Nutkavá chuť do jedla: Zisti, kedy už predstavuje naozaj problém!

Nutkavá chuť do jedla: Zisti, kedy už predstavuje naozaj problém!

Ako by povedali naše staré mamy: Kým ti chutí, dobre je. Áno, starým mamám sa predsa nedá oponovať, takže by sme pravdepodobne súhlasili aj v tomto prípade. Ale čo vtedy, keď nám chutí príliš? Pretože, hoci si to nie vždy uvedomujeme, aj chuť do jedla musí mať svoje hranice. Tak ako nie je dobré, keď trpíme nechutenstvom, tak nie je dobré ani to, keď nemáme v hlave nič iné, len jedlo. Nutkavá chuť do jedla je preto extrémom, akýmsi protipólom nechutenstva, ktorý treba riešiť. Ako? 

Jete, aby ste žili alebo žijete, aby ste jedli?

S neustálou chuťou do jedla vedie boj oveľa viac ľudí, než by ste si mysleli. Keď vám chutí, je to fajn. Pravdepodobne je to odrazom toho, že ste zdravé a všetko funguje, ako má. Horšie je to vtedy, keď svoju chuť jesť nedokážete ovládať. Keď si naplno uvedomujete, že by ste si mali dať s jedlom chvíľu pauzu, keď vaše telo ešte nestrávilo jedno jedlo a už si pýta druhé, je najvyšší čas tento problém riešiť. Medzi bežnou a nutkavou chuťou na jedlo je pomerne tenká čiara. Dá sa však ľahko rozoznať. Keď máte chuť niečo zjesť, pričom si dokážete rozumovo vyhodnotiť, že ste na tú čokoládovú tyčinku dnes nevydali dosť energie v rámci pohybu alebo vám ako argument stačí to, že nič sladké práve doma nemáte, je to ten lepší prípad.

Keď vás však prepadne chuť niečo zjesť a nie ste ochotné prijať akýkoľvek argument, pričom neváhate bežať do obchodu aj desať minút pred „záverečnou“, máte problém. Ide o stav, hraničiaci s posadnutosťou.

Vyskúšaj: Chytá ťa hlad? Máme 4 tipy, ako poraziť večerné prejedanie sa

posadnutosť jedlom

Zdroj: Shutterstock®

Kto je náchylnejší?

Často postihuje ľudí s depresiami, úzkosťami, chronickým stresom a poruchami spánku. Asi vás už neprekvapí, že my ženy nutkavým chutiam na jedlo podliehame oveľa častejšie, ako muži. Úzko s tým súvisia aj hormonálne výkyvy, predovšetkým pred menštruáciou a v tehotenstve. Za zmienku tiež stojí, že starší ľudia sa s týmto problémom takmer vôbec nepotýkajú, nakoľko chuťové bunky sa vekom otupujú, to isté sa týka aj čuchu a celkovej chuti do jedla. Ak aj vás pravidelne, počas celého dňa, vrátane noci, prepadáva nutkavá chuť jesť, posilnite vo vašom jedálničku sýte jedlá, avšak čo najviac nízkotučné a nízkokalorické.

neustála chuť na jedlo

Zdroj: Shutterstock®

Čo treba jesť?

Jedzte ryžu, zemiaky, celozrnné pečivo či cestoviny. Zároveň jedzte v pravidelných intervaloch, pokojne aj päťkrát denne, no zmenšite porcie. V prípade, že ani tento stravovací rituál vás vlčieho hladu alebo chuti do jedla nezbaví, siahnite po potravinách, ktoré chuť do jedla zmenšujú. Ide napríklad o avokádo, no snažte sa celkovo jesť čo najviac čerstvého ovocia a zeleniny. Takisto robte cielene všetko pre to, aby ste nepocítili hlad. V praxi to znamená jesť, pokojne aj častejšie, ale v malých dávkach.

Hlavne si nič nezakazujte!

Dočasne môžete svoje chuťové bunky „oklamať“ aj žuvaním žuvačky, ale je to len náplasť, rozhodne nie riešenie problému. V tomto prípade nebudú fungovať žiadne zákazy, prípadne budú dokonca kontraproduktívne, preto sa o ne ani nepokúšajte. Určite si nezakazujte nič z toho, čo vám chutí. Jediné, čo obmedzte a to nekompromisne, to je veľkosť porcie. V prípade, že ste už vyskúšali, v boji proti nutkavej chuti neustále jesť, naozaj všetko, no želaný efekt sa stále nedostavil, porozmýšľajte nad návštevou psychológia. Dobre zvolená psychoterapia vás totiž dokáže tohto problému zbaviť. Pretože základ je uvedomiť si, že nutkavá chuť do jedla nie je telesnou, ale výlučne psychickou záležitosťou.

Otestuj: Chytil ťa hlad? Toto sú najlepšie tipy na snack v chladnom období!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 28.11.18 06:50

ĽŠ
karma
100.00

Zakazovanie si sa naozaj nevypláca.

  • 1
Odpovedať

Lucia Šeptáková 28.11.18 17:14

karma
110.00

Nemám tento problém ale musí to byť ťažké...a tie následky..

  • 1
Odpovedať

Martina Begalova 07.12.18 14:24

MB
karma
108.00

u mňa je to pravidelne poobede v práci .... ale našťastie mi stačí aj malý kúsok horkej čokolády a je dobre :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní