Zabráň zbytočnému faux pas! Naučíme ťa, ako správne držať príbor

Zabráň zbytočnému faux pas! Naučíme ťa, ako správne držať príbor
  • 03.11.2018
  • Simona Kostková

Chystáte sa na rodinný obed či na firemnú večeru a neviete, na čo všetko treba dbať, čo si obliecť a ako sa správať? Tak zbystrite pozornosť! Mnohí ľudia totiž zabudnú na túto triviálnu vec, vďaka ktorej si môžu vyrobiť poriadnu hanbu. Viete, ako správne držať príbor?

Áno, pravdepodobne si teraz poviete – veď to je úplná hlúposť, držím ho tak ako ma to naučili a ako mi to je príjemné, však? Iba málokto pred jedlom myslí na to, do ktorej ruky patrí vidlička či ako správne chytiť lyžičku, no je to veľmi dôležité, hlavne pokiaľ ide o dôležité stretnutie, na ktorom chcete zapôsobiť. Pripomeňte si spolu s nami, ako sa správne drží jednotlivý príbor a zažiarte na každom večierku!

Všeobecné pravidlá držania príboru

Zamyslite sa na chvíľu a predstavte si, ako držíte príbor, v ktorej ruke držíte vidličku a v ktorej lyžičku. Väčšina z nás drží príbor ako ceruzku, niektorí si ho pevne chytia do ruky, akoby sa báli, že im ho niekto ukradne a pár jedincov ho ledabolo drží, až máte pocit, že im každú chvíľu vypadne z ruky. Po správnosti by sa mal príbor držať takto! Ak ste pravák, vidličku by ste mali držať v ľavej ruke a nôž v pravej, ako ľavák presne naopak. Prsty by mali smerovať dole k stolu, ukazovák tlačí zhora na hranu a po stranách si príbor držte palcom a prostredníkom. Konce držadiel noža a vidličky opierajte o dlane, nemali by byť vidieť.

Ako ho používať? Pri krájaní používame hlavne zápästie, napríklad steakové mäso by sa malo krájať kolmo k vláknam svaloviny. Po správnosti by sa mäso malo odkrojiť tesne pri zapichnutej vidličke a to vždy iba jeden kus, ktorý si práve ideme vložiť do úst. Zemiaky zas krájame bokom vidličky, nikdy ich neroztláčajte hrotmi. Ak ste dojedli, príbor dajte rovnobežne na pravú stranu taniera, pokiaľ si chcete dať iba pauzu a budete v jedle pokračovať, prekrížte príbor.

Nauč sa: Praktické tipy do kuchyne: Toto ti radia praví šéfkuchári!

v ktorej ruke držať nožík

Zdroj: Shutterstock®

Ako držať lyžicu a vidličku?

  • Lyžicu držíme v pravej ruke, ľaváci v ľavej, pričom držadlo si opierame o ukazovák a prostredník a zhora ju pridŕžame palcom. V žiadnom prípade si nedávajte celú lyžicu do úst! Ak dojete, umiestnite ju na pravú stranu taniera.

  • Vidličku opäť držíme v pravej ruke, ľaváci naopak. Ak používame iba vidličku, jej hroty smerujú nahor. Pozor, v prípade, ak sme nepoužili nôž, hoci sa k danému jedlu používa aj ten, umiestnime ho po dojedení spolu s vidličkou na pravú stranu taniera. Pri jedle ako rizoto či šalát, pri ktorom nám stačí iba vidlička, umiestnite po dojedení na tanier iba ju.

  • Zaujímavosť: Viete, ako by sa mali správne jesť špagety? Do pravej ruky umiestnime vidličku a do ľavej lyžicu, ľaváci naopak. Cestoviny namotáme vidličkou, ktorá je opretá do priehlbiny lyžice tak, aby to išlo čo najľahšie. Do úst vkladáme iba vidličku, nikdy nie lyžicu!

ako správne prestrieť stôl

Zdroj: Shutterstock®

Nezabudnite na správne prestieranie!

Keď už vieme, ako držať príbor, mali by sme si pripomenúť aj to, ako ho správne umiestniť na stôl. Viete to? V prvom rade si musíme uvedomiť, že počet príborov závisí od počtu chodov (spomeňte si na Pretty Woman). Nôž je na pravej strane a jeho ostrie smeruje dovnútra. Vedľa neho leží polievková lyžica a na ľavej strane vidlička. Vedľa vidličky na hlavný chod môže byť umiestnená menšia vidlička na šalát. Ak máte pripravený aj dezert, lyžičku naň umiestnite nad tanier, aby zbytočne nezavadzala.

Veľmi dôležitým doplnkom sú aj obrúsky. Väčšinou volíme farebné, ktoré zároveň slúžia aj ako vkusná dekorácia. Chýbať by nemali ani solnička s koreničkou a vhodný je aj malý svietnik, ktorý dokonalo doplní celý stôl.

Odpadneš: Nahliadni s nami pod pokrievku: Prečo treba poznať bouquet garni?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 03.11.18 09:44

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi užitočné pravidlá - pre každého!

  • -1
Odpovedať

Jana Komadová 18.05.19 22:31

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní