Obhrýzanie nechtov či ponocovanie: Vieš, ako sa zbaviť zlozvyku?

Obhrýzanie nechtov či ponocovanie: Vieš, ako sa zbaviť zlozvyku?

Každý nejaký máme a na niektoré z nich naozaj nie sme pyšní. Zvyky sú bežnou súčasťou života, no zatiaľ čo niektoré zvyky môžu byť prospešné, iné nás zasa hnevajú, hanbíme sa za ne alebo nás dokonca obmedzujú v živote. V tomto prípade hovoríme o zlozvyku. Či už je tým vaším obhrýzanie nechtov, pukanie prstov alebo pohadzovanie oblečenia po zemi, rovno sa s ním rozlúčte, pretože my vám prinášame návod na to, ako sa zbaviť zlozvyku.

Podnet, rutina a odmena

Existuje mnoho teórií o tom, ako zvyky ako také vznikajú. Či už ide o dobré zvyky alebo zlé zvyky, vždy ich niečo spúšťa. Podľa odborníkov ide o akýkoľvek podnet, či už to je známy zvuk alebo pocit, akým je napríklad stres. Podnet následne nahrádza rutinné správanie sa, ktoré vzniká na základe daného podnetu. Takouto rutinou môže byť napríklad obhrýzanie nechtov potom, čo cítime stres či nervozitu.

Následne sa môže dostaviť aj pocit odmeny v súvislosti s dopamínom, ktorý sa uvoľňuje vtedy, keď nám naše správanie robí vyslovene dobre. Pocit odmeny môže nastať napríklad potom, ako si dáme šálku kávy. Síce sme si ju dali príliš neskoro a vieme, že nám uškodí lebo večer nezaspíme, no aj tak sa cítime dobre, pretože je to naša neresť. Práve pocit odmeny sa často postará o to, aby sa zvyk ujal.

Pozri aj: Ako posilniť pamäť alebo upokojiť myseľ? Táto bylina to zvládne!

čo je dopamín

Zdroj: Shutterstock®

Zlozvyk analyzujte

Dobrou správou pre všetkých tých, ktorých trápia zvlozvyky je tá, že sa ich dá zbaviť. Chce to však vytrvalosť, trpezlivosť a niekoľko osvedčených tipov, ktoré vám prinášame v nasledujúcich riadkoch. Ako každý problém aj zlozvyk je potrebné najskôr identifikovať a poriadne preskúmať. Zistite teda, čo váš zlozvyk spúšťa. Je to zvuk, pocit alebo činnosť? Ďalej zistite, kedy sa zlozvyk dostavuje najčastejšie a aj to, prečo ho chcete odstrániť. Ak je teda vaším zlozvykom to, že ponocujete, zistite prečo. Ak je to preto, že pozeráte dlho do noci seriály, eliminujte všetky nástrahy a vypnite telku aj počítač skôr, než sa pri nich usadíte na dlhé hodiny. A prečo v tomto prípade s ponocovaním skoncovať? Pravdepodobne vás obmedzuje v plnohodnotnom fungovaní počas dňa!

najčastejšie zlozvyky

Zdroj: Shutterstock®

Na každého zaberá niečo iné

Tak, ako je každého zlozvyk iný a jedinečný, tak je aj jedinečná jeho potenciálna „liečba”. Na niekoho zaberie to, že ho v odstraňovaní zlozvyku zo svojho života podporia priatelia či rodina, ktorí môžu odstraňovať zlozvyk zároveň s ním. Inému pomôže byť všímavejším človekom. Všímavejším voči sebe, svojím pocitom a tiež k činom. Na zahodenie nie je ani nahradiť zlozvyk iným zvykom. Ak sa tak chcete zbaviť prejedania sa sladkosťami, majte po ruke zdravú alternatívu. Aj keď to bude zo začiatku ťažké, zvyknete si.

Pre mnohých ľudí je nápomocné neustále si zlozvyk pripomínať. Ak teda nezhasínate svetlá po byte, prilepte si na vypínače nálepky, aby ste už viac vypnúť svetlo nezabudli. Teraz si povieme, čo pri odstraňovaní zlozvykov určite nerobiť. Určite by ste sa nemali trápiť tým, že do zlozvyku spadnete opäť, a to ani v prípade, že sa vám pri jeho odstraňovaní pomerne darilo. Dariť sa bude znova. Odstráňte aj nastavenie, že ak zlozvyk neodstránite okamžite a celý, nemá to zmysel. Nehádžte flintu do žita a zmierte sa s tým, že odstraňovanie zlozvykov je náročné, no na druhej strane zvládnuteľné. 

Inšpiruj sa: Ako zabiť vírusy v domácnosti? Pozor, každý prípravok nezaberá!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 13.07.20 06:47

ĽŠ
karma
100.00

Odstraňovanie zlozvykov je naozaj náročné, no zvládnuteľné.

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 13.07.20 22:15

karma
109.00

Veru, mám aj ja zlozvyk s ktorým bojujem dlhé roky...

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 20.09.20 04:15

KS
karma
133.00

Mojim najväčším zlozvykom je, že sa vždy hrám s vlasmi, napr. keď rozmýšľam, alebo sa na niečo veľmi sústredím. Neviem, či sa toho zlozvyku dokážem niekedy zbaviť, keďže ma už sprevádza odmalička :-D

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní