11. február - Medzinárodný deň žien a dievčat vo vede. Zaslúžia si podporu a uznanie

11. február - Medzinárodný deň žien a dievčat vo vede. Zaslúžia si podporu a uznanie

  • Zdieľaj:
 • 3

V roku 2021 je ústredným motívom medzinárodného dňa Vedkyne bojujú proti COVID-19 a oficiálne podujatie sa uskutoční na webe UNESCO online. Ženy nachádzame v boji proti pandémii v rôznych fázach – od rozširovania poznatkov o víruse, cez vývoj metód testovania až po výrobu vakcín. Pandémia sa negatívne podpísala aj na kariére žien, ktoré v tomto období začínali, a rodový rozdiel sa tak zvýraznil aj v oblasti vedy. Je preto ešte viac ako inokedy potrebné podporovať ženy a dievčatá vo vede.

Ženy predstavujú iba 28 percent výskumných pracovníkov vo svete a ich práca zriedka získa uznanie. Medzi nositeľmi Nobelovej ceny vo fyzike, chémii a medicíne je 17 žien v porovnaní s 572 mužmi. Prvou ženou, ktorá získala Nobelovu cenu za fyziku, bola Marie Curie z Poľska v roku 1903 za výskum na radiačných javoch a v roku 1911 sa stala prvou ženou s týmto ocenením aj v oblasti chémie. V Európe je iba 11 percent vedúcich výskumných pracovníčok[1].

„Vyštudovala som fyziku. Dávno. Občas mi neverili, že tomu rozumiem, mysleli, že to mám nabifľované. Počas kariéry som stretla viacerých vedcov, ktorí na ženy a mužov nepoužívali rovnakú mierku. Tento pohľad ešte nezmizol, ale uvedomujeme si ho, hovoríme o ňom, prestáva byť prijateľným,“ hovorí profesorka Ľubica Lacinová. A apeluje na všetkých a najmä na ženy: „Rada pre kolegyne? Ak sa stretnete s problémom, že na mužov a ženy vo vede bude používané odlišné alebo diskriminačné kritérium, hovorte o tom. Aby tento prístup úplne prestal byť prijateľný.“

 
ženy vedkyne

Zdroj: Shutterstock®

Nerovnosť medzi ženami vedkyňami a mužmi vedcami?!

Prof. RNDr. Ľubica Lacinová, DrSc., je vedúcou laboratória biofyziky Ústavu molekulárnej fyziológie a genetiky Centra biovied SAV, profesorkou v odbore fyzika, vedeckú hodnosť DrSc. dosiahla v odbore fyziológia živočíchov, vedeckú hodnosť CSc. v biofyzike. Je členkou združenia ľudí s nadpriemernou inteligenciou Mensa Slovensko.

„Viacero výskumov ukazuje, že voči ženám autorkám sú predsudky a aj preto menej publikujú. I keď sú náznaky, že v súčasnosti tento problém mizne,“ konštatuje Ľubica Lacinová.

Ženy sú často za výskumnú prácu aj menej platené a v kariére nepostupujú tak vysoko ako muži. Aktuálne prebieha vo svete prieskum, ktorý má odhaliť rozhodujúce momenty a bariéry v kariérach žien a mužov vo vede a technike. Analýzou odpovedí sa preukáže, v akej miere rodina, financie, kultúra na pracovisku či diskriminácia formujú kariéru žien.

prečo sa stať vedkyňou

Zdroj: Shutterstock®

UNESCO uvádza, že globálne je na vyššom vzdelávacom stupni menší počet študentiek v porovnaní so študentmi v informačno-komunikačných technológiách (podiel žien 28 %) a v strojárstve, vo výrobe a stavebníctve (27 %), naopak, zvyšuje sa ich podiel v prírodných vedách, matematike a štatistike (55 %). Dievčatá a ženy si vyberajú štúdium a kariéru v oblasti vzdelávania (podiel študentiek 71 %), umenia (68 %), zdravotníctva (68 %), sociálnych vied a žurnalistiky (62 %) a obchodu a práva (56 %).

Veda, technológie a inovácie majú za úlohu pomôcť svetu zmierniť následky klimatických zmien, zvýšiť bezpečnosť potravín, kvalitu zdravotníckej starostlivosti a chrániť biodiverzitu. Pre celý svet je dôležité, aby žiadny talent a inovácie neboli prehliadnuté a všetci ľudia dostali rovnakú šancu na rozvoj svojho potenciálu.

[1] UNESCO, Science Report: towards 2030 (2021)

2 Does Gender Bias Still Affect Women in Science? | Microbiology and Molecular Biology Reviews (asm.org)

Opinion: Peer Review Study Compromises Response to Gender Bias | The Scientist Magazine® (the-scientist.com)


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 11.02.21 17:17

ĽŠ
karma
100.00

Jednoznačne si podporu a uznanie zaslúžia!

 • 0
Odpovedať

Juraj Podmanický 11.02.21 23:40

JP
karma
106.00

Je to smutné, že ešte v dnešnej dobe sa robia tieto rozdiely, žiaľ máme to akosi zakorenené v génoch a ešte dlho to bude trvať, kým sa to zrovná. Ja všetkým členkám nežného pohlavia vo vede prajem veľa životných úspechov a ocenení.

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 18.03.21 21:56

karma
127.00

je smutné, že niektorí v tomto robia rozdiely

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Novinka na ošetrenie očného okolia – balzam DOVI, DOPO MONOKLE od slovenskej značky Panakeia
Pleť

Novinka na ošetrenie očného okolia – balzam DOVI, DOPO MONOKLE od slovenskej značky Panakeia

 • 0
 • 29.03.2022
Sóda bikarbóna proti vypadávaniu vlasov?! Ako ju použiť aby bola účinná a neškodná?
Vlasy

Sóda bikarbóna proti vypadávaniu vlasov?! Ako ju použiť aby bola účinná a neškodná?

 • 3
 • 23.01.2022
VIDEOTEST: Nový sušič na vlasy Philips Series 9000 s technológiou SenseIQ
Vlasy

VIDEOTEST: Nový sušič na vlasy Philips Series 9000 s technológiou SenseIQ

 • 1
 • 09.05.2022
TOPlist