Cvičiť sa oplatí: Toto sú pozitíva pravidelného cvičenia!

Cvičiť sa oplatí: Toto sú pozitíva pravidelného cvičenia!
 • 15.09.2017
 • Danka Šindléryová

  • Zdieľaj:
 • 4

Počúvame to všade vôkol nás: Treba sa pravidelne hýbať, mali by sme športovať. 

Čísla však naozaj nepustia. Ak chceme mať svoju hmotnosť pod kontrolou, musíme spáliť toľko kalórií, koľko sme prijali.

A to je veľký problém v dobe, kedy podľa prieskumov až 80 % pracovných pozícií patrí buď k sedavým zamestnaniam alebo si zamestnanie vyžaduje iba ľahkú aktivitu. Nehovoriac o tom, že keď sme doma, sedíme pri televízore, pri počítači, ale sedavý pohyb praktizujeme aj pri jedení. Aké sú teda pozitíva pravidelného cvičenia?

Cesta k šťastnejšiemu životu

Serotonín je známy ako prirodzené antidepresívum, ktorého účinok je pri pravidelnom športovaní porovnateľný s pôsobením liekov proti depresii. Takže ak chcete mať zdravú psychiku, aspoň nejaký ten pohyb naviac by ste si vždy mali dopriať.

S pohybom sa spája tiež tvorba endorfínov, vďaka ktorým sa cítime šťastní. Cvičenie odbúrava stres a úzkosť tým, že sa po fyzickej aktivite v svaloch zníži elektrická aktivita – vďaka čomu sa cítite uvoľnenejšie. Existujú dokonca dôkazy, že pravidelné cvičenie môže pomôcť pri klinickom liečení depresie.

Pozri aj: Športová podprsenka - ktorú si vyberieš ty?

pravidelné športovanie

Zdroj: Shutterstock®

Športovaním sa chránime pred ochoreniami

Podľa prieskumov môžeme vďaka pravidelnej fyzickej aktivite predchádzať viac ako dvadsiatim druhom ochorení. Najlepším dôvodom, prečo začať pravidelne cvičiť je fakt, že fyzická aktivita znižuje riziko mnohých vážnych ochorení ako napríklad srdcovo-cievne ochorenia, zvýšený krvný tlak, osteoporóza, cukrovka druhého typu, obezita, vysoká hladina cholesterolu, rakovina prsníka (áno, aj muži ju môžu dostať), mozgová príhoda, srdcový infarkt alebo artritída. Najvýraznejší priamy vplyv má pravidelné cvičenie na srdce, kosti, pľúca a nervový systém.

pravidelné športovanie

Zdroj: Shutterstock®

Pohyb zlepšuje funkcie mozgu

Mnohé štúdie dokazujú fakt, že ľudia, ktorí pravidelne cvičia, majú lepšiu pamäť, úroveň pozornosti a tiež rýchlejšie reakcie. Výskum fínskych vedcov z roku 2014 ukázal, že ľudia, ktorí v strednom veku cvičili aspoň dvakrát týždenne, mali nižšie riziko vzniku demencie než ľudia, ktorí aktivitu nepreukazovali. Podľa Francesca Sofi a jeho kolegov môže pravidelné fyzické cvičenie v starobe znížiť riziko zhoršenia kognitívnych funkcií takmer až o 40 %.

Ak nechcete cvičiť vo fitku, alebo nevládzete behať, tak napríklad stačí len 45-minútová prechádzka trikrát do týždňa. Nenapadá vám miesto, kam by ste sa išli prejsť? Tak potom vyskúšajte po práci neísť domov autobusom, ale pešo. Takáto ani nie hodinová prechádzka skutočne zlepší funkcie vášho mozgu. Vo všeobecnosti aeróbne aktivity (medzi ktoré patrí aj chôdza) stimulujú strednú časť čelného a hornú časť temenného laloka, ktorých funkcie súvisia s pozornosťou a zameraním sa na nejakú činnosť.

Zaujme ťa: Prečo sa oplatí skúsiť vysoko intenzívny intervalový tréning HIIT?

prečo sa oplatí pravidelne cvičiť

Zdroj: Shutterstock®

Nič však netreba preháňať! To je naša rada na záver. Vedecké štúdie totiž ukázali aj to, že príliš intenzívne cvičenie znižuje úroveň odolnosti nášho tela. Ak viac ako 90 minút cvičíme s vysokou intenzitou vytrvalostné cvičenia, ďalších 72 hodín máme zvýšenú šancu ochorieť. :)


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Soňa Krátka 15.09.17 08:31

SK
karma
113.00

pohyb - je život a cvičenie dvojnásob, rada si zacvičím jogu a pilates, máme radí prechádzky po horách, denne chodím do práce peši, aj nôžky musíme trénovať, aby nám nezleniveli a o ostatnom ani nehovorím...

 • 1
Odpovedať

Katarína Kusá 15.09.17 10:37

KK
karma
89.00

ja som dlhé roky necvičila ale chodievala som sa bicyklovať a na prechádzky so psom ale vekom som zistila, že treba cvičiť aj napriek tomu že nemám problém s váhou aby mi neochablo svalstvo

 • 1
Odpovedať

Marianna Rajniaková 15.09.17 13:58

MR
karma
108.00

pohybom sa dobre odreagujem od bežných starostí a hneď mám lepšiu náladu...

 • 1
Odpovedať

Mária Zámečníková 24.09.17 23:36

MZ
karma
-1.00

Taktiež milujem pohyb, aj keď niekedy dostávam v posilke zabrať.. ale nie je nad ten super pocit potom :)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Vyhraj 3x balíček pánskej kozmetiky NIVEA MEN
SÚŤAŽE

Vyhraj 3x balíček pánskej kozmetiky NIVEA MEN

 • 11
 • 13.01.2023
Vyhraj 2x darčekový balíček kvetinových vôd Alteya Organics od bioruza.sk
SÚŤAŽE

Vyhraj 2x darčekový balíček kvetinových vôd Alteya Organics od bioruza.sk

 • 5
 • 05.12.2022
Vyhraj 3x balíček prípravkov NUANCE ABSOLUTE CAVIAR AND PEARL
SÚŤAŽE

Vyhraj 3x balíček prípravkov NUANCE ABSOLUTE CAVIAR AND PEARL

 • 4
 • 10.10.2022