Ako nájsť správnu cestu v živote? Určite nerob toto!

Ako nájsť správnu cestu v živote? Určite nerob toto!

„Stratiť sa“ v živote nie je žiadny problém, horšie je však „nájsť sa“, resp. nájsť vlastnú autentickú cestu, po ktorej možno s radosťou kráčať. Nemusí byť dokonalá, ale mala by byť jednoducho vaša. V článku sa zameriame na to, čomu by ste sa pri tomto hľadaní mali vyhnúť.

Neviete, čo chcete

Keď nie sú vaše ciele a predstavy dostatočne vyhranené, teda slabé a nerozvinuté, môže nastať vážny problém. Jednoducho povedané, neviete, čo chcete. To však môže byť dôvodom, prečo sa necháte pomerne ľahko vliecť vonkajšími okolnosťami. Pomyselné opraty tak dávate do rúk druhým ľuďom, ktorí vás môžu zviesť na vlastnú cestu. Nemusí pritom ísť hneď o tú najhoršiu či nepríjemnú cestu, ale v pravom slova zmysle už nie je vaša. Horšia situácia nastáva vtedy, keď vás druhí len „použijú“ na vlastné ciele. Preto je dôležité, aby ste mali jasno a dokázali presne zadefinovať vlastné ašpirácie a ciele.

Pozri aj: Vnútorná sila a odolnosť: 5 najlepších krokov k jej dosiahnutiu

ako sa v živote rozhodovať

Zdroj: Shutterstock®

Idete s davom

Vo všeobecnosti majú ľudia tendenciu byť nenápadní a veľmi sa neodlišovať. Môže to byť kvôli strachu z konfliktu s druhými. Čím ste totiž odlišnejší, tým je možnosť konfliktu pravdepodobnejšia. No ak sa bojíte ukázať a prejaviť svoju odlišnosť a jedinečnosť, tak sa pomaly „rozplývate“ v šedivom dave. Nemusíte to robiť radikálne, aj jemné prejavy vašej originálnej osobnosti urobia životnú cestu autentickou.

„Múdrosť možno dosiahnuť skúsenosťou, to je cesta najťažšia, napodobňovaním, to je cesta najľahšia, premýšľaním, to je cesta najušľachtilejšia.“ (Konfucius)

Zrádza vás empatia

Niekedy môže byť problematické aj to, že každý s istou dávkou empatie má tendenciu zohľadňovať do určitej miery aj potreby a záujmy druhých ľudí, predovšetkým však tých najbližších. Často sa tak usilujete aj o to, čo vlastne nepotrebujete, ale viete, že to potrebujú tí druhí. Empatia je veľmi dôležitá, určite by ste jej mali nechať priestor, ale zároveň si treba stanoviť jasnú hranicu, za ktorú už nepôjdete, pretože inak by ste tú vlastnú cestu nemuseli nikdy nájsť.

depresia a nenaplnené ciele

Zdroj: Shutterstock®

Porovnávate sa

Každému vyhovuje niečo iné, každý má iné schopnosti a možnosti, preto vám porovnávanie s ostatnými veľmi nepomôže, ba naopak... Pokiaľ chcete žiť autentický život, zamerajte sa na svoje sily, správne ich nasmerujte a buďte zodpovednými sami za seba.

„Ku šťastiu žiadna cesta nevedie, šťastie je cesta.“ (Budha)

„Rúbete“ vysoko alebo veľmi nízko

Pokiaľ sú vaše ciele veľmi ambiciózne, ba priam ťažko splniteľné, ľahko sa pri ich napĺňaní vzdáte a ako náhradu potom riešite druhý extrém, a to cestu ľahšieho odporu. Táto cesta však už vôbec nemusí byť vašou vlastnou. Preto by ste mali dobre prehodnotiť svoje možnosti a schopnosti, no a na základe toho si dávať ciele vášmu srdcu blízke, ale zároveň primerané a zvládnuteľné.

Ďalšia inšpirácia do života: Mať alebo byť? Odhaľ pravdu o tvojom životnom prístupe!

príliš vysoké alebo nízke ciele

Zdroj: Shutterstock®

Odkladáte

Bojíte sa pohnúť a „naštartovať sa“. Stav, ktorý je spojený s veľmi známou odkladacou technikou. Realizáciu toho, čo považujete za dôležité a čo ste si už naplánovali, tak odkladáte na dovolenku, keď budú deti veľké, keď pôjdete do dôchodku a podobne. Takto sa ale nikdy nepohnete vpred. Preto radšej zvoľte možnosť „posúvať sa“ pomaly, ale isto a vytrvalo.

Život vie človeka veľmi jednoducho zamotať, ale pokiaľ máte silnú vôľu a energiu na to, aby sme sa opätovne „našli“ a objavili vlastnú životnú cestu, nikdy nie je neskoro.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 09.02.19 14:42

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

  • 0
Odpovedať

Jana Kladivíková 09.02.19 15:03

JK
karma
-1.00

Veľmi pekný článok, a aj pravdivý. Každý sa musí zamyslieť..

  • 2
Odpovedať

Mária Maxianová 09.02.19 16:03

MM
karma
100.00

niet nad spokojnosť v živote, nenechať sa ovplyvňovať prostredím, zvlášť v dnešnej dobe, keď všade okolo na nás útočia rady a návody ako byť úspešný...

  • 2
Odpovedať

JAN KOMADA 13.02.19 20:01

JK
karma
100.00

Pekný článok na zamyslenie

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní