Prečo je konverzácia so sebou samou prospešná? Praktizuj ju aj ty!

Prečo je konverzácia so sebou samou prospešná? Praktizuj ju aj ty!
 • 10.03.2018
 • Simona Kostková

Šéf vás v práci naštve, ale vy veľmi dobre viete, že mu na to nemôžete nič povedať, pokiaľ si chcete udržať prácu. Ale v prázdnej kancelárii alebo doma, za zavretými dverami, môžete rozprávať aj kričať koľko len chcete. Myslíte si, že to je čudné a bláznivé? Opak je pravdou.

Sú dni, keď sa nám všetko darí, ale sú aj také, keď všetko so švajčiarskou presnosťou padá ako domček z karát. Máte niekoľko možností, ako hnev či stres vyventilovať, ale niekedy ste natoľko unavení, že si zvládnete akurát dať sprchu a mierne upokojení zaspať. A práve vtedy by ste si mali dopriať nenáročnú sebaočistu – rozprávanie. Prečo je dôležité rozprávať sa sám so sebou?

Rozprávanie je pre každého

Rozprávanie so sebou alebo so zrkadlom je stále radené medzi bláznivé prejavy. Patrí to skôr k extrovertným, temperamentným povahám, nie k introvertom. Omyl, samovrava patrí k tým najnormálnejším a najprirodzenejším liekom na všetky problémy v našom živote. Pravdou je, že tí, ktorí trpia samovravou, sú väčšinou jedináčikovia alebo osamelí ľudia, to by vám však nemalo brániť v tejto činnosti, i keď máte plný dom detí alebo súrodencov.

Možno ste už počuli o tom, že choroby sú vlastne prejavom nahromadeného stresu. Aj keď to môže pôsobiť ako jednoduchý recept na vyliečenie a dlhý život, je na tom veľa pravdy. Odborníci stále viac bojujú za presvedčenie, že hnev a stres, ktorým sme dennodenne vystavovaní, majú nepriaznivé účinky na náš organizmus. Vyliečte sa z kolobehu problémov a nepríjemných dní rozprávaním! Nestojí vás to nič.

Musíš vidieť: Chceš popíjať čarovné smoothie? Tak si ho vytvor vďaka smoothie art!

kedy byť ticho

Zdroj: Shutterstock®

Liečivé slová

Choroby, ktoré sú najčastejšie spájané s emocionálnou nepohodou, sú žalúdočné vredy a srdcovo-cievne ochorenia. Ohrozené sú aj nadobličky, ktoré v prípade pretrvávajúceho hnevu neustále produkujú adrenalín a to ich zbytočne zaťažuje. Zaujímavou pomocou je rozprávanie aj v prípade, keď zlyhá pamäť. Určite sa vám už niekedy stalo, že ste išli z kuchyne do vedľajšej izby a vlastne ste ani nevedeli, prečo. Práve vtedy vám pomôže hlasná reprodukcia toho, čo ste robili predtým, než ste chceli ísť do izby.

Dôležitosť rozprávania si možno pamätáte ešte zo školských čias, kedy ste si učivo ľahšie pamätali, keď ste si ho povedali nahlas. Neplatí to iba v škole, ale aj pri rôznych údajoch, na ktoré si neviete spomenúť a pritom ich máte na jazyku. Pomôcť vám to môže aj pri hľadaní vecí, či už klasicky okuliarov, ktoré tak či tak nájdete vždy na hlave, trička v skrini alebo kľúčov.

ako byť sebavedomá

Zdroj: Shutterstock®

Budete príťažlivejší

Dalo by sa nekonečne dlho debatovať o tom, čo sa nám na druhých páči najviac. V mladosti nás priťahuje hlavne vzhľad opačného pohlavia, ale v neskoršom veku nás viac priťahujú dobré vlastnosti. V jednom sa však zhodneme všetci bez ohľadu na vek, sebavedomie je jednou z najpríťažlivejších čŕt. A práve toto vám dokáže priniesť samovrava. Ak ste depresívna, pesimistka alebo si len neveríte, okamžite choďte k zrkadlu, k svojmu domácemu miláčikovi a podporte sa!

Dôležité je, aby sme sa vedeli pochváliť najprv my samy, až potom nás môže chváliť okolie. Nemusíte si hneď hovoriť, aká ste neskutočne vysoká, pokiaľ máte len 150 cm alebo aké máte krásne husté vlasy, keď viete, že to pravda nie je. Snažte sa skôr nájsť každú drobnosť, o ktorej viete možno len vy a pochváľte sa za ňu. Môže to byť dôkladne uprataná kuchyňa, pekná manikúra alebo dobre vyžehlené oblečenie či správne rozhodnutie, ktoré ste urobili. Jednoducho hocičo, čo vás urobí šťastnejšou.

Časom si začnete vážiť samú seba a začnete si všímať všetko, čo v živote robíte dobre aj zle. To z vás spraví vyrovnanejšieho, pokojnejšieho a vnímavejšieho človeka. Dajte si však pozor, aby ste sa príliš neprechválili a preto o sebe hovorte vždy v druhej osobe.

Odpadneš: Overené triky ako využiť lak na nechty v domácnosti. Poznáš tieto?

Ako byť šťastný

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pexels.com

Aj nadávky sa rátajú

No do... Patríte k ľuďom, ktorým slovník môžu závidieť aj dláždiči? Tak potom si koledujete o dlhý život. Najnovšie výskumy potvrdili, že ľudia, ktorí nadávajú, žijú dlhšie. Samozrejme aj v tomto prípade platí, všetko s mierou.

I keď sa vám to môže zdať nevhodné, vulgárne, nadávkami si zčasti uvoľníte nahromadený hnev a tým si znížite riziko spomínaných ochorení. Navyše sa budete určite cítiť lepšie, než keby ste mali len zvesiť hlavu a ísť ďalej.

ako zmierniť stres

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pexels.com

Milé dámy, nehanbite sa preto ponadávať si a uvoľniť emócie kedykoľvek, keď to budete potrebovať a budete môcť. Či už na záchode, v kancelárii, v aute alebo doma. Uľavíte nielen svojej duši, ale aj svojmu telu. Nezabudnite na to, že ľudia, ktorí nadávajú, žijú dlhšie!

Čo vám samovrava prinesie? Okrem toho, že sa vyhnete vážnejším ochoreniam, zvýšite si sebavedomie, budete si vedieť lepšie utriediť myšlienky, budete vedieť lepšie kontrolovať svoje emócie, zlepšíte si pamäť, ľahšie sa naučíte nové veci a samozrejme zmenšíte stres.

Pozri tiež: Nuda v práci: Chvíľky ničnerobenia sa dajú využiť naozaj kreatívne. Pozeraj!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Soňa Krátka 10.03.18 07:17

SK
karma
114.00

fajn článok...dobre vedieť, občas samovravou trpí môj manžel, keď sleduje v telke futbal, niekedy sa na ňom až smejem...

 • 0
Odpovedať

Katarína Kusá 10.03.18 10:03

KK
karma
90.00

keď chodím so psom tak sa rozprávam nahlas sama so sebou a tvárim sa, že to vravím psovi ale to len preto, že sa bojím diviakov a tých odplaší hluk...chodím totižto do lesa venčiť a už som ich tu párkrát videla

 • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 10.03.18 14:24

karma
113.00

taky si nadávám pro sebe, ale žit dlouho nechci

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 10.03.18 16:02

MM
karma
100.00

no občas si ponadávam, sama sebe, keď sa nedarí

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 10.03.18 18:06

ĽŠ
karma
100.00

Dobrý článok, samovrava má určite niečo do seba.

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 10.03.18 18:48

PV
karma
113.00

Ja by som niekedy ušla niekam do lesa a začala hlasno kričať .. Ked mám hnev , tak by som sa najradšej vykričala z toho .. Nahromadený hnev je treba dať zo seba von a nedusiť to v sebe .. Ja som kľudná osôbka, ale odtiaľ - potiaľ..!!! Tak raz za mesiac sa potrebujem aj ja vybúriť .

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 10.03.18 18:50

karma
109.00

samovrava funguje aj u mňa.Najmä ked som sama v kuchyni,komentujem čo robím,občas padne aj nadávka,ked sa mi nedarí.

 • 0
Odpovedať

Iveta Ondáková 10.03.18 23:16

IO
karma
96.00

Ano robím to, aj ked nie pred zrkadlom, ale robím, priznávam.... , a vlastne si pomáham :) jupí...

 • 0
Odpovedať

Lenka Meravá 11.03.18 09:09

LM
karma
82.00

Moj muz sa so sebou casto rozprava. Je to az komicke ked sam sebe vysvetluje dej filmu.

 • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 11.03.18 09:21

MR
karma
109.00

no a ja som si myslela že som divná, a ono to je dokonca prospešné..

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní