Ako vyčistiť matrac rýchlo a jednoducho?

Ako vyčistiť matrac rýchlo a jednoducho?

Naše obľúbené miesto pre zaslúžený relax si určite zaslúži viac starostlivosti. Všetci odborníci nás pravidelne upozorňujú na roztoče a iné drobné tvory, ktoré sa v matracoch môžu nachádzať. Okrem nich sa však na nich nachádza aj krv, pot, moč a iné telesné tekutiny spolu s rôznymi druhmi plesní. 

Ako vyčistiť matrac rýchlo a jednoducho?

Či sa večer pred spaním osprchujeme alebo nie, aj tak sa na matrac prenáša špina, peľ, prach, oleje a rôzne chemikálie z kozmetiky, ktorú používame. Vieme, čo si myslíte. No vôbec sa nemusíte vzdať svojho spánku v pohodlí.

Stačí, ak sa budete riadiť našimi radami a pravidelne sa starať o svoje kráľovstvá relaxu. Pri dobrej starostlivosti si tak budete môcť vychutnávať nerušený spánok na čistých a voňavých matracoch.

Odporúčame: Jednoduchý spôsob ako vybieliť podprsenku. Bude ako nová!

vyčistenie matraca

Zdroj: Shutterstock®

Príprava na čistenie

Predtým, ako začnete čistiť matrac, vyperte všetky návliečky, plachtu, či prikrývky, ktoré sa na vašej posteli nachádzajú. Rovnako tak operte ochrannú podložku na matrac. 

Najprv skontrolujte štítky výrobcu a pokiaľ je to možné, použite najvyššie nastavenie teploty vody. Teplo zabraňuje roztočom v rozmnožovaní. Zatiaľ čo práčka a sušička urobia časť práce za vás, môžete sa vrhnúť na hlavného aktéra nášho článku.

Odporúčame: Čistá domácnosť: Zoznam vecí, ktoré musíme čistiť každý týždeň

pranie posteľného prádla

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Stačia na to 3 jednoduché kroky

 • Príslušenstvo vášho vysávača vám bude v tomto prípade veľkým pomocníkom. Pokiaľ však nevlastníte násadu na vysávanie čalúnených častí, postačí vám samozrejme aj klasická základná násadka. Začnite navrchu matraca a postupujte od vrchu smerom dole, respektíve v smere prešívania. Nevynechajte záhyby a strany. Matrac ešte neotáčajte. 
 • Vlastné telesné vône si zvyčajne nevšímame, no verte nám, postupom času sa náš pot zmieša s najrôznejšími "arómami", čo napokon môže viesť k zápachu. V tomto prípade nastupuje sóda bikarbóna. Posypte ňou matrac a jemne ju rozotrite štetcom, aby sa dostala medzi jemné vlákna, ktoré sú rajom pre usadený zápach. Nechajte sódu pôsobiť takých 10 minút. Schnutím sa však sóda bikarbóna môže spojiť s niektorými vlhkými a olejovými časticami. Preto je potrebné druhé kolo vysávania.
 • Druhé vysávanie vytiahne aj usadenejšiu vlhkosť. Čo sa týka agresívnejších telesných tekutín, tu bohužiaľ nepomôže ani sóda bikarbóna, ani dvojité vysávanie. Škvrny od potu, moču, krvi, či iných tekutín je potrebné vyčistiť v okamihu, ako sa na matrac dostanú. Inak si celé čistenie poriadne skomplikujete. O čistení takýchto druhov škvŕn si povieme už čoskoro.
 • Matrac otočte a všetky kroky zopakujte.
ako vytepovať matrac

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Nezabúdajme na to, že matrace by sa mali aj pravidelne otáčať. Matrace, ktoré kúpite zvinuté, by sa mali otáčať počas prvých troch mesiacov každý týždeň.

Ostatné matrace by sa mali otáčať každú sezónu, čiže štyrikrát ročne. Pri tomto štvrťročnom otáčaní by sme mali matrac zároveň aj vyčistiť.

V prípade, že sa vám ho nechce tak často čistiť, zaobstarajte si aspoň kryt matraca, ktorý ho ochráni pred špinou a poškodením.

Odporúčame: Babské triky v domácnosti, ktoré nefungujú!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Soňa Krátka 15.07.17 08:18

SK
karma
114.00

sóda bikarbóna je univerzálny čistič

 • 4
Odpovedať

Zuzana Úradníková 15.07.17 09:48

karma
79.00

Dobre rady :)

 • 4
Odpovedať

Katarína Kusá 15.07.17 10:50

KK
karma
90.00

snažím sa vysávať matrace vždy keď prezliekam posteľné prádlo, ale priznám sa, že nie vždy mám na to chuť...ale výhoda je, že dnes majú matrace poťahy, ktoré sa dajú vyprať

 • 3
Odpovedať

Mária Chromíková 15.07.17 12:01

MC
karma
109.00

Dobré rady ,so sódou bikarbónovou.

 • 5
Odpovedať

Lucia Šeptáková 16.07.17 05:58

karma
108.00

Užitočné rady,vyskúšam.

 • 3
Odpovedať

Soňa Kelemenová 17.07.17 07:54

SK
karma
86.00

raz za rok sa aj k tomuto dostanem.... ale poťah na matrac periem častejšie....

 • 1
Odpovedať

Mária Frnová 17.07.17 08:16

MF
karma
106.00

dobré praktické rady

 • 1
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 18.07.17 23:09

karma
100.00

Rady su užasne, článok si ukladám a určite sa pustím do čistenia matracov. Pomaly ich vymieňam a tie staršie zrenovujem.

 • 1
Odpovedať

Darina Božiková 28.01.18 13:09

DB
karma
114.00

matrace vysávam vždy,keď prezliekam paplóny,ale s tou sódou bikarbónou som to ešte nerobila.vyskúšame.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní