Hlavne žiadnu paniku! S našimi tipmi zistíš, ako podať prvú pomoc

Hlavne žiadnu paniku! S našimi tipmi zistíš, ako podať prvú pomoc
 • 11.10.2018
 • Simona Kostková

Idete ráno v autobuse a zrazu pani pred vami odpadne. Všetci sa k nej zhŕknu a zistia, že nedýcha. Viete, čo máte v takej situácii urobiť? Nie každému sa za život stane, že je vystavený takejto situácii a že viacmenej od neho závisí osud daného človeka. No ak sa to aj stane, väčšina z nás nevie, čo má urobiť.

Prvá pomoc je základnou vedomosťou, ktorú by mal ovládať naozaj každý, nielen zdravotníci. Je to často to jediné, čo môže postihnutému pomôcť a zachrániť mu život. Sú situácie, kedy sa nemôžeme dokonca spoliehať ani na klasické trojciferné čísla, vďaka ktorým nás zdravotník dokáže usmerniť. Naučte sa spolu s nami 10 základných rád, vďaka ktorým môžete zachrániť ľudský život!

10 rád, ako zachrániť ľudský život

 1. Pokiaľ sa ocitnete v situácii, že niekto vo vašom okolí bude potrebovať pomoc, ako prvé musíte myslieť na vlastnú bezpečnosť. To sa netýka iba autonehody, ale každej jednej situácie. Je to pravidlo, ktoré musíte dodržať a myslieť v prvom rade na seba. Je nutné, aby ste použili všetky možné ochranné prvky, ktoré máte k dispozícii, ako sú výstražný trojuholník, reflexná vesta či výstražné svetlá, ak ide o nehodu na ceste.

 1. Druhým krokom je privolanie pomoci. Skôr, ako začnete zraneného človeka kriesiť, zavolajte na bezpečnostnú linku 112. Zdravotný pracovník vás dokáže usmerniť pri podávaní prvej pomoci a zariadiť príjazd záchrannej služby, hasičov alebo policajtov. Ak ste na záchranu sami, dajte si vždy telefón na hlasitý odposluch a pustite sa do záchrany.

 1. Medzi najdôležitejšie kroky patrí položenie postihnutého na pevnú podložku, ak je to možné. Medzitým zistite, či je dotyčný pri vedomí, či dýcha a zistite, či nemá vonkajšie krvácanie. Stačí, ak ním jemne zatrasiete a opýtate sa ho, či je v poriadku. Ak došlo k zástave srdce, stláčajte hrudník 30-krát a potom 2-krát vdýchnite do úst. Toto opakujte až do príjazdu záchranárov.

Neuveríš: Pozor! Kovová chuť v ústach môže signalizovať vážne ochorenie

prvá pomoc

Zdroj: Shutterstock®

 1. V prípade, že je postihnutý v bezvedomí, nehýbte s ním! Zistite, či dýcha a sledujte stav dýchania a vedomia. Ak nedýcha alebo prestane dýchať, začnite s resuscitáciou. Pamätajte, že vtedy je nutné, aby ste ho obrátili na chrbát.

 2. Pokiaľ sa vám podarilo postihnutého prebrať alebo resuscitovať, umiestnite ho do stabilizovanej polohy. Urobíte to jednoducho - kľaknite si k boku postihnutého. Hornú končatinu postihnutého položíme tak, aby zvierala pravý uhol s telom. Teraz od nás vzdialenejšiu dolnú končatinu pokrčíme v kolene a hornú končatinu na rovnakej strane tela položíme na brucho postihnutého. Zraneného prevalíme tak, že ho uchopíme za od nás vzdialenejšie rameno a pokrčené koleno a ťaháme za ne k sebe. Po prevrátení tlakom na bradu a čelo vytvoríme čo najväčší záklon hlavy, tvár položíme na chrbát ruky, ktorá je dlaňou k zemi, aby nedošlo k vdýchnutiu prípadných zvratkov. Hlava je tak podložená vlastnou rukou a stabilizovaná. Druhú ruku môžeme ohnúť v lakti, aby nedošlo k nejakému nechcenému zraneniu. Ešte upravíme pozíciu pokrčenej dolnej končatiny, tá by mala byť v bedrách a kolene ohnutá do pravého uhla.

 3. Pri stave, kedy sa dotyčný nachádza v šoku, je nutná následná protišoková terapia. Zabezpečíme 5T - Ticho - pokoj,  Teplo - prikrytie, Tekutiny - voda, Tíšenie bolesti, Transport na odborné ošetrenie. Keďže ide o život ohrozujúci stav, môžeme pacienta uviesť do špeciálnej protišokovej polohy. Trendelenburgova poloha je poloha, keď pacient leží na chrbte s miernym záklonom s vyvýšenými dolnými končatinami najmenej 30 cm nad úrovňou hlavy, čo umožní lepší prietok krvi vo veľkých žilách smerom k srdcu a zlepší prietok krvi k dôležitým orgánom. Takto popisovanú protišokovú polohu nepoužijeme nikdy v prípade, keď ide o úraz hlavy, pretože by došlo k zvýšeniu vnútrolebečného tlaku. Trendelenburgova poloha je vhodná pri krátkodobej strate vedomia, bez závažného poranenia.

ako správne resuscitovať

Zdroj: Shutterstock®

 1. Veľmi dôležitou radou je aj postup pri poranení cudzím telesom. Ak zistíte, že zranený má ranu, z ktorej mu trčí väčší cudzí predmet, nesmiete ho vybrať! V takomto prípade sa práve ten predmet poriadne zafixuje sterilným obväzom a jeho vybratie ponecháme na záchrannú službu.

 1. Pri zlomeninách môže ísť o dva typy a to o otvorenú alebo zatvorenú zlomeninu. Pri zatvorenej zlomenine stačí, ak ju opatrne zafixujeme do vhodnej polohy. Naopak, pri otvorenej zlomenine postupujeme opatrnejšie. Na ranu priložíme sterilný obväz a až následne zabezpečíme znehybnenie ako pri zatvorenej zlomenine.

prvá pomoc pri popálení

Zdroj: Shutterstock®

 1. Pokiaľ ste zistili, že dotyčný krváca a to naozaj veľa, budete sa musieť postarať o ranu. Ideálnym postupom je tlak prstami alebo dlaňou na ranu a to bez prestania. Malú ranu môžete ošetriť tlakovým obväzom, no veľkú musíte tlačiť.

 1. Ak ste spozorovali popáleniny, musíte ich okamžite ochladiť / opláchnuť veľkým množstvom studenej vody. Následne miesto prikryte nepriľnavým obväzom. V prípade rozsiahlych popálenín je nutné, aby ste postihnutého čo najskôr dopravili do nemocnice.

Neprehliadni: Toto je prvá pomoc pri prejedení sa. Pomôž si prírodne!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

viktor labakann 11.10.18 03:44

karma
85.00

V dnešnej bláznivej dobe, sa človek bojí podať aj prvú pomoc, aby neskôr nebol trestaný, že to urobil neodborne a nepol šikanovaný, za ochotu pomôcť.

 • 1
Odpovedať

Monika Filípková 11.10.18 08:11

MF
karma
105.00

Tieto rady by si mal každý osvojiť, človek nikdy nevie, kedy ich bude potrebovať.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní