Ste v strese? Starnete rýchlejšie!

Ste v strese? Starnete rýchlejšie!

  • Zdieľaj:
 • 11

Je to tak. Aj vedci potvrdili, že ľudia, ktorí žijú v ustavičnom strese, rýchlejšie starnú.

Stres môže spôsobiť predčasné šediny, vrásky okolo očí i úst, ovísanie pokožky, kruhy pod očami, zhoršenú pleť. Ľudia, ktorí žijú v ustavičnom strese, totiž menej spia, častejšie podliehajú nezdravým závislostiam v podobe alkoholu, cigariet, fastfoodu či sladkostí, zabúdajú na dostatok tekutín. Keď sme pod tlakom, telo navyše odvádza krv z periférnych orgánov, akým je koža, aby mohlo dodávať energiu svalom. To všetko má veľmi nepriaznivý vplyv na pokožku.

Odporúčame prečítať: Nedostatok vitamínov! Ako to jednoducho spozorovať na našom tele?

Ste v strese? Starnete rýchlejšie!

Zdroj: Shutterstock®

„Kľudové“ vrásky a vrásky v pohybe

Navyše sa vystresovaným ľuďom v tvári zračí napätie, často sa mračia (čím sa vytvára tzv. vráska hnevu medzi obočím), zvierajú pery (tvoria sa drobné vrásky v okolí pier) a potláčajúc napätie zatínajú čeľuste a v noci škrípu zubami. To nie je práve tvárová gymnastika, ktorá by bola prevenciou vytvárania ďalších a ďalších „kľudových“ vrások. Tzv. kľudové vrásky sú tie, ktoré má tvár v okamihu bez mimických pohybov. Vrásky v pohybe vznikajú pri úsmeve, mračení sa, počas napätia či hnevu – a časom začnú mnohé pretrvávať a vznikajú z nich trvalé, „kľudové“ vrásky.

Rýchlejšie starnutie vystresovaných ľudí vedci dávajú do súvislosti aj s opotrebovaním telomérov, prirodzených zakončení chromozómov, ktoré regulujú schopnosti buniek deliť sa. Teloméry sa pri každom delení buniek skracujú a ak sa ich dĺžka dostane na kritickú hranicu, bunka umiera. Tento proces spomaľujú reparačné enzýmy. Práve ich aktivita klesá pod vplyvom stresu.

Odporúčame prečítať: Šokujúce! Ženy s väčším poprsím sú inteligentnejšie

Ste v strese? Starnete rýchlejšie!

Zdroj: Shutterstock®

Vypadávanie vlasov a vyrážky

Stres pociťujú aj vlasy. Vysoká hladina stresových hormónov zbavuje vlasové korienky istého typu kmeňových buniek, ktoré určujú farbu vlasov. Stres môže okrem šedín vyvolať aj psychogénnu alopéciu (vypadávanie vlasov) spôsobenú nervovým vypätím. Podľa expertov z Medzinárodnej nadácie pre štúdium vlasov v posledných piatich rokoch stres spôsobil zvýšenie počtu prípadov alopécie areata, tzv. ložiskového vypadávania vlasov.

Pod vplyvom stresu sa zhoršuje pleť, pretože vyššia produkcia kortizolu a ďalších stresových hormónov podporuje vylučovanie mazu, navyše stres podporuje v organizme zápalové reakcie. Na pleti sa odráža aj zlé trávenie a je všeobecne známe, že vystresovaným dobre netrávi a majú žalúdok permanentne „na vode“. Často trpia hnačkami alebo naopak, zápchami.

Odporúčame prečítať: Žlčníkové ťažkosti sú nepríjemné: Predchádzajte im!

Ste v strese? Starnete rýchlejšie!

Zdroj: Shutterstock®

Matky bez partnera či s postihnutými deťmi

Výsledky skúmania ukázali ešte jednu prekvapujúcu skutočnosť: Najohrozenejšou skupinou nie sú manažéri veľkých podnikov ani ľudia v náročných povolaniach, ale ženy, ktoré sa po rozvode musia postarať samy o rodinu. Takisto ženy, ktoré sa starajú o postihnuté dieťa.

Ak pociťujete nervozitu, pnutie, ruky sa vám trasú a žalúdok máte „na vode“, skúste Sédatif PC. ,,Je to prírodný liek, ktorý sa tradične používa pri úzkostných stavoch, podráždenosti, poruchách spánku,“ vysvetľuje MUDr. Richard Wagner z Bratislavy. ,,Dokonca je vhodný aj pre tehotné či dojčiace ženy, ktorým sa takisto stres nevyhýba. Jeho veľkou výhodou je fakt, že je na rozdiel od mnohých iných protiúzkostných liekov nenávykový a neutlmuje.

Na to, aby človek mohol byť šťastný, musí začať myslieť aj na seba samého. Musí sa stať tak trochu aj egoistom, čo býva ťažké najmä pre ženy zvyknuté byť najmä v rámci rodiny neustále k dispozícii. Vyhradiť si svoj čas v týždni výlučne pre seba. Ísť hoci na kozmetiku či na kávu s kamarátkou.

Odporúčame prečítať: Čierna reďkovka je prírodný liek! S týmto vám pomôže

Ste v strese? Starnete rýchlejšie!

Zdroj: Shutterstock®


  • Zdieľaj:
 • 11
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Milka Damašková 17.05.17 02:24

MD
karma
132.00

Áno, všimla som si...

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 17.05.17 06:02

karma
108.00

To je pravda..Súhlasím.

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 17.05.17 07:53

SK
karma
86.00

bohužial žijeme v dobe, kde je človek pod neustálym stresom....ja sa snažím riešiť veci s kludnou hlavou.... ale veruže niekedy sa nedá tomu vyhnúť... verím že je to tak, ako je to napísané v článku... poznám ludí ktorý večne stresujú a veruže ich tvár je poznáčená...

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 17.05.17 08:06

SK
karma
113.00

je to veru tak, pracujem na sebe, snažím sa, občas to ide, potom nejde,...to je život

 • 0
Odpovedať

Anna Bútorová 17.05.17 12:15

AB
karma
100.00

Stres je súčasťou života, len závisí do akej miery ho vieme ovplyvniť...

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 17.05.17 18:20

MM
karma
100.00

nielen starnutie je príčinou stresu, ale aj spúšťačom mnohých chorôb

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 17.05.17 19:06

DB
karma
117.00

Čím som staršia, tým menej stresujem, uznávam,že niekedy to nejde, ale všetko je to v hlave ako si to nastavím,takže sa snažím - pohoda, klídek...

 • 0
Odpovedať

Natália Homolová 17.05.17 22:01

NH
karma
91.00

Ja som dost stresujuci clovek ale podla mma sa clovek stresu nevyhne kazdy mame z niecoho strach,stres len ten moj je az prehnany no neviem to nejako kontrolovat

 • 0
Odpovedať

Zdena Paňková 18.05.17 07:47

ZP
karma
100.00

Patrím medzi tých skôr narodených a tým, že som toho v živote veľa preskákala, naučila som sa stres ovládať, eliminovať a aj postupne odstrániť. Je to náročné, uznávam, hlavne v dnešnej neskutočne "rýchlej dobe žitia".

 • 0
Odpovedať

Anna Kralovičová 18.05.17 20:41

AK
karma
64.00

Úplne pravdivý článok, stres je naozaj vyvolávačom rôznych chorôb, negatívne pôsobí na náš organizmus.

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 03.09.17 15:01

AK
karma
100.00

bohužiaľ stres je súčasťou dnešnej modernej a uponáhľanej doby

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní