Denný rozvrh pre krajšie telo: Ako má vyzerať zdravý obed?

Denný rozvrh pre krajšie telo: Ako má vyzerať zdravý obed?

Blíži sa nám čas obeda, sedíme v kancelárii, nič nestíhame a premýšľame, čo si objednáme na obed. Čo nám napadne ako prvé? Pizza? Rýchle občerstvenie? Zadržte!

Dnes vám prinášame niekoľko užitočných tipov. Zdravý obed si spolu s nami dokážete pripraviť ľahko a rýchlo. Doprajte svojmu telu užitočné vitamíny a nezaťažujte ho mastnými jedlami. Tie nás síce zasýtia, no ešte viac unavia.

Z práce predsa odchádza väčšina z nás až okolo 16-tej hodiny a dovtedy potrebujeme byť plní energie. Už sme vám priniesli článok o rannom režime až do obedných hodín. Pri dodržaní nášho celého denného rozvrhu nebudete hladní, unavení a nepriberiete.

11:30 - 12:30 Malá prechádzka pred obedom neuškodí

Posledné vety v minulom článku popisovali postup, ktorý by sme mali dodržať pred každým obedom. V skratke si pripomeňme, že pre správne trávenie by sme mali telo doobeda doplniť potrebnými vitamínmi a ísť na krátku prechádzku. Tým si zaručíme nielen správne trávenie, ale aj prísun väčšej energie. 

Odporúčame: Denný rozvrh pre krajšie telo: Ako majú vyzerať zdravé raňajky?

zdravý šalát

Zdroj: Shutterstock®

12:30 - 14:00 Obed, voda, prechádzka

Toto spojenie je v podstate pravidlom každej časti nášho dňa. Pravidelná strava, dostatok tekutín a veľa pohybu sú tou správnou cestou k zdravému životu. Jedným z dobrých receptov na zdravý a ľahký obed je takzvaný "Dúhový šalát". Jeho príprava je jednoduchá.

 • Začnite pridaním tmavej listovej zeleniny do väčšej misky.
 • Následne pridajte zeleninu, ktorá obsahuje bielkoviny a zdravé tuky. Vhodné sú napríklad paradajky, mrkva, paprika, či hríby. Hríby sú navyše dobrým zdrojom vitamínov, minerálov a antioxidantov.
 • Ďalej môžeme do šalátu primiešať trošku avokáda, tuniaka, prípadne grilované kuracie alebo morčacie mäso. Neuškodí nám ani fazuľa alebo šošovica.
 • Čím viac farebnosti a rozmanitosti, tým lepšie. Suroviny si však samozrejme pridávajte podľa toho, čo vám chutí. 

Všetci odborníci na výživu radia, aby sme šalát netrepali, ale len jemne premiešali a pridali trošku olivového oleja. Do šalátov je olivový olej vhodný najmä preto, že pomáha telu lepšie tráviť vitamíny rozpustné v tukoch, ako sú napríklad A, D, E a K. 

Odporúčame: Dobré a zlé účinky kávy: Nahradí ju BIO káva?

rýchly šalát

Zdroj: Shutterstock®

14:30 - 16:00 Poobedná siesta

V niektorých krajinách sú poobedné siesty povinnou časťou dňa. Bohužiaľ my môžeme takým krajinám iba tíško závidieť. Aj napriek tomu si môžeme aspoň spríjemniť čas olovrantu, a to prípravou chutných menších jedál.

Aby sme nezaspali s hlavou na klávesnici, mali by sme si v čase olovrantu dopriať jedlo obsahujúce zmes vlákniny a bielkovín. Vhodnou možnosťou je jogurt s ovsenými vločkami. Prípadne si do misky môžete nakrájať banán a pridať lyžicu arašidového alebo mandľového masla. Ak však patríte k milovníkom čokolády, máme pre vás dobrú správu. Vhodnou poobednou alternatívou je aj čokoláda, ktorá však musí obsahovať aspoň 70% kakaa. Je nabitá antioxidantmi, pomáha znižovať krvný tlak a udržuje náš mozog v strehu.

Malý tip: Ak zvyknete chodiť po práci do posilňovne, jedlo konzumujte najneskôr hodinu pred tréningom.

Aký by mal byť náš správny večerný rozvrh sa dozviete v ďalšom článku zo série "Denný rozvrh pre krajšie telo".

Odporúčame: Recepty na 3 ľahké šaláty vhodné na letné menu

účinná diéta

Zdroj: Shutterstock®


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Marianna Rajniaková 10.07.17 17:20

MR
karma
109.00

Užitočné rady, je pravda že aj ja idem väčšinou tou " jednoduchšou " cestou..pizza, majonézový šalát..

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 11.07.17 08:32

SK
karma
113.00

keďže do práce chodím denne pešo o 10.30, tak si stihnem doma pripraviť podobné niečo, ako spomínate a ešte mám aj prechádzku, mne to tiež takto vyhovuje

 • 0
Odpovedať

Mária Frnová 11.07.17 13:40

MF
karma
106.00

šalátiky sú v lete TOP

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 11.07.17 14:41

SK
karma
86.00

v lete fičíme na šalátikoch...... a hlavne ich pripravujem na večeru.... zeleninka nám rastie v našej zahrádke.... takže máme ju vždy čerstvú...

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 14.07.17 18:35

AK
karma
100.00

toto nemôže človek praktizovať v robote

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní