Prečo sa nechávame využívať? Skús na sebe zapracovať a zmeň to!

Prečo sa nechávame využívať? Skús na sebe zapracovať a zmeň to!

Občas si  ono „prečo“ vypočuje asi každá. Prečo taká krásna, šikovná, múdra... miluje práve takého a takého? Bežne na to stačí aj odpoveď z reklamy – keď milujeme, nie je čo riešiť! Čo však v prípade, keď si tú otázku kladieme už samé? On klame, kradne, facká a my nezmyselne čakáme stý aj stoprvý raz, že sa to zmení. Prečo?

„Našou primárnou ľudskou potrebou je totiž potreba kontaktu a lásky, takže keď je dieťa vychovávané vo frustrácii, že je nechcené, má väčšinou tendenciu dokazovať všetkým ostatným, že je lásky hodné a často sa im podriaďuje, len aby ju dostalo. Takže je náchylnejšie nechať sa zneužívať,“ vracia sa psychologička Lenka Čadová po odpoveď do detstva týchto žien.

Odporúčame: Nevieš, ako zlepšiť činnosť mozgu? Takto budeš viesť úspešný život!

ako zmierniť frustráciu

Zdroj: Shutterstock®

Ako zmeniť osud?

Lenže detstvo už nezmeníme. Znamená to teda, že o našom osude je rozhodnuté raz a navždy? „Samozrejme, že nie. Ak si to nenaplnenie uvedomíme, je len na nás, čo s tým spravíme. Či celý život budeme za všetko viniť tých druhých, lebo sme od nich nedostali lásku. Alebo si ju ako dospelí dokážeme dať sami, čím sa vymaníme z vychodených vzorcov svojich rodičov, aj keď to samozrejme vyžaduje prácu na sebe,“ hovorí odborníčka, ktorá však nezastiera, že to chce na sebe „zamakať“. „Špeciálne v dnešnom svete, kde sme vedení hľadať vždy skôr vinníka – kto mi to spôsobil, kto môže za to, čo sa mi stalo. Vyššie štádium však je – nepýtať sa, kto mi čo dlhuje, ale prosto si to dať sám.“

Inšpiruj sa: Netiketa: Vieš, ako sa správať na internete? Tieto zásady si osvoj!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 11.01.19 06:45

ĽŠ
karma
100.00

Je len na nás, čo s tým spravíme; výborný článok!

  • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 11.01.19 07:51

SK
karma
114.00

sme strojcami svojho žitia...

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 13.01.19 16:57

MM
karma
100.00

i ja som sa konečne naučila povedať slovká "dosť" a "nie"

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní