Existujú medzi nami ešte praví gentlemani?

Existujú medzi nami ešte praví gentlemani?
  • 17.01.2017
  • Lea Drobná

Aké správanie majú dnešní gentlemani, čo sa z našich mužov vytratilo a čo ostáva v mužoch zakorenené?

1. Niekedy v minulosti, keď do miestnosti vošla žena, sa muži sediaci pri stole na dôkaz rešpektu a úcty, postavili. V dnešnej dobe si to možno nevieme predstaviť, no v zjednodušenej forme je to viac než vhodné. Samozrejme, reč je stále o gentlemanoch. Muž nemusí vstávať pri vstupe každej ženy do miestnosti, no vstať kvôli hosťovi, ktorého očakáva je nielenže prejav gentlemana, ale slušnosti.


2. V dobách, keď vo svete ešte nebol dostatočne prepracovaný systém kanalizácie a odpadových vôd, gentlemani chodili v dlhých kabátoch popri ceste tak, aby zakrývali ženu. Keď prešli kone alebo automobil, ženu tak ochránil pred ošpliechaním. Dnes už možno muži nenosia dlhé kabáty kvôli ochrane ženy, no každý milujúci muž svoju partnerku rád ochraňuje svojim vlastným telom pred hrozbou, ktorá sa na cestách môže naskytnúť.

Odporúčame prečítať: Muži a romantické filmy

Existujú medzi nami ešte praví gentlemani?

Zdroj: Shutterstock®

3. Muži ženám v minulosti vždy podržali dvere. V dobách, keď sa nosili objemné sukne a neforemné oblečenie, ktoré si žena musela vždy pridržiavať, bolo to od gentlemanov automatické gesto. Dnes sa očakáva, že muž žene dvere otvorí predovšetkým vtedy, keď nosí sukňu a nastupuje do auta. Svojim telom tak chráni ženu pred nepríjemnými pohľadmi okolia na jej odhalené časti tela.


4. V minulosti bol prirodzené pre gentlemanov, že ženu usádzali ku stolu a prisunuli jej stoličku. Žena sedela vždy čelom do miestnosti a muž chrbtom. Celá pozornosť mala smerovať na ženu a preto akékoľvek rozptýlenie bolo prejavom neslušnosti. Dnes je prejavom neúcty a neslušnosti, keď muži v podniku sedia oproti TV, zabávajú sa na telefóne alebo telefonujú. To isté dnes zabúdajú mnohé ženy, rešpekt a úctu k partnerovi prejavujú dnes aj ony. 

Odporúčame prečítať: Inšpirujte sa! - Vytvorte si z pracovného stola kreatívne miesto

Existujú medzi nami ešte praví gentlemani?

Zdroj: Shutterstock®

5. Muži si sadali ku stolu až potom ako si sadla žena alebo všetky ženy v miestnosti. Staršia generácia mužov to v sebe má ešte stále zakorenené, no mladých chlapcov to dnes takmer žiadny otec neučí.  V minulosti to bola úloha otca a muža v rodine, ktorý sa staral o to, aby sa z chlapca stal jedného dňa gentleman. Mnoho mužov v dnešnej emancipovanej dobe nepovažuje toto gesto za gentlemanské, no ak príde hosť, takéto gesto je prejavom úcty, pokory a slušnosti.


6. Gentleman vždy pomohol žene s kabátom. Bolo to predovšetkým opäť kvôli neforemným veľkým šatám s korzetom, kedy mali ženy obmedzenú možnosť pohybu. Dnes je to len svetlá výnimka, no muži na toto gesto nezabudli. Často krát takto dnešní gentlemani reagujú iba v gala spoločnosti. V dennom styku sa od tohto gesta akosi upustilo. 

Odporúčame prečítať: Viete, ako čistiť vaše hrebene a kefy? Prezradíme vám to!

Existujú medzi nami ešte praví gentlemani?

Zdroj: Shutterstock®

7. Opäť tie neforemné šaty. V minulosti ženy nosili nielen neforemné šaty, ale tiež nepohodlné topánky, aj preto muži kráčali po schodoch vždy za ženou. Chránili ju pred pádom a možnosťou úrazu. Platí to dodnes, no v čase, kedy nosíme krátke sukne sa toto pravidlo môže s pochopiteľných dôvodov porušiť.


8. Pomôcť žene s taškou bolo vždy prejavom slušnosti, úcty a váženia si svojej partnerky. Platí to dodnes, no tak málo mužov vníma svoju partnerku ako kvetinu, o ktorú sa treba starať. Mladí muži nielenže žene s taškou nepomôžu, ba dokonca sa jej zavesia rukou okolo ramien a krku celou svojou váhou a bozkávajú ju na líca, pery a hladkajú pritom vlasy. Poviete si aká veľká láska, no ovešaná slečna so školskou taškou a jeho celou váhou pod tou ťarchou ledva stačí s dychom. V dnešnom svete je prejavom lásky bozkávanie a slová, v minulosti to boli činy, napríklad aj také, že muž ženu nikdy nenechal nosiť ťažké veci. 

Odporúčame prečítať: NUTRILITE Phyto2GO: Jediným otočením naštartujte život

Existujú medzi nami ešte praví gentlemani?

Zdroj: Shutterstock®

9. Keď bolo chladno, gentleman vždy ponúkol žene svoje sako alebo kabát. Aj to by malo byť v dnešnej dobe bežné. Toto gesto v sebe majú aj dnešní gentlemani, no stále menej ako v minulosti.


10. Muž sa vždy uistil, že žena prekročila prah domu v bezpečí. Odprevadil ju až domov alebo ku dverám auta. Dnešní mladí muži na tento prejav lásky a úcty zabúdajú. Myslia často viac na svoje potreby ako na to, či v žene zanechajú dojem gentlemana.

Dalo by sa povedať, že si za tieto „negentlemanské“ správanie mužov môžeme tak trošku aj my samy. Poďakovanie ich posmelí k tomu, aby to urobili opäť. Každé ich gesto oceňte, budú mať istotu, že vám tým robia radosť, že si ich aj preto vážite a nabudúce to zopakujú. Nič nezničí vzťah tak, ako neúcta a neváženie si svojho partnera. 

Odporúčame prečítať: Čo so začatým víkendom? Tipy ako si ho užiť naplno


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Mária Terefenková 17.01.17 05:21

MT
karma
86.00

Záver tohto článku je úplná pravda. Nie každý muž je gentleman a nie každá žena je dáma.

  • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 17.01.17 20:57

PV
karma
113.00

Upustilo sa dnes už od všetkého .. Je to škoda, lebo takto sa mi to páčilo viac. Bolo to pekné , ked sa muž správal k žene ako ku kvetinke, vážil si ju .. Je mi to ľúto ,že som nežila v tej dobe.. Dnešný svet je už zkazený .. Ale je fakt pravda , že niektoré ženy si to vôbec nezaslúžia..!!!

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 17.01.17 22:06

SK
karma
114.00

aj ja si myslím, že svojím správaním tak trošku dávame signál, ako sa majú ostatní správať k nám, lepšie povedané muži k ženám a naopak, myslím, že ja takého gentlemana doma mám a veľmi si to vážim...

  • 0
Odpovedať

simona vician 18.01.17 08:40

SV
karma
100.00

veru, casto chcu byt zeny sebestacne a ako "neporebuju" muza a potom sa nemusime cudovat, ze ani dvere nepodrzia. presne ako pisete, muza treba chvalit a povzbudzovat ho k tymto prejavom lasky :) a inteligencie :) dovolit mu to :) dat mu najavo ze je potrebny :) a ked nezabere to, jasne mu to povedat :DDD tie tasky prosim ta zober ty, su tazke :)))a podakovat sa. ved sme len ludia.

  • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 18.01.17 11:22

IM
karma
100.00

ešte existuju, len si ich treba aj vážit a nie využivat

  • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 21.01.17 15:58

MZ
karma
-1.00

Asi iba minulosť, nie??

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní