Aká je prvá pomoc pri topení sa dieťaťa? Dobre si pamätaj tieto rady!

Aká je prvá pomoc pri topení sa dieťaťa? Dobre si pamätaj tieto rady!
 • 29.08.2018
 • Simona Kostková

Sedíte na kúpalisku, opaľujete sa a v tom počujete krik. V bazéne sa začalo topiť dieťa, viete ako mu pomôcť? Prečítajte si naše rady, ako na to a už nikdy nebudete mať problém s prvou pomocou pri topení!

Bohužiaľ, každý rok sa stane, že sa niekto utopí. Či už dospelý človek alebo malé dieťa. Vedeli by ste podať prvú pomoc topiacemu? Mnoho ľudí to totiž nevie a keď sa dostanú do takejto situácie, začnú panikáriť. Dôkladne si prečítajte nasledujúce riadky a staňte sa amatérskym záchranárom!

Zistiť, že sa niekto topí, je ťažké

Pomoc pri topení je jednoduchá, avšak odhaliť, že sa človek a hlavne dieťa topí, je veľmi ťažké. Nielen kvôli tomu, že nevieme, čo spraviť, ale aj kvôli tomu, že hudba a plno ľudí na kúpalisku nám často sťažia záchranu. Nie je to totiž také jednoznačné, ako to vyzerá vo filmoch. Väčšinou totiž ide o sekundy, ktoré rozhodnú o ďalšom osude topiaceho sa.

Odborníci odhadujú, že rozhodujúce sú len tri minúty! To je doba, počas ktorej dokáže priemerný človek vydržať pod hladinou, u detí je to samozrejme menej. Po prekročení tejto doby môže dôjsť k nenávratnému poškodeniu mozgu. V prvom rade, ak uvidíte topiaceho sa človeka, nesmiete panikáriť, ale zachovať si čistú hlavu. Prinášame vám rady, ako pomôcť topiacemu sa dieťaťu, ale aj dospelému človeku, ktoré sa vám zídu po celý rok, ak chodíte plávať. Dobre si ich zapamätajte a pomôžte predísť zbytočnej smrti!

Neprehliadni: 7 tipov na zlepšenie stavu vášho srdca

ako sa naučiť plávať

Zdroj: Shutterstock®

Toto musíte dodržať:

 • Vyjdite z vody okamžite, ako zbadáte, že vaše dieťa vdýchlo veľké množstvo vody alebo zbadáte prvé náznaky topenia sa.

 • Topiaceho uložte nabok, aby mohol vykašliavať prebytočnú vodu. Nikdy topiaceho neukladajte do polohy rovno alebo na bruchu.

 • Privolajte okamžitú pomoc - či v podobe plavčíka, rýchlej služby alebo ľudí naokolo.

 • Ak je človek v bezvedomí, je potrebné uložiť ho do stabilizovanej polohy. Pozor, do žiadnej inej!

 • Pri zastavení dýchania je potrebné začať s okamžitou resustitáciou.

prvá pomoc pri topení

Zdroj: Shutterstock®

Ako postupovať pri oživovaní dieťaťa?

Nezabudnite na jednu vec a síce, že je skutočne veľký rozdiel medzi oživovaním dieťaťa a dospelého človeka. Pri oživovaní dieťaťa vyzerá postup pri resuscitácii takto: začnete piatimi úvodnými vdychmi, následne 30-krát stlačíte hrudník, 2 vdychy a opakujete to, až pokým sa dieťa neprebudí. Rozdiel je v tom, koľko dychu do dieťaťa vdýchnete. Pri vdychoch do dieťaťa máte vdýchnuť len obsah úst.

Čo sa deje v tele dieťaťa pri topení? Pri topení dochádza k strate vedomia a dýchania a pomaly zlyhávajú aj životné funkcie. Existujú dva druhy topenia: mokré a suché. Mokré topenie môže nastať v dvoch prípadoch: aj v slanej vode aj v sladkej vode. Pri vdýchnutí slanej vody, ktorá je slanšia, ako krv, dochádza k prestupu krvných tekutín a bielkovín do pľúc a následne vzniká opuch pľúc. Pri vdýchnutí sladkej vody, kedy je krv slanšia, ako voda, v pľúcach sa voda vstrebáva do pľúc a opäť to vedie k opuchu pľúc.

Suché topenie vzniká pri nadmernom vdýchnutí vody do organizmu, kedy je už dieťa mimo vody. No topenie môže nastať aj po niekoľkých minútach. Príznaky suchého topenia môžu byť: nevoľnosť, mdloby, sledujte jeho dýchanie, nepodceňujte kašľanie, zvracanie.

Kukni sem: Letné športy, pri ktorých sa najlepšie chudne


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Darina Božiková 30.08.18 11:28

DB
karma
114.00

keď som bola dieťa,utopila sa moja malá sesternička.bývali sme na dedine a ona sa šla s kamarátkou hrať k nádrži s vodou.či padla sama,alebo nie,sme sa nikdy nedozvedeli,boli tam len samé a kamarátka ušla.kým dostala pomoc,bolo neskoro.aj po rokoch je to veľmi smutné.

 • 0
Odpovedať

Zdenka Slahučková 01.09.18 21:43

ZS
karma
100.00

Dobrých rád nikdy nie je dosť...

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní