Ako začať podnikať: Vnímajú ženy podnikateľky svet biznisu inak?

Ako začať podnikať: Vnímajú ženy podnikateľky svet biznisu inak?

Čoraz viac žien začína v týchto dňoch svoje vlastné podnikanie a nachádza odvahu zmeniť svoju kariéru, hoci aj v strednom veku. Je to jednoducho trend. Dokonca aj na Slovensku, hoci v našej krajine sú ľudia voči podnikaniu ešte stále mierne skeptickí. Ženy si však čoraz viac uvedomujú svoje miesto a príležitosti pre podnikanie v ich živote. Stále viac sa stávajú odvážnejšími a hľadajú možnosti svojho kariérneho rastu viac, ako v minulosti. Čím to je spôsobené? Aké úskalia na nás striehnu pri zakladaní živnosti či spoločnosti? Ako začať podnikať bez rizika pádu?

Podnikanie je neustále spájané najmä s mužmi, silnými hlavami rodiny, ktoré zabezpečujú životný štandard svojej rodiny. U žien sa podnikanie skôr spája najmä so službami v oblasti úpravy vlasov či opatrovania a podobných drobnejších podnikateľských plánov. Prečo by sme však nemohli "vŕtať" aj do chlapských záležitostí? :-)

Hoci pri predstave podnikateľa pred sebou vidíme muža v obleku, nemala by byť táto oblasť tabu aj pre nežnejšie pohlavie. Slovensko ponúka stále viac dobrých príležitostí a nápadov v rámci nášho, ešte stále pomerne prázdneho, podnikateľského trhu.

Odporúčame: Si pod neustálym tlakom? Daj si bylinkový čaj proti stresu!

žena podnikateľka

Zdroj: Shutterstock®

Existujú pravidlá podnikania?

Odpovieme vám hneď. Nie, presné pravidlá podnikania neexistujú. Dokážete si pomôcť v rámci byrokracie a nutných povinností, no stratégiu a celý postup podnikania si musíte zvoliť a nastaviť sami. Jediné, čo vám ostáva, je nájsť odvahu a začať. My ženy sme tvory nerozhodné a tak budeme zvažovať všetko a stále. No niekedy sa jednoducho potrebujeme rozhodnúť a nakopnúť. Je to pre dobro nás, nášho okolia a v neposlednom rade našej rodiny.

Potešíme vás, pretože mnohé svetové štúdie tvrdia, že my ženy sme údajne lepšie podnikateľky. Zvládame pracovať, starať sa o domácnosť, vychovávať deti a navyše si popri všetkých povinnostiach dokážeme ukrojiť aj čas pre seba. Pre prácu máme jednoducho iný cit a práve to môže byť naším veľkým plusom. Ak vás vaše okolie straší, že s dieťaťom či vo vyššom veku nebudete vedieť pracovať a viesť domácnosť naraz a už vôbec nie začať podnikať, môžete ich upokojiť. Aj my osobne poznáme veľa žien, ktoré sú skvelé matky, podnikateľky či manažérky v jednom. Jednoducho sa odosobnite od okolia, od názorov vašej rodiny a priateľov a urobte to, čo cítite v danom momente! Všetko stojí za vyskúšanie. Takže milé dámy, plnou parou vpred!

Bude sa ti páčiť: Syndróm vyhorenia: Vieš, ako mu zaručene predísť?

podnikanie a dieťa

Zdroj: Shutterstock®

Ako na to?

Založenie živnosti znie možno jednoducho, no niekedy nás dokáže poriadne potrápiť. K založeniu živnosti je potrebné splniť zákonom stanovené podmienky - najmä vek nad 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony, bezúhonnosť a uhradiť poplatky za vydanie živnostenského osvedčenia. Podanie je možné vykonať prostredníctvom papierového tlačiva - "klasicky", kedy sa za každú voľnú živnosť platí správny poplatok 5 € a za každú viazanú alebo remeselnú živnosť poplatok 15 €. Ohlásiť živnosť je možné i elektronicky, pomocou zaručeného elektronického podpisu a nainštalovaných programov, kedy je ohlásenie voľnej živnosti zadarmo a poplatok za vydanie remeselnej resp. viazanej živnosti je polovičný - teda 7,5 €.

Práve vďaka možnosti úspory na poplatkoch za vydanie živnostenského osvedčenia sa dnes viac oplatí využiť služby profesionálnej spoločnosti, ktorá celé založenie živnosti vybaví za vás, kdekoľvek na Slovensku a ešte vám ušetrí peniaze. Ak by ste sa rozhodli zakladať živnosť samostatne, musíte pri 15 predmetoch podnikania zaplatiť poplatky 75 € a trápiť sa s výberom živností a strácať čas na úradoch.

Bude sa ti páčiť: Keď reč tela hovorí za všetko: Čo o tebe prezradia pohyby?

založenie živnosti

Zdroj: Shutterstock®

Je založenie s.r.o. výhodnejšie?

Pri zakladaní spoločnosti s ručením obmedzeným trvá celý proces založenia približne 14 dní. Okrem vydania živnostenských oprávnení je potrebné vyžiadať súhlas správcu dane, pripraviť spoločenskú zmluvu a niekoľko ďalších dokumentov a následne novú firmu zapísať do obchodného registra. Poplatky za vydanie živnostenských oprávnení sú identické ako pri živnosti. Poplatok za zápis do obchodného registra na "klasickom" papierovom návrhu je 300 €, pri elektronickom podaní je polovičný, teda 150 €. Rovnako ako v prípade živnosti je dnes výhodnejšie využiť na založenie s.r.o. služby profesionálov, ktorí disponujú elektronickým podpisom, programami, know how a skúsenosťami, než sa trápiť, riskovať odmietnutie zápisu novej firmy na súde. Čo sa však oplatí viac? Živnosť alebo s.r.o.?

Potešíme vás, pretože pre vás máme niekoho, kto vám pomôže vyznať sa v chaose podnikania, vybaví za vás všetky potrebné návštevy úradov, papierovačky a bude stáť pri vás pri akejkoľvek situácii.  Skvelá predstava, nie? 

Vybavovanie byrokracie nie je však ich jediná práca, ktorou sa zaoberajú. Ich skúsenosti v podnikaní z nich robia odlišných a zároveň skvelých partnerov pre váš biznis. Predsa len, pomáhať ľudom je to najušľachtilejšie poslanie. Už len ich názov napovedá, že vyriešia aj nemožné. VYBAVIME.TO jednoducho poradia a pomôžu s akýmkoľvek problémom. Naviac, úvodná konzultácia je ZADARMO!

Viac informácií nájdete na www.vybavime.to

Pozri aj: Aj podanie ruky o tebe veľa napovie. Vyhni sa trápnym situáciám!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ivana Mrázková 20.04.18 21:59

IM
karma
-1.00

Tiež si myslím, že podnikanie nemusí byť nutne záležitosťou mužov a naopak mi príde, že je to pre ženy, obzvlášť matky, oveľa praktickejšie riešenie. Všeobecne sa predsa vie, že ženy majú lepšie organizačné schopnosti, tak prečo by tiež nemohli založiť vlastnú start-up alebo niečo podobné :) Pekný článok o tom, ako na to, som čítala napríklad tu.

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní