5 potravín, ktorých pozitívne účinky ešte len spoznáte

5 potravín, ktorých pozitívne účinky ešte len spoznáte
  • 04.02.2016
  • Vladimíra Drábiková

Zdravá výživa! Dvojslovné spojenie, ktoré na nás upozorňuje z každého článku o chudnutí, alebo o správnej životospráve. Ale, niektoré informácie ste predsa len nepočuli.

Tento článok bude venovaný práve piatim potravinám, ktorých účinok je omnoho lepší, ako ste si vedeli predstaviť, alebo sa dočítať. Pýtate sa, skadiaľ sme zistili nadštandardné informácie my? No predsa zo zahraničných štúdií.

Potraviny, ktoré môžu byť ešte zdravšie, ako si myslíte

Jedno americké príslovie znie takto: „Jedno jablko denne udrží lekára mimo vášho života.“ Ak ste si práve povedali, že to je nezmysel a prevraciate oči, tak nie je. Podľa registrovaného dietológa a odborníka na zdravú výživu, Ilyse Schapiro, zdravá výživa dokáže zabrániť viacero chorobám naraz.

Expertka na vitamíny a doplnkovú stravu, Hallie Rich, dopĺňa: „Keď sa pravidelne a zdravo stravujete, máte omnoho viac energie, ako pri nestabilnej a ťažkej strave. Vaše telo je spokojnejšie a vie sa ľahšie zamerať na potrebné procesy, a preto vznikne silné trio - rýchly metabolizmus, silná imunita a správne trávenie. Napokon bude vaše telo fungovať na vyššej a efektívnejšej úrovni.“

A práve títo dvaja experti vo svojej knihe po mnohých štúdiách prezradili bonusové výhody najobľúbenejších zdravých potravín. 

Odporúčame prečítať: 5 dôvodov, prečo ženy potrebujú flexibilné pracovné možnosti

zdravá strava, dobrá životospráva, potraviny, 5 jedál, tipy a rady, ako sa stravovať

Zdroj: Shutterstock®

1. Mandlové maslo

,,Každý, kto ma pozná, vie, že milujem mandľové maslo," hovorí Schapiro.

Čo o mandľovom masle vieme: Je bohaté na antioxidant vitamínu E a horčík (horčík pomáha podporovať metabolizmus - pozn. red.). Je výborným zdrojom zdravého tuku, ktorý je dôležitý na reguláciu energie, dobrú náladu a lepšiu hmotnosť.

Niečo nazvyš: Ale to, čo väčšina ľudí nevie je, že mandľové maslo je prínosom pre budovanie a udržiavanie silných a zdravých kostí. V porovnaní s arašidovým maslom, madľové maslo obsahuje viac vápnika, horčíka, mangánu a fosforu.

2. Grécky jogurt

Čo o gréckom jogurte vieme: Grécky jogurt je priam proteínovou bombou. Vďaka proteínom sa cítime dlhšie nasýtení. Okrem iného je bohatý na probiotiká, ktoré udržiavajú črevá zdravé.

Bonus: Vedeli ste, že grécky jogurt napomáha aj pleti, aby bola čistejšia? Grécky jogurt obsahuje kyselinu mliečnu, ktorá je súčasťou niektorých chemických peelingov. Jemne exfoliuje hornú vrstvu pokožky, tým nastane redukcia škvŕn a zafarbení a môže dokonca odstrániť jemné vrásky.

Odporúčame prečítať: 9 prekvapujúcich rutín, ktoré pomáhajú vašej pleti

zdravá strava, dobrá životospráva, potraviny, 5 jedál, tipy a rady, ako sa stravovať

Zdroj: Shutterstock®

3. Horká čokoláda

O čom sme už informovali: Horká čokoláda by sa mala užívať každý deň. Nachádzajú sa v nej antioxidanty, vitamíny a minerály. Okrem iného má pozitívny vplyv na srdce, krvný tlak, LDL cholesterol a nezvyšuje hladinu cukru v krvi.

Čo nového sme zistili: Vedci zistili, že pokiaľ pravidelne jete horkú čokoládu, je menej pravdepodobné, že sa na slnku príliš opálite. Fínski vedci sledovali vplyv horkej čokolády na tehotné ženy a predstavte si, že ich deti boli šťastnejšie a častejšie sa usmievali. Švajčiarski vedci zistili, že pokiaľ dva týždne pravidelne ľudia konzumovali 2 tabuľky horkej čokolády, tak ich stresové hormóny boli veľmi znížené.

4. Baklažán

Čo vieme: Baklažán je bohatý na živiny ako napríklad kyselinu chlorogenovú, flavonoidy, ako je nasunin. Kyselina chlorogenová má antimikrobiálne, antivírusové a ant-LDL (zlý cholesterol) vlastnosti. Nasunin je silný antioxidant, ktorý napomáha proti starnutiu a udržiava otvorené cievy.

Čo sme zistili: Okrem vyššie uvedených vlastností, baklažán napomáha v boji s rakovinou. V nemenovanom vedeckom časopise boli zverejnené informácie, že nasunin v šupe baklažánu má antiangiogenetické vlastnosti, ktoré pomáhajú prechádzať vzniku a rastu nádorom, a tak bojuje proti šíreniu rakoviny.

Odporúčame prečítať: Tomáš Vida - život vizážistu je kreatívny

zdravá strava, dobrá životospráva, potraviny, 5 jedál, tipy a rady, ako sa stravovať

Zdroj: Shutterstock®

5. Mrkva

,,Mrkvy sú bohaté na beta-karotén, ktorý sa premieňa na vitamín A, a je skvelý pre víziu," hovorí Shapiro.

Čo o mrkve vieme: Vitamín A pomáha chrániť vaše telo pred slnečným poškodením a starnutím. Je tiež neoddeliteľnou súčasťou mnohých funkcií: kardiovaskulárnych funkcií, imunity a pamäte. ,,Tí ľudia, ktorí nemajú dostatok vitamínu A, môžu trpieť šeroslepotou, vráskami, suchou a vyblednutou kožou, slabými nechtami, lámavými vlasmi a majú väčšiu šancu dostať infekciu," poznamenáva Schapiro.

Na zamyslenie: Čo môžete na mrkve prekvapivo nájsť je, že okrem zraku môže pomôcť zvýšiť váš imunitný systém a zlepšiť ústnu hygienu.

Mrkva stimuluje ďasná a vyvoláva prebytok slín. Sliny obsahujú alkalické látky a bojujú proti baktériám a cudzím telesám, ktoré môžu mať za následok zápach z úst a iné ústne zdravotné riziká.

Odporúčame prečítať: 6 nenahraditeľných vitamínov pre vašu korunu krásy

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Martina Zahoranová 04.02.16 14:28

MZ
karma
92.00

okrem mandľového masla , o ktorom som ešte ani nepočula mám všetko ostatné veľmi rada a aj si to všetko často doprajem

  • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 04.02.16 14:36

karma
113.00

u nás se využívá jenom mrkev

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 04.02.16 18:12

SK
karma
114.00

grecky jogurt milujem,mandle,mrkvu tiez,horku cokoladu a baklazan obcas,odteraz si ich dvojnasobne doprajem

  • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 05.02.16 17:19

MR
karma
109.00

všetky potraviny sú chutné a bežne ich konzumujeme

  • 0
Odpovedať

Stanislava Mészárošová 03.03.16 10:50

SM
karma
-1.00

okrem masla ,vsetko pouzivam-poživam :)

  • 0
Odpovedať

ľubka Olexyová 06.04.16 15:49

ľO
karma
-1.00

baklažán tiež rada vyskúšam ochutnať

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní