Dodaj energiu svojmu životu pomocou feng šuej!

Dodaj energiu svojmu životu pomocou feng šuej!
 • 30.11.2018
 • Darina Veen-Kaššová

Priestory a domy nás môžu inšpirovať, naladiť pozitívne, ale môžu nám aj odčerpávať vzácnu energiu a životnú silu. Filozofia feng šuej odpovedá na otázky, prečo sa v niektorých priestoroch alebo domoch cítime veľmi dobre, niektoré nás veľmi unavujú a z niektorých by sme najradšej rýchlo ušli.

Čo je vlastne feng šuej?

Je to umenie harmonizovať tok priestorovej energie stavieb, ktoré sa v Číne úspešne uplatňuje už niekoľko tisíc rokov. Ľudia, ktorí si osvojili jeho princípy, spoznali, ako sa zlepšila atmosféra ich domova, vzťahy v rodine a takisto, ako prispelo feng šuej k ich vnútornému uspokojeniu a dodalo im novú energiu, aby mohli zmeniť a skvalitniť svoj život.  

Neprehliadni: Lapač snov: Prostá dekorácia alebo magický symbol?

feng shui

Zdroj: Shutterstock®

Ako to funguje?

Feng šuej funguje na základe toku energie čchi. Všetko, čo nás obklopuje, pozostáva z energie. Týmto pojmom sa nemyslí energia v zmysle elektriny zo zástrčky, ale univerzálna sila, ktorá hýbe svetom a ktorej pôvod a podstatu sa snažia čo najusilovnejšie skúmať moderné centrá jadrového výskumu. V Japonsku sa jej hovorí Ki a v Indii prána. Je to životná sila, životná energia, jemná substancia, z ktorej sa skladá celý vesmír. Optimálne prúdenie tejto energie v prostredí, napríklad v byte alebo v dome, ovplyvňuje osud a pohodu v širšom zmysle.

Každý z nás má energetické pole, ktoré sa pohybuje v tele a okolo neho. Hovorí sa mu čchi, čo je jemný prúd elektromagnetickej energie, ktorá nesie vaše city, myšlienky a presvedčenia. Takže, ak sa cítite vzrušení, budete svojím telom vysielať vzrušenú energiu čchi. Tajomstvo feng šuej tkvie v dobrom zabezpečení všetkých miestností životnou energiou čchi. Voľné prúdenie čchi vedie k zdraviu, úspechu a blahobytu. Ideálne je, keď životná energia čchi cirkuluje z miestnosti do miestnosti ľahko a bez prekážok, povedzme tak ako sa pohybuje tanečný pár pri valčíku.

Zaujme ťa: Spánok ako v bavlnke: Vieš, ako si správne vybrať posteľné obliečky?

domácnosť podľa feng šuej

Zdroj: Shutterstock®

Feng šuej nám poskytuje odpovede na otázky:

 • Ako rozmiestniť a usporiadať doma nábytok, aké farby a materiály kombinovať a ktoré nie?
 • Ako zariadiť spálňu, aby sme mali hlboký, neprerušovaný a pokojný spánok?
 • Prečo je dôležité mať doma rastliny a kvety, ktoré a kde?
 • Ako urobiť opatrenia alebo zmeny, keď sa necítime v dome dobre?
 • Ako dosiahnuť doma príjemnú atmosféru a pohodu?
 • Učí nás, ako vytvárať v našom prostredí harmóniu a rovnováhu, ktorá je taká nesmierne dôležitá pre naše telesné a duševné zdravie a pocit pohody.

5 prvkov

Feng šuej rozlišuje päť prvkov, ktoré vznikajú zo súhry energií jin a jang. Podľa čínskej teórie rozlišujeme tieto prvky: drevo, oheň, zem, kov a voda. Aby z priestoru sálala harmónia, pokoj a pohoda, je dôležité dodržať rovnováhu 5 prvkov. Vo feng šuej vyvážená zmes všetkých piatich prvkov vytvára harmonické prostredie. Medzi všetkými prvkami by mala existovať rovnováha, ktorá zohráva významnú úlohu. Prvky sa pohybujú vopred určeným spôsobom: voda umožňuje rásť drevu, drevo umožňuje horieť ohňu. Výsledkom je popol, čiže zem, v ktorej sa tvorí kov, ktorý sa v tekutej forme podobá vode.

Ďalší cyklus svedčí o tom, aké sú vzájomné vzťahy medzi prvkami. Možno si to zapamätať nasledovne: voda hasí oheň a je, naopak, pohlcovaná zemou, z ktorej odčerpáva energiu drevo vo forme stromov a tie zase môže ničiť nástroj z kovu. 

prvok voda

Zdroj: Shutterstock®

Prvok VODA

Predstavuje duchovnosť a emócie, inšpiráciu, múdrosť, pochopenie. Energia vody je prúdiaca alebo pokojná, prispôsobivá a flexibilná, inovatívna a omladzujúca. Farby sú čierne a tmavomodré. Vodnú energiu aktivujú mäkko splývajúce záclony, zvlnené vzory, sklo a sklenené predmety, izbové fontánky, vodou naplnené misky s kvetmi, obrazy s vodou a jazierka.

 • Príliš veľa: pocit, že človek je nevyvážený a topí sa emocionálne, má pocit zahltenosti a je nadmerne sociálny
 • Príliš málo: nedostatok súcitu, osamelosť, izolácia, stres

Bude sa ti páčiť: Sebarozvoj s koučkou: Čo s prekážkami?

prvok drevo

Zdroj: Shutterstock®

Prvok DREVO

Reprezentuje kreativitu, rast, narodenie, silu, flexibilitu a intuíciu. Energia dreva je vzostupná, aktívna a plná nádeje. Drevenej energii zodpovedá zelená farba, východ slnka, svieži jarný vietor a všetko, čo súvisí s novými začiatkami a sviežosťou. Drevenú energiu vnesú do domova veľké, zdravé a silné rastliny, nábytok z dreva, vertikálne priečky či dosky, stoličky s vysokými operadlami, čerstvé kvety, obrazy s prírodnými či lesnými motívmi. 

 • Príliš veľa: môže spôsobiť pocit, že človek je ohromený, tvrdohlavý, hnevlivý a nepružný
 • Príliš málo: depresie a nedostatok kreativity 

Odporúčame: Aké vlastnosti vám dal do vienka deň vášho narodenia?

prvok oheň

Zdroj: Shutterstock®

Prvok OHEŇ

Predstavuje nadšenie, vodcovské schopnosti, výraznosť, inšpiráciu a odvahu. Reprezentuje leto, horúčavy a jasnosť. Ohnivá energia vyžaruje von a je plná farieb. Klasickou farbou ohňa sú červená, fialová a oranžová. Ohnivú energiu stimuluje svetlé a teplé osvetlenie, slnečné žiarenie, symboly slnka,  trojuholníkové tvary, inšpirujúce umelecké objekty a krb. Napríklad svetlo sviec vytvára romantickú náladu a stimuluje oheň vášne. 

 • Príliš veľa: hnev, agresia, podráždenosť, netrpezlivosť a impulzívne správanie
 • Príliš málo: emočný chlad, nedostatok vízie, nízke sebavedomie
prvok zem

Zdroj: Shutterstock®

Prvok ZEM

Predstavuje fyzickú silu, poriadok, rovnováhu, stabilitu, bezpečnosť, pokoj, vytrvalosť. Energia zeme je konzervatívna. Farby sú žlté, béžové a hnedé. Typickými zemskými doplnkami sú terakota, kameň, hlina a keramika. Zemskú energiu stelesňuje široký, nízky nábytok, mäkké vankúše na sedenie, ťažké záclony, pohodlné a dlhé pohovky, ťažké predmety, sochy. 

 • Príliš veľa: ťažký pocit, nuda, pomalosť, vážnosť
 • Príliš málo:  neorganizovanosť, chaos, neistota, zmätok, rozptýlená energia bez cieľa

Neprehliadni: Čo hovorí feng shui na kvety vo vašej domácnosti?

prvok kov

Zdroj: Shutterstock®

Prvok KOV

Predstavuje jasnosť, logiku, organizáciu, silu, cieľavedomosť, analytické schopnosti. Energia kovu je orientovaná dovnútra, zhusťujúca, spevňujúca, koncentrovaná a cieľavedomá. Farby sú biele, šedé, strieborné a zlaté. Typickým kovovým tvarom je kruh. Kovovú energiu posilňujú okrúhle stoly, hodiny, doplnky a predmety s kovovým povrchom, lesklé biele povrchy, vysoko leštené biele kachličky a nábytky.    

 • Príliš veľa: strnulosť, neústupčivosť, malichernosť, lpenie na detailoch, prílišná kritika 
 • Príliš málo: opatrnosť, uzavretosť, nedostatok sústredenia, ukecanosť

Z hľadiska feng šuej je dôležité pochopiť, ako dobre je váš domov vyrovnaný. Dosiahnutie harmonickej rovnováhy všetkých prvkov vo vašom dome vytvorí kvalitu energie, ktorú potrebujete na to, aby ste mohli žiť zdravý a naplňujúci život.

Odporúčame: Svadba podľa feng shui


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 30.11.18 06:29

ĽŠ
karma
100.00

"Umenie", ktoré sa oplatí praktizovať.

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 30.11.18 17:28

MM
karma
100.00

ako tak čítam, sa mi zdá, že máme doma všetkých 5 prvkov v harmónii

 • 1
Odpovedať

Zuzana Szocsova 02.12.18 11:55

ZS
karma
100.00

mala by som si takto asi usporiadat byt, davnejsie som na to myslela ale nejako sa mi do toho este nepodarilo ist

 • 1
Odpovedať

Alžbeta Remencová 02.12.18 21:45

AR
karma
103.00

ja kvoli feng suej stale zatvaram skrinky :)

 • 1
Odpovedať

Emília Kožáková 08.12.18 23:40

EK
karma
-1.00

Staroveké generácie boli oveľa múdrejšie ako sme my dnes. Máme sa od nich veľa čo učiť.

 • 1
Odpovedať

Anton Marek 18.12.18 09:43

karma
127.00

Mne sa feng šuej vždy zdalo veľmi komplikované.

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní