Workshop Ashtanga joga od A poZ

Workshop Ashtanga joga od A poZ
 • 29.09.2016
 • Majka Bothová IpD

Minulý víkend sme sa mali možnosť zúčastniť jednej, opäť vydarenej akcie. Konkrétne išlo o workshop, ktorý organizovala Monika Rišková, učiteľka tradičnej ashtanga jogy.

Keďže v minulosti organizovala dvojňové stretnutie pre ashtangistov a väčšina už mala dlhodobejšiu skúsenosť s ashtanga jogou, rozhodla sa tento krát zorganizovať niečo vhodné aj pre úplných nováčikov. Aj preto sa workshop volal Ashtanga joga od A po Z.

Veľa krát sa zdá byť mnoho vecí okolo ashtanga jogy jasných, ale na hodinách sa často aj ja, ako učiteľ, presviedčam o tom, že až také jasné to všetko nie je. Workshopu sa zúčastnili rôzni cvičiaci, samozrejme aj pokročilejší. Mali sme však potrebu prediskutovať niektoré praktické záležitosti naozaj dopodrobna, najmä kvôli nováčikom.

Cvičiaci sa často aj hanbia spýtať priamo na hodinách. Navyše často medzi ľuďmi kolujú rôzne polopravdy, ako napríklad to, že na ashtangu môžeme zavítať až keď sme flexibilní, že ashtanga joga je "army style" joga alebo si dávame nohy za hlavu už po prvej hodine, bez zmyslu a prípravy cheeky A práve tu bol priestor si ich prediskutovať. 

Odporúčame prečítať: Ako cvičiť doma jogu, alebo čo to je Mysore?

Úvod do metódy Ashtanga jogy, mantra, dych, dristi, bandhy

Zdroj: Shutterstock®

Prvý blok bol venovaný  úvodu do metódy ashtanga jogy. Monika najprv porozprávala o ashtange ako takej a o  tom, čo všetko nás dokáže motivovať k tomu, aby sme sa dostali na hodinu jogy. U každého to bolo niečo iné, u jedného profilová fotka na Facebooku, u iného noha za hlavou a podobnecheeky 

Veľmi dôležitou súčasťou tohto jogového systému je dych. Venovali sme sa jeho významu, technike a niektorým zákonitostiam, ktoré by sa mohli dodržiavať, aby ten dych mal zmysel. Ďalšou dôležitou časťou tohto systému sú bandhy (zámky) a drishty (smer pohľadu).  Keďže bežne sa na hodinách nestretnete s mantrami, „zarecitovali“ sme sa celú otváraciu mantru ashtanga jogy.

Odporúčame prečítať: Všetko o tom, ako začať s cvičením jogy

Vedená hodina skrátenej prvej série

Zdroj: Shutterstock®

Po úvodnej prednáške sme sa rozdelili na dve skupinky. Tí, ktorí mali dlhšiu prax a ovládali prvú sériu, si odcvičili vedenú hodinu celej série pod vedením Moniky a s asistenciou Viki NagyovejKatky Kollárovej.

Druhú skupinku, teda začiatočníkov a úplných začiatočníkov, alebo aj tých, ktorí iba mali práve chuť na vedenú hodinu skrátenej prvej série, som odviedla hodinou ja a s dopomocami od Viki OrszághovejSimonky Ježkovej. Na tento blok sme mali dostatok času a teda bol priestor aj na praktické dovysvetľovanie niektorých vinyás, pozícií a dychu, čo bolo veľmi prospešné najmä pre tých, ktorí nikdy ashtanga jogu necvičili. Najmä sme sa im snažili vysvetliť, ako si zľahčiť niektoré pozície a vinyásy, ak ešte nemajú dostatok sily, prípadne majú nejaké zranenie, alebo sa jednoducho iba cítia momentálne preťažení. 

Odporúčame prečítať: Ako si správne vybrať hodinu ashtanga jogy?

Mária Bothová

Zdroj: Shutterstock®

Po obede nás  čakali ešte tri prednášky spojené s diskusiami. Prvá popoludňajšia prednáška bola prezentovaná mnou a snažila som sa popísať, mierne odľahčenou formou, tzv. manuál ashtangistu. V podstate ide o všetky praktické záležitosti, ktoré rieši cvičiaci pred príchodom na hodinu jogy, počas nej a aj po nej.  

Medzi tieto praktické témy patria aj tieto:

 • pitie pred a po hodine
 • vetranie, klimatizácia, prečo sa necvičí vonku?
 • prečo nepoužívame hudbu, vonné tyčinky?
 • prečo nepoužívame rôzne pomôcky ako napr. kvádre?
 • oblečenie na jogu, uterák na hodine
 • podložka a starostlivosť o ňu
 • etika počas vedenej hodiny a počas Mysore hodiny
 • prečo nerozprávame, keď na nás hovorí učiteľ
 • dýchanie počas celej hodiny

Odporúčame prečítať: Prezradíme všetko potrebné o cvičení jogy

Monika Rišková

Zdroj: Shutterstock®

Po prestávke na kávu, čaj a koláčiky (jedného z nich raz napíšem aj recept), sme pokračovali prednáškou o benefitoch prvej série ashtanga jogy. Monika nám porozprávala o význame celej tejto série ako takej, ako aj o samotných pozíciách, ktorých spektrum spočíva  v rovnováhe predklonov a následnej kompenzácii záklonom (ohýbanie chrbtice), torziách, rovnovážnych pozíciách a pozíciach stimulujúcich jednotlivé vnútorné orgány.

Nachádzajú sa v nej chiropraktické pozície na celú dĺžku chrbtice, pozície vytvárajúce fungujúce nervové prepojenia medzi mozgom a svalmi a aj tie, ktoré pomáhajú prepájať mozgové hemisféry, či bojovať so strachom alebo stresom.

Odporúčame prečítať: Správna starostlivosť o telo pred cvičením jogy a po ňom

Viki Nagyová

Zdroj: Shutterstock®

Posledná prednáška patrila Viki Nagyovej a princípom stravovania v súvislosti aj s jogou. V dnešnej dobe sme zaplavení veľkým množstvom informácií týkajúcich sa zdravej výživy. Sú často krát protichodné, alebo nám vôbec nedávajú zmysel, a nie je jednoduché sa v nich vyznať. Viki nás previedla návodom, ako si z toho všetkého vybrať práve to, čo je vhodné pre nás.

Odporúčame prečítať: 10 krokov, ako schudnúť s jogou

Workshop Ashtanga joga od A po Z

Zdroj: Shutterstock®

Ako býva zvykom, aj tento workshop sa končil krásnou tombolou. Rozdávali sa rôzne kozmetické balíčky, poukážky, kurzy jogy, masáže. Tešíme sa najbližší podobný workshop, ktorý sa tiež plánuje na budúci rok, ako aj na druhý ročník 2 dni praxe a dialógov Ashtanga jogy.

Odporúčame prečítať: 2 dni dialógov a praxe ashtanga jogy

Yoga Maya

Zdroj: Shutterstock®

O joge so mnou sa dočítate viac na www.yoga-maya.sk.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Soňa Krátka 30.09.16 07:53

SK
karma
113.00

...určite to bola výborná akcia

 • 0
Odpovedať

30.09.16 12:13

karma
-1.00

Veru bola:) A bude ešte lepšia budúci rok.

 • 0
Odpovedať

Dominika Danková 09.10.16 23:21

DD
karma
-1.00

Zaujímavá komunita

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní