Vieš, ako podporiť svoju kreativitu? Toto by si si mala osvojiť!

Vieš, ako podporiť svoju kreativitu? Toto by si si mala osvojiť!

Je nesporné, že tie najlepšie nápady prichádzajú spontánne a neplánovane, keď to človek najmenej čaká a niekedy aj najmenej potrebuje. Stáva sa to bez možnosti zapísania si nápadu, napríklad tesne pred príchodom spánku alebo na toalete, kde by sa papier ešte našiel, no pero len ťažko. Tvorivosť a kreativita sú jednoducho mimoriadne nevyspytateľné zručnosti – sú chvíle, kedy nevieme zastaviť prúd nápadov a potom chvíle, kedy potíme krv a napriek tomu zo seba nič kreatívne nevydolujeme. Možno to poznáte aj vy. Preto sme sa rozhodli viac popátrať po tom, ako nakopnúť svoju kreativitu a či je to vôbec možné. Ak vás teda zaujíma, ako sa dá dosiahnuť, aby vaša tvorivosť opäť fičala na plné obrátky, nikam neodchádzajte!

Neprehliadni: Dieťa v brušku a hudba: Akým repertoárom mu najviac ulahodíš?

ako byť kreatívny

Zdroj: Shutterstock®

Keď to nejde, tak to nejde

Aj vy prežívate kreatívny útlm, hoci predtým šlo všetko akosi samo? Nie je to nič výnimočné a neľakajte sa, rozhodne sa to nedeje len vám. Čo si budeme navrávať – niekedy to jednoducho nejde. A čím väčší tlak, tým to ide menej. Ale spôsoby, ako svoju tvorivosť znova naštartovať a ako sa vraví, nakopnúť múzu, existujú. Sú totiž veci, ktoré, keď sa ich už raz naučíte, jednoducho idú a slúžia - bicyklovanie alebo plávanie. A potom je tu kreativita. Hoci aj tá je zručnosťou, ktorú si treba najprv osvojiť a potom na nej pracovať, trénovať a rozvíjať ju, predsa len je to s ňou trošku zložitejšie, než s plávaním.

čo pomáha kreativite

Zdroj: Shutterstock®

Toto sú spôsoby, ako si efektívne nakopnúť kreativitu:

 • Hýbte sa! Áno, je dokázané, že pohyb a šport podporujú kreatívne myslenie. Ideálne sú dlhšie prechádzky a bicyklovanie.
 • Každý nápad si zapíšte! Ako sme už spomenuli v úvode, dobré nápady sa s nami vedia niekedy škaredo zahrať a drzo si prídu vtedy, keď nemáme vôbec žiadnu možnosť zapísať si ich. Našťastie však takýchto situácií nie je priveľa, veď ak aj nemáme vždy pri sebe papier a pero, mobil určite áno. Preto sa nikdy nespoliehajte na to, že si na konkrétny nápad spomeniete neskôr, pretože nespomeniete. Ihneď, ako naskočí, si ho aj zapíšte.

Pozri aj: Wabi-sabi: Japonská filozofia, ktorá ťa naučí akceptovať nedokonalosť

kreatívna činnosť

Zdroj: Shutterstock®

 • Nastavte si svoj čas! Každému to jednoducho myslí inokedy – niekomu skoro ráno, inému v noci. Zistite, kedy ste najkreatívnejšie vy a prispôsobte tomu denný program (ak je to možné) tak, aby vás v tom čase nič nerozptyľovalo (žiadni ľudia, žiadne sociálne siete, žiadne maily, žiadna televízia).
 • Nenechajte svoju kreativitu zaspať! Ako na to? Jednoducho. Každý deň spravte minimálne jednu kreatívnu činnosť – niečo si nakreslite, zapíšte si postrehy z dňa, naučte sa pár cudzích slovíčok alebo vykúzlite v kuchyni nevšednú večeru.
ako znova nakopnúť múzu

Zdroj: Shutterstock®

 • Odmeňujte sa! Presne tak, za každý dobrý nápad a kreatívny výtvor si doprajte malú, ale motivujúcu odmenu.
 • Počúvajte hudbu! Konkrétne niečo upokojujúce a nerušivé, napríklad Mozarta alebo Beethovena.
 • Stavte na farby! Tie najväčšie „hlavičky“, ktoré kedy obohatili tento svet napríklad o nové myšlienky, prevratné zistenia alebo technológie, mali jedno spoločné – kreslili si a doslova čmárali takmer vždy a všade. Ich mozog tak zostal aktívny a naštartovaný, akoby v tvorivom režime, a to aj v čase a situáciách, kedy by si dal inak pauzu. Pritom vôbec nerozmýšľajte nad tým, čo, ako a prečo kreslíte, jednoducho kreslite a vyberajte si na to farby tak, ako vám po nich ruka spontánne siahne.

Odporúčame pozrieť: Prokrastinácia ako porucha: Takto sa jej zbavíš raz a navždy!

zapisovanie myšlienok

Zdroj: Shutterstock®

Samozrejme, každý sme iný a preto vám nemusí sadnúť ani jeden z vyššie uvedených tipov na nakopnutie kreativity. Jednoducho skúšajte, testujte, nevzdávajte sa a predovšetkým – nikdy sa nepodceňujte! Nie ste stroj, ale ľudská bytosť. A ani tí najväčší vynálezcovia neprišli k svojim nápadom len tak, lebo si to zmysleli. Byť kreatívny za každých okolností totiž určite nie je samozrejmosť, preto si na tú „svoju“ chvíľku pokojne a s úsmevom počkajte. :-)

Musíš vidieť: Poznáme tajomstvo produktivity. Toto vyskúšaj a šéf bude spokojný!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 30.06.18 07:18

ĽŠ
karma
100.00

Motivujúci článok, vďaka!

 • 1
Odpovedať

Andrea Petrušková 20.08.18 22:18

AP
karma
104.00

Dobré rady, už len stačí vyskúšať - či to bude mať odozvu.

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní