Poznáš nebezpečenstvo kurzov sebaobrany? Sú naozaj užitočné?

Poznáš nebezpečenstvo kurzov sebaobrany? Sú naozaj užitočné?
 • 27.11.2017
 • Tomáš Čerhit

  • Zdieľaj:
 • 5

Poznáme to všetci. Kráčame večer po ulici, keď sa oproti nám objaví zopár podnapitých ľudí či skupinka vyznávajúca rovnaké náboženstvo alebo čokoľvek iné. Hlavné je, že sú tam spolu a vyzerajú nebezpečne.

Človek nikdy nevie, či si budú chcieť niečo dokazovať, a preto je strach v týchto situáciách bežný. Pri podobných zážitkoch, veľmi často premýšľame nad tým, čo robiť, aby sme sa nabudúce nebáli a v prípade potreby vedeli seba a svojich blízkych ochrániť. Keďže málokto má dostatok času naplno sa venovať bojovému športu alebo umeniu, začíname siahať po zbraniach ako nože, teleskopické obušky či obranné spreje a paralyzéry. Zvyšok z klubu zaneprázdnených ľudí si zaplatí niekoľkotýždňový kurz sebaobrany. Stoja tieto veci za naše častokrát ťažko zarobené peniaze?

Pozri aj: Aká je správna starostlivosť o plachty? Tomuto sa určite vyvaruj!

Ako používať slzný sprej

Zdroj: Shutterstock®

Obranné zbrane

V prvom prípade tu máme obranné zbrane, ktoré nám šetria čas. Môžu byť skvelým pomocníkom vždy, keď príde k nebezpečnej situácii. Ale aká je hranica medzi užitočnosťou a nebezpečenstvom, ktoré pre nás, nositeľov, tieto zbrane predstavujú?

Predstavte si, že máte sprej alebo paralyzér. Začnete tušiť nepríjemnú situáciu. Čo spravíte? Vyberiete ho a ukryjete do dlane? Čo ak sa vám ho nepodarí dokonale v dlani zakryť a oproti vám ide len nevinná skupina? Je to niečo, čo vám stojí za to, strašiť okoloidúcich?

Nehovoriac o tom, koľko ľudí si po nákupe tieto pomôcky hneď vyskúša. Niet sa čomu čudovať. Veď aký blbec by vás nechal otestovať si nový paralyzér alebo „slzák" priamo na ňom? A to ešte nehovoríme o noži. Kúpiť si zbraň je síce jednoduché, ale kto z nositeľov má istotu a vie, ako ju naozaj použiť? Aká je v takom prípade pravdepodobnosť, že nakoniec bude použitá proti vám? Zrejme vyššia, ako by sa mnohým na prvý pohľad mohlo zdať.

Pozri aj: Polievka ako súčasť stravy: Pre toto ju nikdy nevynechaj!

kurz sebaobrany

Zdroj: Shutterstock®

Kurz sebaobrany

V žiadnom prípade niet pochýb o schopnostiach inštruktorov sebaobrany. Veď nám to dokazujú v rôznych inštruktážnych videách a aj počas tréningov v konkrétnych naučených pozíciách. Čo ale urobíte, ak vás útočník na ulici chytí trochu inak, ako ste boli zvyknutí na tréningu? Alebo čo ak bude vyšší a ťažší? Zrejme vám zručnosti nadobudnuté na kurze nebudú stačiť. A to ani zďaleka nie je jediný problém. Vysvetlíme si to na jazykovom kurze.

Začnete chodiť na nemčinu, postupne sa učíte slovíčka a základnú gramatiku. Prejde zopár týždňov, vy sa viete predstaviť, povedať niečo o svojej rodine a práci. Ale kurz skončí. Pravdepodobne ešte budete nejakú dobu vypracovávať cvičenia, ktoré vám zostali a sem-tam si pustíte nemeckú pieseň. No za chvíľu na nemčinu úplne zabudnete. Ako asi budete rozprávať o pol roka? Alebo o rok, či dva bez žiadneho cviku? Vidíte spojitosť s kurzami sebaobrany? Čo v momente, keď skončia?

Aj keby ste boli tým najlepším najodhodlanejším bojovníkom a mali chuť cvičiť ďalej, kde nájdete toho cvoka, ktorý vám dovolí na sebe skúšať vaše novonadobudnuté ťahy, prípadne údery? A tu je kameň úrazu. Áno, kurz vás naučí nejaké funkčné základy, ale tak, ako cudzí jazyk z predošlého prípadu, aj tie postupom času zapadajú prachom.

Tiež odporúčame: Pesticídy v ovocí a zelenine: Ako a prečo proti nim treba bojovať?

Strach v náročných situáciách

Zdroj: Shutterstock®

Falošný pocit nepremožiteľnosti a paralyzujúci strach

Až doteraz sme nespomenuli snáď dva najnebezpečnejšie aspekty tohto celého - pocit nepremožiteľnosti, ktorý často nastáva už po pár hodinách kurzu. Druhým je priam paralyzujúci strach, ktorý v obdobných situáciách nastáva a len máločo vás naň dokáže pripraviť. Preto si dobre premyslite, do čoho investujete svoje peniaze. Ak sa chcete vedieť brániť, nie je lepšie v takom prípade, začať sa seriózne venovať bojovému športu alebo umeniu ako riskovať svoj život? To už nechám na vás.

- Anketa

ABSOLVOVALI STE UŽ NIEKEDY KURZ SEBAOBRANY ALEBO NOSÍTE SO SEBOU ZBRAŇ?

Odpovedalo 23 ľudí  

Áno
48%
Nie
52%

  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Milka Damašková 27.11.17 21:08

MD
karma
122.00

Veru, už som sa aj ja ocitla v nebezpečnej situácii a nie len raz...no asi mám dobrého anjela strážneho, vždy som z toho akosi vyviazla..

 • 0
Odpovedať

Mária Frnová 28.11.17 10:28

MF
karma
-1.00

už dlho premýšľam o takomto kurze...

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 11.12.17 15:34

SK
karma
113.00

nepoznám

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 26.12.17 12:53

JK
karma
100.00

Nikdy som ho neabsolvovala

 • 0
Odpovedať

Ján Komada 27.02.18 13:58

JK
karma
103.00

ked vás niekto napadne zo zadu atresne vas tak nepomôže nič zažil som

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Systémový lupus erythematosus postihuje viaceré orgány. Čo ho spôsobuje?
Zdravie

Systémový lupus erythematosus postihuje viaceré orgány. Čo ho spôsobuje?

 • 0
 • 08.09.2022
IKEA oslavuje: už 30 rokov do slovenských domácností prináša funkčný a dizajnový nábytok za dostupné ceny
Pre ženy

IKEA oslavuje: už 30 rokov do slovenských domácností prináša funkčný a dizajnový nábytok za dostupné ceny

 • 0
 • 29.06.2022
Tekvica, cuketa, patizón: Zberáte a skladujete ich správne?
LIFESTYLE

Tekvica, cuketa, patizón: Zberáte a skladujete ich správne?

 • 0
 • 02.10.2022
TOPlist