Netiketa: Vieš, ako sa správať na internete? Tieto zásady si osvoj!

Netiketa: Vieš, ako sa správať na internete? Tieto zásady si osvoj!

Vedeli ste, že aj správanie na internete má svoje zásady a pravidlá? Poviete si – čo je to za nezmysel?! Nuž, v skutočnosti to má svoje opodstatnenie. Veď, čo si budeme klamať, dnešná doba, kedy sa svet delí na reálny a virtuálny, si to vyslovene vyžaduje. Netiketa je teda niečo, na čo si v tomto článku posvietime. Pridáte sa?

Čo je to netiketa a prečo by nás mala zaujímať?

Na úvod si objasnime, čo to tá netiketa (netiquette) vlastne je. Ide o akúsi nepísanú zbierku zásad a pravidiel, ktoré by sa mali dodržiavať vo svete internetu. Týka sa všetkých užívateľov internetu, bez rozdielu a bez výnimky. Ako ste si už zrejme domysleli, pojem netiketa vznikol spojením slov net (sieť) a etiketa (súhrn pravidiel spoločenského správania). Ak by sme chceli byť stopercentne slovenskí, doslovne by sme netiketu preložili ako takzvanú sietiketu.

Aj virtuálne prostredie, v ktorom sa denne pohybujeme častokrát dlhšie, ako v tom reálnom, teda musí mať svoje zásady a hranice. Ani tu sa totiž človek nemôže spoliehať na absolútnu anonymitu, ktorá mu automaticky umožní popustiť uzdu slušnému správaniu. Každý užívateľ internetovej siete je totiž dohľadateľný – naozaj každý. Praktík a metód na vystopovanie užívateľa je v rámci internetu veľké množstvo.

Zaujme ťa: Vieš, ako urobiť dobrý prvý dojem? Pozor, máš len 7 sekúnd!

nevhodné správanie na internete

Zdroj: Shutterstock®

Tu je niekoľko zásad, na ktoré, ako užívateľky internetu, nezabúdajte!

 • Ak je vám niečo nepríjemné, napríklad vás niekto na internete obťažuje, prípadne vám pripadá správanie iných v rámci internetu nevhodné, nebojte sa na to upozorniť, či už dotyčného alebo správcu siete.
 • Hoci anonymne, predsa len napíšte kamkoľvek na internet len to, čo by ste boli schopné povedať aj do očí.
 • Myslite na slušnosť a zdvorilosť voči iným, a to aj vtedy, keď sa nestotožňujete s ich názormi. Preto s každým komunikujte tak, ako by ste očakávali, že budú oni komunikovať s vami, bez ohľadu na to, či je to váš známy alebo úplne cudzí človek. Neúcta by mala ísť bokom v každom prípade.
etiketa na internete

Zdroj: Shutterstock®

 • Netiketa nezabúda ani na autorské práva. Pokiaľ sa teda rozhodnete sťahovať obrázky alebo kopírovať texty, uistite sa, že to nie je v rozpore so zásadou alebo želaním stránky, z ktorej si daný obrázok alebo text „požičiavate“. Samozrejmosťou by malo byť aj uvedenie zdroja a autora fotky alebo textu.
 • Neútočte, nevysmievajte sa, neosočujte! Všetci sme len ľudia a súdiť sa navzájom, navyše verejne, je príliš nevhodné a krátkozraké. Na toto by ste nemali zabúdať tak vo virtuálnom, ako ani v reálnom živote.
 • Nezabúdajte, že to, čo už je za hranicou v reálnom živote, je rovnako za hranicou aj na internete.

Bude sa ti páčiť: Vieš, ako podporiť svoju kreativitu? Toto by si si mala osvojiť!

správanie na internete

Zdroj: Shutterstock®

 • Sloboda slova a názoru je jedna vec, avšak vyjadrovať sa k niektorým citlivým témam, predovšetkým náboženským či politickým, bez kúska ľudskosti a ohľaduplnosti – to už je vec druhá.
 • Vulgarizmy sa netolerujú ani na internete, pretože, hoci si to nie vždy uvedomujeme, naše správy či komentáre sa napokon môžu dostať k obrovskému množstvu iných užívateľov. Mnohí správcovia webových stránok a rôznych portálov vulgárne a dehonestujúce slová a komentáre nekompromisne mažú.
 • Zabudnite na rôzne hoaxy, reťazové a poplašné správy, šírenie paniky a otravné „zdieľačky“! Týmto skutočne nikomu neprospejete, nehovoriac o tom, že ak sa pre takúto zábavku rozhodne naraz niekoľko tisíc ľudí, zbytočne tým zahltíte a spomalíte internet.
- Anketa

JE PODĽA VÁS DODRŽIAVANIE NETIKETY DÔLEŽITÉ?

Odpovedalo 5541 ľudí  

Bez debaty áno!
97%
Nie, každý nech si robí, čo chce
3%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

viktor labakann 11.07.18 09:42

karma
85.00

Netikety??????????? po slovensky slušnosti, že.

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 11.07.18 16:28

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi dobrý článok, ktorí by si mali prečítať viacerí, nakoľko o netikete, hlavne jej podstate, nemajú ani potuchy.

 • 2
Odpovedať

Elena Švachová 11.07.18 21:44

karma
115.00

Slušnosť nadovšetko,vždy a všade...či na internete,alebo v reálnom živote.

 • 2
Odpovedať

Anna Podmanická 12.08.18 19:18

AP
karma
103.00

Poučné, ale neviem pre koho. Tí, ktorí sa správajú na internete tak ako sa má sa učiť nemusia a tí druhí, ktorí sa správať nevedia sa inak správať nebudú. Podľa môjho názoru je dôležité vystúpiť z anonymity a pod svoj komentár, či názor sa vždy aj podpísať a nie rýpať do každého, nadávať a urážať anonymne alebo pod nejakým vymysleným menom. Pre mňa sú tie anonymné výroky iba zbabelými výkrikmi do tmy.

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní