Vieš, ako zlepšiť svoj život? Tieto drobnosti ho zmenia na nepoznanie

Vieš, ako zlepšiť svoj život? Tieto drobnosti ho zmenia na nepoznanie

Hovorí sa, že trvá 21 dní, kým si človek osvojí zvyk, alebo sa zbaví zlozvyku. Tým, že každý deň urobíte drobnosť navyše, budete na ceste k lepšiemu a zdravšiemu ja! Budete tak lepší, zdravší a hlavne šťastnejší človek nielen pre seba, ale aj pre svoje okolie! Toto sa však deje prirodzene, ak podniknete tieto kroky smerom k sebarozvoju, ak budete pri komunikácii s ostatnými viac prítomní a ak budete asertívni a všímaví. Sebarozvoj sprevádza cesta všetkými zmyslami - ticho pri meditácii, východ slnka či chuť rannej kávy.

Odporúčame: Sebarozvoj s koučkou: Čo so starosťami? Ako sa ich zbaviť?

prichystať si oblečenie večer pred

Zdroj: Shutterstock®

Čo urobiť večer

Vedeli ste o tom, že keď ste v chaotickom prostredí, horšie spíte a neviete sa sústrediť? Upratovanie vám pomôže nielen si upratať myšlienky, ale budete sa cítiť omnoho lepšie. Čo je lepšie, ako zobudiť sa do upratanej spálne? Tiež by ste si mali zaviesť pravidlo, že nie je dovolené mať v posteli nič s obrazovkou. Ak sa toho predsa len neviete zbaviť, nastavte si červené podsvietenie displeja. Hodinu pred spaním si stlmte svetlá na príjemnejšie tmavšie, ale predsa jasné svetlo. Tiež si každý večer doprajte horúcu vaňu či sprchu. Perfektne sa pri tom relaxuje a veľa vecí sa pod horúcou tečúcou vodou vyrieši. Tesne pred spaním si prichystajte všetky veci na druhý deň (ušetríte si tak čas ráno), teda oblečenie a prípadne aj raňajky. Vy ešte nečítate pred spaním? Vyskúšajte si aspoň jeden večer vymeniť smartfón či tablet za knihu alebo časopis. Nesmie to však byť nič politické či dokonca pracovné.

čítanie knihy pred spaním

Zdroj: Shutterstock®

Čo urobiť ráno

Určite sa vám neraz stalo, že ste boli ráno v neskutočnom zhone a strese. Stáva sa vám to často? Mali by ste trošku spomaliť. Najideálnejšie by bolo nájsť si 5 – 15 minút, chvíľku meditovať, cvičiť jogu či iný strečing. Ja viem, že ak vstávate o 5-tej a odchádzate z domu už o 6-tej ráno, nie je to nič príjemné a nájsť si pol hodinu na meditáciu či strečing je ťažké. Ak nestíhate okrem behu na autobus žiadnu inú fyzickú aktivitu, nezúfajte, aj pre vás máme riešenie, ako si urobiť ráno trošku menej stresujúce. Napíšte si tri až päť vecí, za ktoré ste vďační. Nemusia to byť veľké veci, stačí sa zamyslieť nad bežnými vecami, ktoré máte a pre iných môžu byť vzácne. Zoznam môže vyzerať nasledovne: pitná voda, internet, možnosť výberu potravín, práca a vzdelanie.

Pozri aj: Je láska bezproblémová? Či problémom všetko to pekné končí?

prečo si napísať za čo sme vďační

Zdroj: Shutterstock®

Podcast alebo hudba počas cesty do práce alebo školy?

K sebarozvoju patria aj zvukové vnemy. Čo s nimi? Na tom, či pri ceste do práce či školy počúvate hovorené slovo alebo hudbu záleží. Vedci hovoria, že počúvanie podcastov, teda rádií s hovoreným slovom, prípadne audiokníh, pomáha vytvárať nové cestičky v mozgu, čo prispieva k jeho vitalite. Je to podobné, ako keď čítate knihu. Až na to, že slová nevidíte, ale počúvate. Obohacujete si tak slovnú zásobu viac, ako keby ste iba pasívne počúvali pesničky, ktoré púšťajú v rádiách od rána do večera niekoľkokrát. Pri podcastoch sa môžete dozvedieť veľa nového a nie iba správy z domova či zo sveta. Niektoré sú náučné, iné zasa rozoberajú vážne či menej vážne témy a vy si tak dokážete vytvoriť postoj k rôznym témam a rozšírite si tak obzor.

podcast alebo hudba

Zdroj: Shutterstock®

K tomuto spomínanému ešte nezabudnite byť milí ku všetkým. Ako sa predsa hovorí: ,,Kto do teba kameňom, ty doňho chlebom.“ Pomôžte slabším kolegom či priateľom v ťažkej situácii. Skúste sa porozprávať s ľuďmi, s ktorými ste sa dlho nerozprávali, prípadne s ľuďmi, ktorých nepoznáte. Ak už nebudete vedieť ako ďalej, myslite ako cestovateľ!  Ako v cudzej krajine plnej nových krásnych zážitkov. Ako keby ste boli na danom mieste, či už v práci, škole alebo na prechádzke, prvý raz. Budete sa cítiť lepšie, pretože tak realizujete žitie v prítomnosti, v ktorej si budete uvedomovať každý jeden krok!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 06.04.19 07:20

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

  • 1
Odpovedať

Anton Marek 15.04.19 16:00

karma
127.00

Užitočné rady. Páči sa mi nápad s podcastom, super najmä pre ľudí s dlhšou cestou do práce.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 29.04.19 21:36

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní