Sebarozvoj s koučkou: Čo s nenaplnenými očakávaniami?

Sebarozvoj s koučkou: Čo s nenaplnenými očakávaniami?

Vnímam, aké je pre nás ťažké vzdávať sa očakávaní zameraných na druhých. A práve tieto očakávania sa nám postarajú o frustráciu, hnev, sklamanie…

Keď nás niekto naštve, deje sa to preto, lebo sme očakávali, že bude lepší, ústretovejší, pozornejší, empatickejší a že sa jednoducho bude správať inak. Najlepšie tak, aby to bolo pre nás prijateľné, potešiteľné, akceptovateľné…

Pozri aj: Ako podporiť kreativitu? Vyskúšaj tento jednoduchý a efektívny spôsob

rozčarovanie z nenaplnených očakávaní

Zdroj: Shutterstock®

Aj vy potrebujete „nehodnotiaci tréning“?

Ten druhý však nemá dôvod správať sa podľa našich očakávaní. Je tým, kým je a naše prianie, aby bol niekým iným, je naša vec, nie jeho. Z tohto nám prichádza rozčarovanie a podráždenie. Vzdorujeme tomu a trváme na svojom. Sme vtedy ako dieťa nárokujúce si lízanku neváhajúc sa hodiť pri pokladni o zem, nech je z toho poriadny efekt.

Na bezvýhradné prijímanie človeka potrebujeme „nehodnotiaci tréning“. Ten nám umožní vychádzať iba z toho, aký niekto je. Nehľadať v ňom niečo iné. Pre myseľ to znamená, že si nemá priať, nech sú ľudia iní. Má prijať a vyrovnať sa s tým, že sú takí, akí sú. Skutočnosť, že „to“ má niekto inak ako my, neznamená, že to má „zle“.

sebarozvoj s koučkou

Zdroj: Shutterstock®

Čo pomáha?

Mne v danej situácii pomáha zhlboka sa nadýchnuť a povedať si: „Toto je spôsob, akým svet okolo mňa práve teraz funguje a ako taký je dokonalý, netreba ho vylepšovať.“ Potom sa zastavím v iniciatíve ísť ľudí „naprávať“ a radšej im vyjadrím, že ich beriem takých, akí sú. Aj keď tomu grobianovi z rána som mala chuť vyjadriť všetkým možným, čo si o jeho bezohľadnosti myslím. Nič by to však nezmenilo.

Inšpiruj sa: Prečo mať pred spaním červené podsvietenie na smartfóne či tablete?

Janett Šimková kniha

Zdroj: Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 17.04.19 06:00

ĽŠ
karma
100.00

Inšpiratívne, vďaka!

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní