Ako na to... Vnímať, že naši nepriatelia sú bez viny

Ako na to... Vnímať, že naši nepriatelia sú bez viny

Máte nepriateľa či viacerých? Čím si to zaslúžili, že ste im takúto rolu zverili?Správali sa k vám urážlivo, povýšenecky, pokrytecky…? Alebo vám vyviedli ešte niečo horšie?

Teraz príde drsná otázka, pripravte sa: “Mohlo sa stať, že ste ich, hoci nechcene, k tomu vyprovokovali?” To, ako sa to stalo, by sme mohli podrobiť podrobnej analýze, ale bez ohľadu na jej výsledky viem, že tam zohralo rolu ešte niečo ďalšie. Do celého toho diania totiž vstúpilo vaše vyžarovanie. Pravdepodobne bez toho, že by ste sa nad ním zamýšlali. Lenže, ono ide z vás von či chcete alebo nechcete a ľudia ho nejako interpretujú.

Keď cítite to, čo cítite

Naša nevôľa, nesympatie, závisť, odpor, znechutenie, pohŕdanie, strach… sú zdrojom negatívnych emócií. Vytvárajú sa v našej hlave, neprichádzajú zvonka, nikto nám ich nevrazí do rúk alebo ich do nás nehodí. Sú našim vlastným produktom a ten druhý je v našom prežívaní skôr nevinne. Niečo nám zrkadlí, nejako nás irituje a provokuje, ale je to závislé od nás, ako na to reagujeme. Minimálne tak, že je to hneď premietnuté do našej energie a nálady. Na ktorú reaguje tá druhá strana a my naspäť, takže sa to celé cyklí. Ale môžeme pokojne vyhlásiť, že náš nepriateľ je bez viny.

Odporúčame tiež: Recept: Domáca jahodová bublanina

Vnímať, že naši nepriatelia sú bez viny

Zdroj: Shutterstock®

Namietate?

Viem si predstaviť, že so mnou nesúhlasíte. Je to v poriadku. Len mi dajte šancu a ešte pár riadkov počítajte. Tým, že vám niekto svojim správaním škodí a vinu zvalíte na neho, nič nevyriešite. Pravda je nasledovná: Ľudia sú zvyčajne poháňaní vnútornými nevedomými tendenciami, ktorým nedokážu vzdorovať. Je to prosto silnejšie ako oni sami. Môžete sa spoľahnúť, že v skutočnosti tí druhí nerobia skoro nič naschvál.

Vyznať sa v tom celom

Už dávno viete, že nikdy nemáte pod priamou kontrolou to, ako sa k vám správajú či budú správať druhí ľudia. To, čo pod plnou mocou mať môžete, je postup, ako na ich správanie budete reagovať. A to dokážete iba dvomi spôsobmi:

 • vonkajším správaním

 • vnútorným správaním, vytvorením určitých myšlienok, emócií, dojmov, formovaním postoja…

Zvyčajne reagujeme obomi spôsobmi súčasne. Niečo zároveň hovoríme, rovno si niečo myslíme a niečo cítime. Ono sa nám to na pozadí vo vnútri “zrazí” a v závislosti od našej guráže a autentickosti potom “vychádza” von – verbálne aj neverbálne, priateľsky aj nepriateľsky.

Odporúčame tiež: Ako na to... Myslieť si o sebe viac a dokazovať to

Vnímať, že naši nepriatelia sú bez viny

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa k tomu postaviť

Jednoducho – máte na výber iba z 3 alternatív - na urážlivé správanie (alebo akékoľvek, ktoré vás zraňuje) môžete reagovať:

1. urážlivo,

2. pokojne,

3. vôbec nijako.

Závisí to od vašej vedomej voľby – teda toho programu v hlave, ktorý uprednostníte a šťuknete to naň. A práve tento moment urobenia rozhodnutia je rozhodujúci. Od neho závisí, kam pôjde vaša energia a pozornosť.

Odporúčame tiež: Letné postavenie Luny – čo nám prinesie júl?

Vnímať, že naši nepriatelia sú bez viny

Zdroj: Shutterstock®

Aplikačné zásady na život bez nepriateľov

 1. Dám si nasledujúci záväzok a budem sa ním riadiť pri interpretovaní toho, čo sa mi deje: “Nikoho nepovažujem a nebudem považovať za nepriateľa alebo človeka, ktorý by mi škodil.”

 2. Nájdem spôsob, ako odpustím (alebo aspoň čiastočne odpustím) každému, kto mi podľa môjho hodnotiaceho súdu urobil niečo nepekné, nejako mi uškodil, kto ma podviedol, dobehol, oklamal alebo mi nepomohol, keď som potreboval. Postačí, keď sa to odohrá vo vašom vnútornom svete, lebo niekedy môže byť komplikované niekoho s tým komfrontovať.

 3. Myslím na to, že pri prvokontaktoch sa snažím zabrániť vzniku negatívnych emócií voči komukoľvek, aby som nedal dôvod vzniknúť nepriateľskému vzťahu. Keď budú moje emócie mocnejšie, nájdem spôsob, ako ich uvoľniť a pustiť od seba preč.

 4. Pamätám na to, že nemám byť nekompromisným hodnotiteľom tých druhých. Tiež mám svoje slabosti a tiene, tak ako aj všetci ostatní. Súcitne a láskyplne môžem prijímať ľudí, aj keď nebudem s nimi súhlasiť alebo im rozumieť. Napokon, vždy môžem vidieť v nich najskôr to dobré a pekné. Oni to potom uvidia na mne... :)

Odporúčame tiež:  Ako na to... Meniť svoje pocity

Má to garancie?

Ja to mám otestované a to, čo vám viem zaručiť je, že z vášho života ubudne ľudí s negatívnym nastavením, ktorým by vám škodili. Nebýva vždy ľahké držať sa v pozitívnych emóciách a v dobrom naladení, ale stojí to za to, lebo potom klesne počet nepriateľov až na nulu. :)

Vnímať, že naši nepriatelia sú bez viny

Zdroj: Shutterstock®

Vaša Janette

P.S. Nie je jednoduché prijať skutočnosť, že ste sami príčinou pocitov, ktoré vám berú radosť zo života. Keď začnete samých seba vidieť ako svojho najväčšieho nepriateľa, je to veľmi nepríjemné. Toto uvedomenie je však vašim najväčším požehnaním. Keď viete, že si viete vytvoriť svoje vlastné trápenie, je logické, že si viete vytvoriť aj svoju radosť.

Susan Jeffers

Nabudúce sa pozrieme na to, ako prejsť od pesimizmu k optimizmu.

Svoje otázky píšte na: janette.simkova@lifekoucing.sk

Viac o Jannette Šimkovej na jej webe: www.lifekoucing.sk


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Soňa Krátka 27.06.16 21:21

SK
karma
114.00

mam rada VASE clanky, su na zamyslenie sa

 • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 28.06.16 09:41

karma
93.00

zaujímavý článok :)

 • 0
Odpovedať

Monika Filípková 29.06.16 07:24

MF
karma
56.00

Zaujímavý článok na zamyslenie

 • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 15.07.16 09:40

MZ
karma
-1.00

Pekný článok..

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní