Ako na to... Využiť silu z lásky

Ako na to... Využiť silu z lásky

Povedali by ste, že máte v každodennosti dostatok lásky? Z praxe mám pocit, že hovoriť a snívať o nej nám príde ľahšie, než ju prinášať do všetkých našich vzťahov. Pripisujem to tomu, že nás to nikto neučil. Dá sa to však napraviť.

Vzácny je akýkoľvek spôsob, ktorým prejavíme lásku

Neraz stačí úsmev, povzbudzujúce slovo, malý skutok štedrosti či nezištnosti. Rastieme vďaka týmto skutkom. Nedokážeme milovať každého, a často je to preto, lebo druhý človek nám pripomína niečo, čo nám prekáža na sebe. Ničí nám ducha, keď sa nevieme zbaviť hnevu, nenávisti, závisti, zatrpknutosti alebo odporu k odpusteniu. To, ako sa správame k samým sebe sa premieta do vzťahu k druhým. Aj keď sa nám to niekedy nezdá, skutočná láska vyžaduje, aby sme objavili a prijali svoje skutočné "ja". Krásne to vystihla Jiřina Prekopová: “Jedinou podmienkou lásky je rovnováha sebalásky a lásky k blížnemu – vtedy sa láska stáva láskou.”

Ako na to Využiť silu z lásky

Zdroj: Shutterstock®

Ako lásku predovšetkým žiť?

V našej kultúre je pre ľudí dôležité potešiť druhých, zapáčiť sa im a zavďačiť. A hoci je toto správanie súčasťou ľudských schopností konať dobro, správať sa vľúdne a láskavo stráca na význame, keď pri tom zabudneme sami na seba. Základom dobrých vzťahov s ľuďmi, blízkymi i vzdialenými, je náš vnútorný súlad a vzťah k sebe samým. Je takmer nemožné robiť radosť iným, keď ju sami nezažívame, aj keby to bola rovno naša najvyššia priorita. Rovnako platí, že nik iný okrem nás samých nie je zodpovedný za to, ako sa cítime, hoci by sme to niekedy radi delegovali. 

Odporúčame prečítať:  DEEPWORK – ZHARMONIZUJE DUŠU A PRECVIČÍ CELÉ TELO

Ako lásku „komunikovať“?

Jednoducho, a predsa ťažko - láskyplne. Sú dva nevyhnutné predpoklady potrebné na obohacujúcu interakciu plnú porozumenia, v ktorej sa všetci cítia bezpečne. Prvé pravidlo spočíva v tom, že potrebujeme samých seba chápať ako dar, ktorý má byť darovaný. Podľa druhého musíme považovať aj ostatných za dar, ktorý je (niekedy váhavo a neisto) ponúkaný nám. Výmena týchto darov prehlbuje ľudskú spolupatričnosť. 

Ako na to Využiť silu z lásky

Zdroj: Shutterstock®

Láska je najdôležitejší elixír života

Zvyknete sa niekedy pýtať samých seba, akým spôsobom a ako často venujete svojmu okoliu cielenú náklonnosť? Ako často myslíte na ľudí vášmu srdcu najdrahších a ako im prejavujete svoje city?

Prejavovanie rešpektu, úcty a náklonnosti iným ľuďom je bohatým emocionálnym zdrojom pozitívnych pocitov, radosti a zanietenia. Preto sa nám lásku oplatí štedro rozdávať a venovať, lebo sa nám vracia. A je v tom potvrdenie našej vlastnej hodnoty.

Ako na to Využiť silu z lásky

Zdroj: Shutterstock®

Zabudnite na dokonalosť

Vypustite z hlavy všetky tie iluzórne predstavy o tom, ako má vyzerať ideálny vzťah, rodina, život... Buďte samými sebou a bez rozpakov a zábran dajte svetu vedieť, kto ste tu a teraz a stojte si za tým. Veriť v samých seba je voľba. Je to postoj, ktorý dokážete v priebehu času krásne rozvíjať. Ako by vám povedal Max Lucado: „Nie ste ničím náhodným. Neboli ste vytvorení v hromadnej výrobe. Nie ste produkt pásovej výroby. Zámerne vás naplánoval, jedinečne obdaril a s láskou priviedol na zem veľký Majster.“ 

Odporúčame prečítať:  Posilnite svoje sebavedomie a motivujte aj kamarátky

Majte dostatok raketonosičov

Keď premýšľate o ľuďoch, ktorí vás majú radi, povzbudzujú vás a chvália – môžete im hovoriť aj raketonosiči ako Lisa Nicholsová, ktorá tvrdí, že práve oni sú jadrom našej komunity bezpečného priestoru. Ako píše Lisa: „Keď nemôžete použiť vlastné nohy, požičajte si silu od niekoho iného. Ak nemáte sami predstavu, požičajte si jasnozrivosť od niekoho iného. Keď vás bolí srdce, požičajte si lásku od niekoho iného. Keď nevidíte svetlo na konci tunela, požičajte si vieru od niekoho iného.“ Neváhajte ani chvíľku. Ľudia, ktorí vás majú radi, len čakajú na to, aby mohli byť s vami.

V dňoch, ktoré nie sú skvelé a nevidíte, kto ste, alebo čím sa stávate, vás posilní blízkosť s priateľmi-raketonosičmi. Bez výčitiek ich poproste, aby vám pripomenuli, čo dobré vo vás vidia. Urobia to pre vás radi, rovnako ako by ste to urobili vy pre nich. 

Odporúčame prečítať:  Ako na to... Venovať dostatočnú pozornosť príležitostiam

Ako na to Využiť silu z lásky

Zdroj: Shutterstock®

P.S.

“Skutočná láska si žiada viac snahy než boja, viac boja ako útekov a prekonáva nedorozumenia, pocity ukrivdenostia a sklamania s vedomím, že oddanosťou možno všetko zahojiť” – takto všehovoriaco píše vo svojej knihe Láska, vztahy a přátelství Don Miguel Ruiz.

Vaša Janette

Nabudúce sa pozrieme na to, ako si neodopierať radosti

Svoje otázky píšte na: janette.simkova@lifekoucing.sk

Viac o Jannette Šimkovej na jej webe: www.lifekoucing.sk


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Krátka 14.02.16 06:58

SK
karma
114.00

naozaj velmi pekny clanok

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní