Vnútorná sila a odolnosť: 5 najlepších krokov k jej dosiahnutiu

Vnútorná sila a odolnosť: 5 najlepších krokov k jej dosiahnutiu

Áno, aj psychickej odolnosti sa dá priučiť a nič iné nám v tejto dobe vlastne ani neostáva. Pretože len silní ľudia sa nezlomia pod tlakom náročných životných situácií, akými sú napríklad konflikty v zamestnaní, partnerské nezhody a rozchody, zlá finančná situácia, nezamestnanosť, dlhotrvajúci neúspech. Ako teda odolnosť, nezdolnosť alebo odborne povedané rezilienciu dosiahnuť?

Pozitívne očakávanie

V prvom rade je dôležité očakávanie, že všetko dobre dopadne, optimistický pohľad na situáciu. Možno tomu dopomôcť aj autosugesciou. Ide o istý druh viery, viery v samého seba a svoje vlastné sily. Na druhej strane by ste sa mali vyhýbať prílišnému preceňovaniu. Keď viete, že ste pre danú vec urobili maximum, buďte pokojní. Nie vždy a všetko máte vo svojich rukách.  Keď vás aj napriek maximálnej snahe a pozitívnemu očakávaniu postretne niečo nepríjemné, verte, že aj toto je vo svojej podstate na niečo dobré. Napríklad získate hodnotnú skúsenosť, ktorá vám môže otvoriť nové životné cesty.

„Ste tým, čím ste, vďaka tomu, v čo veríte.“ (Oprah Winfrey)

Pozri aj: Osvoj si týchto 9 tipov, ako si udržať sviežu pamäť a máš vyhraté!

vnútorná odolnosť

Zdroj: Shutterstock®

Fyzická aktivita

Účinným prostriedkom na zvýšenie odolnosti je vykonávanie nejakej činnosti, najideálnejšia je pohybová aktivita. Pretože pasívny človek ľahšie podlieha pôsobeniu nepriaznivých okolností, stresu a napätiu ako človek zamestnaný nejakou aktivitou, ktorá vyrovnáva nervovú činnosť, teda stres a napätie automaticky slabne. A najlepší je pohyb s dodatočným bonusom. Napríklad taký beh alebo plávanie, keď vnútorne zastavíte tok myšlienok a sústredíte sa len na výkon. Okrem zbavenia sa stresu získate aj krajšiu postavu.

resiliencia

Zdroj: Shutterstock®

Spolunáležitosť

Odolnosť voči náročným životným situáciám rastie aj vtedy, keď ich prežívate a riešite s blízkymi osobami, priateľmi, rodinou. Ide o pocit, že niekto pri mne stojí, podporuje ma, rozumie mojej situácii, myslí na mňa. Takto človek zvládne stresujúce situácie ľahšie ako v samote. Podeľte sa teda so svojimi pocitmi. Niekedy ani netušíte, že niekto v blízkom okolí prežíva alebo prežíval čosi podobné ako vy. A tí, ktorí podobné ťažkosti prekonali, vám zároveň môžu pomôcť a poradiť.

Odporúčame: Sebarozvoj s koučkou: Účinný základ pre vzťahy s ľuďmi

sila a odolnosť

Zdroj: Shutterstock®

Správne zhodnotenie situácie a vytrvalosť

Cestou k dosiahnutiu psychickej odolnosti je uvedomelé úsilie, prehodnotenie minulosti, poučenie sa, porozumenie aktuálnej situácii v optimistickom duchu, ale bez veľkých ružových okuliarov. Pokiaľ vás niečo trápi, snažte sa nachádzať riešenia, nerezignujte. Práve v momente, keď stojíte zoči-voči nepríjemnej situácii a ste nútení riešiť krízy rôzneho druhu, práve v týchto okamihoch sa takzvane „otužujete“ a budujete si rezilienciu. Spravte, ako sa hovorí, z veľkých problémov malé a z malých nijaké. Držte sa svojho plánu a zotrvajte v snažení.

„Najsilnejší je ten, kto má moc nad sebou.“ (Seneca)

Emócie pod kontrolou

Pokiaľ chcete byť psychicky odolní, mali by ste ovládnuť vlastné emócie. Emócie sú istotne aj krásne, dávajú životu farby, sú korením. Tie negatívne však dokážu človeka oslabiť či zničiť. Nie je nutné, aby sa z vás stala nejaká bezcitná kreatúra, ale mali by ste sa naučiť s emóciami pracovať. Predovšetkým vedome meniť negatívne emócie na tie pozitívne. A keď nie (niekedy si to vyžaduje naozaj nadľudské úsilie), tak aspoň tie najhoršie (hnev, strach, závisť, nenávisť) neutralizovať.

vnútorná sila

Zdroj: Shutterstock®

Ako ste si mohli v jednotlivých krokoch všimnúť, hlavným kľúčom k vnútornej sile a odolnosti je určite pestovanie sebakontroly s nutnou dávkou viery v seba a sebalásky. Nepochybne je to beh na dlhú trať a má veľa úskalí. Podeľte sa s nami so svojimi úspechmi i neúspechmi, ktoré vás urobili a robia silnejšími.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 20.12.18 21:50

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

  • 0
Odpovedať

Jana Pitonakova 28.12.18 08:19

JP
karma
100.00

Veľmi mi pomohlo rozprávať o zlych aj dobrých veciach, cerpat rady od blízkych ľudí, nechať si poradit, urcite nic v sebe nedusit.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní