Múdrosť tisícročí: Ako byť šťastná? Toto ti v tom pomôže!

Múdrosť tisícročí: Ako byť šťastná? Toto ti v tom pomôže!
  • 26.11.2017
  • Veronika Lacková

Ľudia si hlboko vážia antických mysliteľov. Avšak akosi nečítajú ich diela.

Je zaujímavým faktom, že keď si v kníhkupectve vyberiete knihu z oddelenia klasiky namiesto odddelenia sebarozvoja, nájdete v nich návody na šťastný život.

Pre takýto prípad vám úplne postačia myšlienky, ktoré sú ľudstvu známe už tisícky rokov.

Vybrali sme pre vás práve takéto návody, ktoré vás urobia šťastnejšími.

Bude ťa zaujímať: Ako vplýva na naše zdravie voda s citrónom? Ozaj vďaka nej schudneme?

rozchod

Zdroj: Shutterstock®

Trápia nás presvedčenia, nie situácie

Predstavme si to takto – odíde od vás človek, ktorého ste mali rady. Ako sa cítite? Smútite, prirodzene. Svet pre vás už nikdy nebude takým, aký bol predtým?

Predstavte si tento smutný scenár s tým, že nakoniec zistíte, že daná osoba nebola v poriadku (psychicky labilná a podobne). A čo v extrémnom prípade, kedy zistíte, že mlátil svoje bývalé partnerky? Ešte stále je vám smutno? Nie, naozaj ste aj rady, že vás nechal.

Je teda jasné, že samotný rozchod nie je dôvodom na smútenie, pokiaľ to tak neberiete. Samozrejme, že to bolí, s danou osobou ste si zažili veľa pekných vecí, treba však oplakať „stratu" a ísť ďalej.

Ďalším prípadom je napríklad strata práce. Ak o negatívnej situácii uvažujete tak, že  práca bola nudná, nedostávali ste za ňu dostatočné ohodnotenie a pod., ostávate nad vecou. Ak sa však budete trápiť a poviete si, že už nikdy žiadnu podobnú prácu nenájdete, prepadáte depresii a škodíte si.

Naše emócie nie sú náhodné – pochádzajú z našich myslí. Stoické učenie hovorí, že neexistujú zlé alebo dobré udalosti. Je to len naše prežívanie skutočnosti, ktoré im dá prívlastok ,,zlý" alebo ,,dobrý". Niekto môže byť nanajvýš nahnevaný (pekne povedané), keď začne pršať. Druhý človek kráčajúci za ním však dažďu nastavuje tvár a teší sa z daného momentu. Je to len o uhle pohľadu, ako sa na záležitosť pozeráte.

myslieť pozitívne

Zdroj: Shutterstock®

Väčšina trápení je vytváraná práve našimi iracionálnymi postojmi. Keď na vás nabudúce doľahnú negatívne emócie, skúste sa na chvíľu zastaviť a nepozerajte sa na situáciu ako príčinu negativity. Pozrite sa na to z druhej stránky a hľadajte v tom ,,zlom" aj niečo ,,dobré".

Pozri aj: Účinky zinku: Prečo sa mu hovorí mužský minerál?

Kontrolujte to, čo môžete a ostatné nechajte tak

Existuje formulka (modlitba), ktorá uzrela svetlo sveta na prelome devätnásteho a dvadsiateho storočia:

Pane, daruj mi silu, aby som prijal/a veci, ktoré nemôžem zmeniť.

Odvahu zmeniť to, čo zmeniť môžem a múdrosť, aby som dokázal/a odlíšiť jedno od druhého.

 

Daná modlitba zas a znova odráža stoické učenie. Často sami sebe kládli otázku: Ak to nemôžem ovplyvniť, má cenu sa kvôli tomu trápiť? Ak áno, tak na tom pracujte. Keď nechcete/nemôžete, tak to ani neovplyvníte. Jednoduché. Stresovanie sa pre danú vec neprinesie nič dobrého.

Prijímajte všetko, ale nebuďte pasívni

Tento bod je najťažší, čo sa týka akceptácie. Veľa ľudí má problém s prijatím okolností v ich živote. Pre mnohých to znamená vzdať sa. Nie je to však tak.

Pozrime sa na to inak. Opak slova ,,prijať" je ,,odmietať". Nikto vám nekáže odmietať to, čo sa vám v živote deje. Psychológovia objasňujú, že práve slovo ,,musím", ktoré mnohí ľudia používajú, vyzýva takúto odmietavú reakciu. Vaše očakávania nebudú vyhrávať nad skutočnosťou.

sloboda mysle

Zdroj: Shutterstock®

V našom ponímaní je prijatie brané ako niečo zlé, no podľa stoikov to znamená prijať skutočnosť presne takú, akou je, a až potom ďalej premýšľať, čo s danou situáciou urobiť. Problém je v tom, že kvôli našim očakávaniam berieme prijatie ako podriadenie sa situácii, aj napriek tomu, že si nedokážeme predstaviť, čo sa môže ďalej diať.

Keď sa vám stane v budúcnosti niečo inak, ako ste chceli, prijmite to. Spýtajte sa, či to môžete ovplyvniť a ak áno, konajte.

Dokážete nájsť sami seba vo vyššie vyčíslených situáciách, a ak áno, zamyslíte sa nad svojim konaním?

Pozri aj: Ako využiť kávovú usadeninu? 5 overených receptov si hneď zamiluješ!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Soňa Krátka 26.11.17 07:40

SK
karma
113.00

múdry článok

  • 2
Odpovedať

Katarína Kusá 26.11.17 12:05

KK
karma
89.00

hmm zaujímavé, naozaj som sa zamyslela lebo mám teraz také smutné obdobie...netreba byť pasívny, to je pravda

  • 2
Odpovedať

Mária Maxianová 26.11.17 14:36

MM
karma
100.00

treba sa tešiť z maličkostí a samozrejmých vecí

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 23.03.18 22:39

JK
karma
100.00

Treba si vždy povedať všetko je tak ako má byť

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní