden z hlavných dôvodov, prečo v rovnakých situáciách zostanú niektorí ľudia úplne pokojní, kým iní sú silne negatívne stresovaní. Túto teóriu spomínam preto, lebo je v podstate potešujúca - môžete meniť hladinu svojho stresu alebo iných obmedzujúcich pocitov jednoducho tým, že si vyberiete možnosť uvažovať o situácii “iným” spôsobom. A ten spočíva v tom, čomu ten význam pripíšete – chcete vidieť príležitosť a brať ju ako výzvu a možnosť naučiť sa niečo nové, alebo dať prednosť strachu z veľkej, neznámej, nebezpečnej prekážky?

Odporúčame tiež:  Najlepšie cviky pre silný chrbát

ako Venovať dostatočnú pozornosť príležitostiam

Zdroj: Shutterstock®

Naša povinnosť voči sebe

Nevnímavý človek pláva životom, nevidí nič príjemné a šetrí si zmysly. Úlohou každej ľudskej bytosti (a hoci to znie ako moja profesionálna deformácia, úprimne tomu verím) je ukázať, čo vie a dosahovať, po čom túži. Keď si hovoríte, že je lepšie žiť v medziach svojho bezpečnostného pásma, zatvoríte si dvere vedúce k príležitostiam na rast. Väčšmi nás obohacuje, keď aktívne myslíme, cítime a máme celý deň oči a uši “otvorené”. A aj keď neraz nevieme predvídať, čo nás má tá ktorá záťažová situácia naučiť a či nám to bude stáť za to, vyhodnotiť to vieme aj tak iba z odstupu. Ako by vám povedal Steve Jobs: “Tie body sa vám nespoja na ceste vpred, ale až pri obzretí.”

Odporúčame tiež:  Ako na to... Kde hľadať zdroj pozitívnej energie

ako Venovať dostatočnú pozornosť príležitostiam

Zdroj: Shutterstock®

Poraziť vnútornú lenivosť!

T. A. Edison to vystihol trefne: „Väčšina ľudí prešvihne príležitosť, pretože je oblečená do montérok a vyzerá ako práca.“ Z praxe vnímam, aký je prínosný postoj byť väčšmi tvorcovia, než hľadači. Postačia štyri odhodlania na trénovanie proaktívneho postoja, teda takého, ktorý je o iniciatívnosti, nie o pasívnosti. Nájdite pre seba spôsob, ako budete:

  • Kreatívni, aby ste boli schopní vytvárať alternatívne riešenia a zvažovať viacero možností.

  • Flexibilní, aby ste zvládali nástrahy všadeprítomnej zmeny a trénovali frustračnú toleranciu.

  • Vyvážení v zmysle toho, že dbáte na rovnováhu vašich jednotlivých rolí v živote a nechcete byť super ženami a super mužmi za každú cenu a v každej situácii.

  • Vyrovnaní, kedy dávate priestor nielen vašej práci, ale aj vzťahom, odpočinku, relaxu a záujmom.

Odporúčame tiež:  Recepty z tymianu, pre vaše zdravie a krásu

ako Venovať dostatočnú pozornosť príležitostiam

Zdroj: Shutterstock®

P.S.: Aj keď sa vám stanú zlé veci, nastavte sa na to, že chcete vytrvať. Pomôcť si môžete napríklad tým, ako to trefne vystihol Richard St. John:

  1.  NEPOZERAJTE SA SPÄŤ, majte naozaj malé spätné zrkadielko.
  2.  Vypestujte si deravú pamäť a ZABUDNITE, čo sa práve stalo.
  3.  Zamerajte svoju energiu na pozeranie sa DOPREDU.

Možno to nie je pravidlo, ktoré vám pomôže zvládnuť test v autoškole, ale určite vám pomôže vytrvať, aby vás doviezlo k úspechu.

Vaša Janette

Nabudúce sa pozrieme na to, ako robiť chyby s gráciou.

Svoje otázky píšte na: janette.simkova@lifekoucing.sk

Viac o Jannette Šimkovej na jej webe: www.lifekoucing.sk


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Krátka 02.02.16 18:14

SK
karma
114.00

poucny clanok

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní