Manželstvo a sobáš: Je papier skutočným kľúčom k šťastnému životu?

Manželstvo a sobáš: Je papier skutočným kľúčom k šťastnému životu?

„Keď sú dvaja šťastní, nechýba  im tretí...“ tvrdí starý dobrý hit, ktorý má už nejaké to desaťročie za sebou. Keby vznikol dnes, asi by bol prozaickejší.  Dnes totiž letí skôr to, že k šťastiu nepotrebujeme papier. Je to však pravda?

Odborníci pri tejto otázke krútia skôr hlavou. Dlhodobé štúdie totiž ukazujú, že tí, ktorí navrhujú, aby manželstvo trvalo len dovtedy, kým sú obaja manželia šťastní, mávajú menej šťastné manželstvá. „Aj zo štatistík vieme, že svadba predlžuje životnosť vzťahu, kým puto medzi tými, ktorý sobáš programovo odmietajú, je krehkejšie,“ pridáva sa aj známy český psychológ Jeroným Klimeš, podľa ktorého je to tým, že sú vyznávači voľných zväzkov od začiatku nastavení na rozchod. „Inými slovami si v podstate hovoria – budeme na záhrade, kým nezačne pršať. A sotva začne popŕchať, odchádzajú...“

Inšpiruj sa: Vieš, ako urobiť dobrý prvý dojem? Pozor, máš len 7 sekúnd! ​

svadba a láska

Zdroj: Shutterstock®

„Áno, chcem žiť!“

Sobáš síce podľa Klimeša štatisticky predĺži vzťah len v priemere asi o dva roky, ale ako navrhuje – predstavme si, že by šlo o rakovinu. „Keby nám vtedy niekto povedal, že stačí prísť na radnicu a pred starostom vyhlásiť: „Áno, chcem žiť!“ a dostali by sme dva roky života k dobru, myslíte, že by sme našli niekoho, kto by to odmietol? Prečo teda odmietame manželstvo?“ pýta sa odborník.

Pozri tiež: Dieťa v brušku a hudba: Akým repertoárom mu najviac ulahodíš?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Soňa Krátka 12.01.19 07:40

SK
karma
114.00

manželstvo je ako lotéria, nikdy nevieš, aké presne bude, ale túžiš po tom, aby vyšlo, uznávame manželstvo a vidíme v ňom zmysel...dve dcérky sú už pod čepcom a veľmi sa tešíme, na svadbu najmladšej dcérky, ktorá bude v lete...

  • 2
Odpovedať

Ľubica Šťastná 12.01.19 07:53

ĽŠ
karma
100.00

Dobre napísaný článok! V každom prípade, manželstvo je o dvoch a komunikácia patrí k najdôležitejším.

  • 3
Odpovedať

Darina Božiková 12.01.19 15:10

DB
karma
114.00

myslím,že ženy sú väčšinou za istotu.voľný vzťah chcú pravdepodobne tí,ktorí to od začiatku berú na ľahkú váhu a špekulujú,nechávajú si otvorené zadné dvierka.

  • 2
Odpovedať

Mária Chromíková 12.01.19 18:51

MC
karma
109.00

Manželstvo nie len o láske ,ale aj o spoločnej zodpovednosti za rodinu ,keď prídu potomkovia.

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 12.01.19 21:06

karma
109.00

Ja som sa vydávala mladá,nikdy som to neoľutovala.Máme dve deti a s manželom som už 40 rokov...ako sa hovorí "v dobrom aj v zlom".

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní