Spôsoby, ako prežiť ťažký deň, keď sa nám chce spať

Spôsoby, ako prežiť ťažký deň, keď sa nám chce spať
 • 16.11.2017
 • Veronika Lacková

Povedzme si to na rovinu – dni, kedy sme odpočinutí a vyspatí, prechádzame do práce s ľahkosťou, bez problémov a s úsmevom sú čoraz vzácnejšími. Častejšie sa však stávajú prípady, kedy by sme najradšej zaľahli do postele, zababušili sa do teplej periny a doplnili deficit spánku. No nie je to možné, pretože povinnosti nás tlačia do práce. Ako prežiť ťažký deň, keď sa nám chce spať a iba spať?

Dôvody, prečo sme nevyspatí sa líšia. Poďme sa však spolu pozrieť na to, ako prekonať únavu, keď na vás sadne počas dňa.

1. Zacvičte si

Na prekonanie pocitu únavy pomôže, keď si trochu rozprúdite krv. Stačí pár cvikov, ako napríklad drepy, malá prechádzka alebo strečing. V prípade, že sa nachádzate doma, máte to jednoduchšie. Niektorí z nás majú doma dokonca stroj na cvičenie.

2. Striedavá sprcha

Taktiež vám krásne rozprúdi krv v žilách. K tomuto účelu však stačí len studená voda. To ale len v prípade, že ste na takéto niečo zvyknutí. Nie každý je predsa ľadový medveď!

Odporúčame: Pásový opar: Spozorni už pri prvých príznakoch ochorenia!

tazky den

Zdroj: Shutterstock®

Choďte sa von prejsť

O chvíľu sa blíži obdobie mínusových teplôt a krátka prechádzka v takomto počasí vás preberie ihneď. Ak nemáte možnosť odísť, stačí otvoriť okno.

Urobte si podrobný plán na deň

Skúste si na papier (alebo na osobitný denník) napísať úlohy, ktoré na vás počas dňa čakajú a snažte sa ich splniť. Už len tým, že to dáte na papier, ,,reštartujete" mozog, čo mu dovolí koncentrovať sa na plnenie úloh, namiesto toho, aby vám všetko vyfučalo z hlavy. Veľmi pomáha si dané veci odškrtávať, nie len sa na ne pozerať a neurobiť nič pre ich splnenie!

Vyskúšajte: Kto povedal, že bravčová masť je nezdravá? Fakty, ktoré ťa dostanú!

planovanie prace

Zdroj: Shutterstock®

Znížiť množstvo rafinovaného cukru

Zvýšenie inzulínu v krvi môže zosilniť pocit únavy. Ak však naozaj máte chuť na sladké, skvelou alternatívou je, samozrejme, ovocie alebo hroznový cukor, ktorý navyše dodá potrebné množstvo energie.

Lepšie osvetlenie

Treba si, podľa možností, zaobstarať lepší zdroj svetla, pokiaľ osvetlenie vo vašej miestnosti nevydáva dostatočné množstvo svetla. V prítmí sa oči zatvárajú samé od seba a veľmi ľahko.

Pozri aj: Osviežovač vzduchu: Zmiešaj 2 ingrediencie a je po zápachu! 

osvetlenie zvysenie efektivnosti

Zdroj: Shutterstock®

Pospite si cez deň aspoň dvadsať minút

Samozrejme, takýto ,,luxus" si nemôžu dovoliť všetci, nakoľko každý má iný režim dňa, povinnosti, rodinu, pracovný čas a podobne. Ale ak máte možnosť si po obede zdriemnuť, urobte to. Tých dvadsať minút vám síce nedoplní energiu úplne rovnako ako plnohodnotný spánok počas noci, no je dostačujúci pre ,,reštart mozgu".

Používajte ostré vône

Pre tento prípad sa skvelo hodí inhalácia esenciálnych olejov, a to napríklad: eukalyptu, mäty, škorice a citrusových, ihličnatých, korenistých vôní, ktoré majú povzbudzujúci účinok.

Pozri aj: Toto ťa dostane! Listy z viniča ako účinný prírodný liek

aromalampa

Zdroj: Shutterstock®

Smejte sa!

Smiech - nestojí nič, no dokáže urobiť zázraky. A rovnako to platí aj v tomto prípade. Úprimný smiech pomáha uvoľniť sa a na chvíľu odpúta myseľ od povinností.

Ak to nezaberie, tak skúste ďalší trik - prejdite si jazykom cez podnebie. Možno divný malý (ale účinný!) trik, ktorí prinúti mozog zobudiť sa. Vyskúšate?

Aké sú vaše osvedčené triky, ktoré používate proti únave? Podeľte sa o ne s nami a našimi čitateľkami, v komentároch. 

Odporúčame: Sebarozvoj s koučkou: Čo s nedostatkom času?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Soňa Kelemenová 16.11.17 08:33

SK
karma
86.00

pozitívna energia, láska, zamilovanosť, pohyb, zdravý životný štýl a rozhodne smiech....dokážu prekonať únavu....

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 16.11.17 09:04

SK
karma
114.00

dobrý článok

 • 0
Odpovedať

Katarína Kusá 16.11.17 12:42

KK
karma
90.00

pomôže mi prechádzka a ak sa dá tak krátky spánok, ale aj tieto tipy sú super, asi to osvetlenie navodí pocit tepla a leta

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 16.11.17 14:59

MD
karma
132.00

Tiež som si posledné týždne užila únavu a spavosť, robila som všetko možné i nemožné aby som sa rozhýbala, lebo povinnosti volali...napokon sa zistili zdravotné príčiny, som rada že už mám lieky a že sa na to prišlo včas...dúfam že spolu s liečbou odíde aj nekonečná únava...

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 16.11.17 16:44

MM
karma
100.00

niekedy ma chytia poobede driemoty, ale rozchodím ich, aby som lepšie prespala cez noc

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 16.11.17 18:00

KK
karma
105.00

ostré vône a poobedný spánok neprichádza do úvahy, to by ma bolela hlava za dvoch, ale smiech mám vyskúšaný a ten zaberá

 • 0
Odpovedať

Lucia Kobíková 17.11.17 15:10

LK
karma
100.00

Dosť veľa vecí z tohto článku sa nedá urobiť keď si pol dňa v škole/robote :/

 • 0
Odpovedať

Ingrid Šimoniková 21.11.17 21:29

karma
74.00

super článok , naozaj

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní