Sebarozvoj s koučkou: Kto je zodpovedný za šťastie? Každé ráno ho vidíš v zrkadle!

Sebarozvoj s koučkou: Kto je zodpovedný za šťastie? Každé ráno ho vidíš v zrkadle!

Každý z nás má v sebe vrodenú túžbu byť šťastný. Hoci nie v každom okamihu prežívame naplnenie tejto túžby. Napriek tomu si myslím, že sme boli stvorení, aby sme boli šťastní.

Šťastie je z môjho pohľadu záležitosť mysle a úloha na celý život. Nejde o jednoduché veci, ktoré možno urobiť raz a navždy. Nedá sa do automatu pri položke šťastie nahádzať príslušný počet mincí a potom čakať, až vypadne sladkosť zvaná šťastie! To by bolo rovnaké, ako naberať vodu do sita.

Životné šťastie je proces, cesta postupného rastu. Ako to vystihol J. Powell: „Cesta ku šťastiu je ako most, ktorý musíme prejsť, nie roh, za ktorý sa dá zahnúť.“

Pravda o šťastí je prostá: nič vonkajšieho nás nemôže urobiť šťastnými, ani nešťastnými. To dokážu iba naše myšlienky o sebe a o živote, pretože všetko sa odohráva vo vnútri nás a cez naše pocity.

Stratégie na prežitie šťastnejšieho a spokojnejšieho života spočívajú v rôznych veciach. Niektoré som zhrnula z pohľadu mojich skúseností.

Pozri aj: Sebarozvoj s koučkou: Ako na oživenie nadšenia zo seba? Skús 10 tipov

šťastie

Zdroj: Shutterstock®

Tri podstatné skutočnosti o šťastí

 • Šťastie je istým spôsobom vedľajší produkt – z našich zmysluplných skutkov.
 • Byť obklopení šťastnými ľuďmi, to znamená byť šťastnými aj v budúcnosti.
 • Šťastie je „infekčné“ – šíri sa od vás až k priateľom vašich priateľov.

V živote máme tri základné zdroje šťastia

 1. Môžeme na niečo pekné spomínať.
 2. Môžeme niečo pekné práve prežívať.
 3. Môžeme sa na niečo pekné tešiť.

Tri rady k „hľadaniu“ šťastia

 1. Aby ste si mohli uvedomiť najlepšiu možnú budúcnosť, nedívajte sa na ňu skrz analyzovanie toho zlého z minulosti. Zaoberajte sa hlavne tým, čo môžete ovplyvniť tu a teraz, lebo len na to máte dosah.
 2. Nemožno udržať myseľ aktívnu, pokým je telo pasívne a naopak. Na „rozpohybovanie sa” za tým, po čom túžite a čo vám dáva zmysel, potrebujete aj niečo viac než len vzduch na dýchanie… Bez sebamotivácie a činorodosti ďaleko nezájdete.
 3. Zbierajte pre seba informácie a skúsenosti nie za účelom podpory svojich pohodlných pozícií. Potrebujete ich na to, aby ste sa rozhodovali slobodne a s vedomím, že za svoje rozhodnutia nesiete zodpovednosť výhradne vy sami.
cesta za šťastím

Zdroj: Shutterstock®

Tri postoje na odohnanie šťastia

 • Lenivosť a pasivita sú odkazy šťastiu, že sa nemusí unúvať.
 • Šťastie nie je na predaj a kupovať si ho je klam.
 • Šťastie nemá rado nátlak – trpezlivá viera v jeho existenciu ho skôr priláka.

Žijete v predstave, že je nevyhnutné za šťastie platiť?

Tým, že šťastie si tvoríme sami, nemusíme zaň platiť nič. Navyše, keď sme pozornými, vnímavými a počúvame samých seba, tak si k nemu prirodzenejšie nachádzame cestu. Je užitočné vedome si archivovať krásne okamihy šťastia a častejšie o nich hovoriť. Čím viac rozprávame o tom, čo sme krásne a radostné prežili, tým väčšmi sa nám to ukladá do trvalej pamäte. Vďaka tomu si to môžeme ľahko vyvolávať do predstáv, keď nám je ťažko.

Zaujme ťa: Sebarozvoj s koučkou: 9 tipov na mentálny wellness

Janette Šimková kniha

Zdroj: Shutterstock®


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 11.09.19 07:19

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní