Sebarozvoj s koučkou: Čo s nevyjadrenými emóciami?

Sebarozvoj s koučkou: Čo s nevyjadrenými emóciami?

Pocity, ktoré nedáte najavo, nezomierajú. V podstate ich iba zaživa pochováte a skôr či neskôr vstanú z mŕtvych a sú z nich príšery.

Ako trefne podotkla psychlogička Oľga Kostelníková: „Nevyjadrené emócie sa nikdy nestratia, a hlavne, nesplnia svoje poslanie. Nemôžu motivovať k zmene a rastu. Takže potom plnia opačnú úlohu. Nevypovedané emócie zahnívajú a ničia lásku. Potom sa môže stať, že jeden alebo aj obaja hľadajú lásku inde, alebo sa hádajú o veciach, ktoré sú poruke, alebo sa vrhajú do práce a nemajú na seba čas."

Pozri aj: Neuveríš, koľko stojí tento luxusný lak na nechty!

prejav emócii

Zdroj: Shutterstock®

„Hnev je odpoveď na nespravodlivosť, alebo na to, čo cítime ako nespravodlivosť. Návod - hnevajte sa, ale nehrešte, zvládnite emócie.

(Milan Bubák)

A hoci si niektoré pocity želáme nechať utajené, nie je to možné. Emócia je energia a tá sa podľa zákona zachovania energie nemôže stratiť. Keď sa rozhodneme za každú cenu kontrolovať to, čo cítime, ubližujeme si, lebo tá energia sa otočí proti nám. Ba čo viac, takéto nastavenie nás vzďaľuje tak od druhých, ako aj od seba. Dať priechod emóciám neraz stačí iba tým, že opíšeme, čo cítime – môžeme to vyriecť (ideálny prípad) alebo sa o tom pobaviť sami so sebou. Týmto pocit legitimizujeme a dovolíme si cítiť to, čo cítime.

Odporúčame: Dokonalý budík pre milovníkov kávy! Určite si ho zamiluješ!

Janett Šimková kniha

Zdroj: Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Soňa Krátka 23.01.18 17:52

SK
karma
114.00

vždy si rada prečítam...

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 23.01.18 18:36

ĽŠ
karma
100.00

Skvelý z tohto radu článkov - ako vždy!

  • 0
Odpovedať

Monika Červinková 23.01.18 20:58

karma
87.00

často sa mi to stane :(

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní