Limbický odtlačok: Zisti, čo stojí za týmto názvom!

Limbický odtlačok: Zisti, čo stojí za týmto názvom!

Limbický odtlačok – už ste sa niekedy stretli s týmto pojmom? Ak nie, čo vo vás evokuje? Pojem zo stomatológie? Alebo snáď z kriminalistiky? Uznávame, navádza nás to presne týmto smerom. Avšak ide o niečo z úplne iného súdka. Limbický odtlačok sme preskúmali s profesionalitou stomatológa a vážnosťou kriminalistu. :-) Budete prekvapené, čo sme zistili!

„Nikdy nie je neskoro pracovať na sebe a liečiť sa láskou. Ideálne je však začať ešte pred tým, než na deti vôbec pomyslíte.“ (Zuzana Hozhoni)

Limbický odtlačok, zjednodušene povedané, je akési naprogramovanie mozgu dieťatka k tomu, akým človekom sa stane. Ide o pamäťovú stopu, ku ktorej dôjde vo fáze počatia a následného vývinu. Nie je to však vôbec také jednoduché, ako by sa, na základe tohto vysvetlenia, mohlo zdať. Poviete si – no dobre, človek dostane do vienka nejaký balíček predispozícií, nejaké tie genetické predpoklady. Ale všetko ostatné, jeho smerovanie, uvažovanie, nastavenie – to je už predsa na ňom samotnom, na tom, v akej rodine a v akom prostredí vyrastá. Nuž, áno aj nie. Pretože, a to je možno pre vás prekvapivá novinka, takzvaným autorom svojho životného scenára ste od úplného začiatku – od momentu počatia.

Zaujme ťa: Aj ty často zažívaš déja vu? Tak zisti viac o tejto záhade!

šťastné tehotenstvo

Zdroj: Shutterstock®

Verte či nie, to, ako človek prežije svoj život, býva naprogramované v čase tesne pred počatím až po prvé dni až roky svojho narodenia. Práve to, čo človek v tomto období vníma a zažíva, je to smerodajné pre jeho ďalšie fungovanie. Takže, ak to máme premietnuť do praxe, ak je plod a následne dieťa vystavené, od doby počatia po detstvo, stresu, strachu a napätiu či manipulácii, presne týmto smerom sa bude jeho život uberať aj naďalej. Ak, naopak, vníma lásku, bezpečie a spokojnosť oboch rodičov aj okolia, toto bude cesta, ktorou sa vyberie. Ovplyvní to naše budúce návyky, názory alebo reakcie, ale aj napríklad naše pôsobenie na iných či to, akých partnerov si budeme vyberať. Zostaňte však bez obáv, nie je to až také striktné, ako sme to zhrnuli. :-)

šťastné dieťa

Zdroj: Shutterstock®

Vždy si môžete vybrať tú lepšiu cestu

Ak sa človek stotožní s touto teóriou, dokáže nájsť riešenie, ako sa dopracovať k zmene, ktorá je pre neho žiadúca. Limbický odtlačok a jeho problematiku si však rozhodne netreba spájať s akýmsi šamanstvom. Existuje totiž viacero ľudí (aj z radov psychológov alebo psychoterapeutov),  ktorí sa problematike limbického odtlačku intenzívne venujú a poskytujú konzultácie a terapie tým, ktorí cítia potrebu „preprogramovať sa“.

Tie pragmatickejšie z vás teraz zrejme krútia hlavami a zdá sa im celá teória limbického odtlačku neuveriteľná. Ale nie náhodou je práve rané detstvo tým obdobím, kedy sa učíme a osvojujeme si isté vzorce, kedy sa formujeme. 

Odporúčame: Láska, smútok, strach: Ako emócie ovplyvňujú orgány?

nešťastné detstvo

Zdroj: Shutterstock®

Deje sa vám stále to isté dokola?

Váš život si tvoríte výlučne vy – tak to pozitívne a prospešné, ako aj to negatívne, čo vám neprospieva. Limbický odtlačok je teda úzko spojený s tým, čomu sa hovorí večné opakovanie tých istých nepríjemných situácií a trápení. A my sa len večne dokola pýtame: Prečo sa mi to stále deje? Tento odtlačok si ako záznam v mozgu nosíme úplne všetci, bez rozdielu a pozitívne je, že sa s ním dá pracovať.

Ak vám teda medzičasom napadlo, že limbický odtlačok rovná sa predurčený osud, musíme vás vyviesť z omylu. Nezabúdajte: Vždy máte možnosť cítiť sa dobre.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 05.06.18 16:43

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi zaujímavé!

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní