Prehnané čistenie? - Takto si zničíte veci v domácnosti!

Prehnané čistenie? - Takto si zničíte veci v domácnosti!
 • 14.07.2017
 • Monika Šomšáková

Každá žena chce mať v domácnosti čisto. Vyhradíme si vždy jeden deň na masívne upratovanie. Poniektoré z nás však upratujú denne. Nejde o veľké upratovanie, ale kde-tu si vždy niečo nájdu.

Musíme vám však povedať, že menej je niekedy viac. Prehnané čistenie môže viesť k tomu, že vašim veciam či nábytku uškodíte. Prečítajte si, aké robíte chyby!

Extra aviváž

Dávate si prať uteráky a pri pridávaní aviváže rozmýšľate, či nepridáte o vrchnák či dva viac? Je pochopiteľné, že chcete mať čisté a hlavne prevoňané uteráky. Extra aviváž im možno pridá na intenzite, no v skutočnosti ničíte to, čo je podstatou uterákov. Uteráky prestanú dobre absorbovať vodu, tkaniny môžu byť tuhé a drsné na pokožku. Skutočne stačí množstvo, ktoré uvádzajú na obale aviváže. 

Odporúčame pozrieť si: Jednoduchý spôsob ako vybieliť podprsenku. Bude ako nová!

používanie aviváže

Zdroj: Shutterstock®

Spreje na prach

Striekate prípravok na odpudzovanie prachu rovno na nábytok? Chyba! To vytvorí hrubý film na vašom nábytku a prach to pritiahne ešte viac. Takéto prípravky nastriekajte na handričku, vyleštite ňou nábytok a poprípade prejdite ešte čistou handričkou, aby ste odstránili prebytok produktu z povrchu. Toto je správny spôsob používania týchto prípravkov proti prachu.

Bude vás zaujímať: Klimatizácia môže aj škodiť - ako znížiť riziká?

utieranie prachu

Zdroj: Shutterstock®

Nadmerné pranie

Ste ten typ človeka, ktorý sa za deň prezlečie niekoľkokrát a perie vždy nadmerne veľa oblečenia? To nie je veľmi dobrý nápad. Prílišné pranie oblečenia ho v skutočnosti dosť poškodzuje. Nadmerné pranie a sušenie môže spôsobiť vyblednutie a opotrebenie tkanín v oblečení. Dobre sa zamyslite pri ďalšom napĺňaní koša na prádlo.

Bude vás zaujímať: Záručná doba neznáma: Veci v domácnosti, ktorých sa treba zbaviť

nadmerné pranine

Zdroj: Shutterstock®

Vysávanie

Vysávanie je dôležité, no nemusíte vyberať vysávač pri každom vlase, ktorý sa objaví na podlahe. Jednoducho zoberte metličku a vlas je preč. Ak budete stále používať vysávač, nielen že sa tie vlasy zamotávajú do hlavice a ťažko sa čistia, ale vaša podlaha z vysávača tiež nemusí byť trikrát nadšená. Pozor, aby ste si ju v zápale denného upratovania nepoškrabali.

Odporúčame prečítať si: Biely ocot: Geniálne spôsoby, ako ho využiť čo najefektívnejšie!

vysávanie

Zdroj: Shutterstock®

Ako umývate podlahu?

Hnevajú vás šmuhy na podlahe? Pokojne ju umývajte aj každý deň, ale pozor! Poriadne žmýkajte mop či handru, ktorou podlahu zmývate. Nadmerne veľa vody môže trvalo poškodiť vašu podlahu. Potom nasleduje už len jej výmena. Ak máte drevené podlahy, platí to isté. Niekto to robí tak, že podlahu prejde namokro a následne zotrie prebytok vody suchým mopom. Zbavíte podlahu prachu, šmúh, ale aj prebytočnej vody. 

Odporúčame pozrieť si: Čistá domácnosť: Zoznam vecí, ktoré musíme čistiť každý týždeň

umývanie podlahy

Zdroj: Shutterstock®

Pomocník umývačka riadu

Umývačka riadu je skutočným pomocníkom v domácnosti, šetrí vodu, ale aj vaše ruky od saponátov. Avšak do umývačky riadu dávajte riad očistený od zvyškov jedla. Ak to nerobíte, ušetríte možno pár pohybov ruky, ale vašej umývačke dáte zabrať. Po skončení programu sa nahneváte, že nie je dokonale čistý. Samozrejme, ak ste porciu jedla nechali na tanieri. Potom tak či tak púšťate ešte rýchle opláchnutie alebo to ručne umyjete. Ako bonus upcháte filter. 

Bude vás zaujímať: Obťažujú vás komáre? Zbaví vás ich týchto 6 surovín!

umývačka riadu

Zdroj: Shutterstock®

Dokonale čisté zrkaldo

Dokonale čisté a vyleštené zrkadlo, to má rada asi každá žena. No jeden malý otlačok prsta si nevyžaduje nevyhnutne množstvo čistiaceho prostriedku. Streknite si len máličko alebo to vôbec neriešte. Totiž časté používanie prostriedkov na zrkadlá môže poškodiť samotný vzhľad zrkadla a budú sa vám tvoriť čierne fľaky na jeho okrajoch. 

Bude vás zaujímať: Horúce letné noci prichádzajú! Ako sa vyspať čo najlepšie?

starostlivosť o zrkadlo

Zdroj: Shutterstock®


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Soňa Krátka 14.07.17 07:32

SK
karma
114.00

našťastie, už aj manžel si zvykol, že do umývačky riadu dávame len očistený riad...

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 14.07.17 07:47

MM
karma
100.00

všetko s mierou, nič sa nemá preháňať

 • 2
Odpovedať

Soňa Kelemenová 14.07.17 08:05

SK
karma
86.00

budem sa snažiť postupovať podľa vašich cenných rád..... týmto si nielen uľahčíme prácu, ale získame viac voľného času.... netreba chodiť každý deň s prachovkou v ruke.... toho času je tak málo.... venujme sa niečo inému.... skočme si niekde zacvičiť, alebo šup do prírody ..... taká dobrá kávička s kamarátkou tiež pridá na dobrej náladičke..

 • 1
Odpovedať

Katarína Konečná 14.07.17 14:17

KK
karma
105.00

u nás sa s ničím nepreháňa a upratuje sa s mierou :)

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 14.07.17 19:09

AK
karma
100.00

všetkého veľa škodí aj upratovanie

 • 0
Odpovedať

Zuzana Úradníková 14.07.17 20:11

karma
79.00

Veru ako pisu ostatný vsetko s mierou :)

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 16.07.17 16:03

karma
108.00

Tak toto mi nehrozí.

 • 0
Odpovedať

Mária Frnová 17.07.17 08:32

MF
karma
106.00

myslím, že všade platí, že nič netreba preháňať...

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní