Ako chrániť deti? Najlepšie poistenie je poistenie rodičov.

Ako chrániť deti? Najlepšie poistenie je poistenie rodičov.

S návratom do školy či škôlky v septembri opäť hrozia vášmu dieťaťu choroby či úrazy. Chrániť ho môžete dvoma spôsobmi: zdravotnou prevenciou a vhodným poistením.

Pritom platí zásada: ak chcete svoje dieťa finančne zabezpečiť, musíte najprv zabezpečiť seba. Ak by totiž rodičia zostali bez príjmu, pocítili by to aj ich deti. Radí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko

Akou poistkou najlepšie ochránite svoje deti?

Na prvý pohľad sa zdá, že pri výbere poistenia sa stačí pozrieť na všetky riziká, ktoré dieťaťu hrozia pri dennodenných aktivitách. „V skutočnosti by ste mali poistku vyberať najmä podľa toho, do akej miery môže úraz či choroba zasiahnuť rodinný rozpočet. Dieťa síce nemá ekonomický prínos pre rodinu, no pri úraze či chorobe hrozí, že rodič kvôli starostlivosti o dieťa príde o časť príjmu.“

Rodič by sa mal zamyslieť, aký výpadok príjmu ešte zvládne z vlastnej rezervy a za krytie akých rizík radšej zaplatí poisťovni.V každom prípade je lepšie nespoliehať sa na sociálnu pomoc od štátu, mohli by ste byť sklamaní.

Pozri si: Rozmarín lekársky: Pre tieto dôvody si ho začneš pestovať doma!

detský tábor

Zdroj: Shutterstock®

Aké poistenie by ste teda mali uzavrieť pre svoje dieťa? Najdôležitejšie je chrániť dieťa pred rizikami, ktoré spôsobujú dlhodobé až trvalé zdravotné následky. Rodičia by preto svoje dieťa mali predovšetkým poistiť voči kritických ochoreniam a trvalým následkom po úraze. „Výšku poistnej sumy vždy prispôsobte možnej strate príjmu, ktorá by v takejto situácii vašej rodine hrozila.“ Podľa prieskumov NN Poisťovne by napríklad už mesačná starostlivosť o choré dieťa dočasne ovplyvnila príjem až dvoch tretín slovenských rodín.

poistenie pre deti

Zdroj: Shutterstock®

Dve najdôležitejšie pripoistenia dieťaťa:

 1. Trvalé následky úrazu - ideálne na sumu 100 000 eur vrátane progresie (pri úraze, ktorý zanechá trvalé následky, bude vyplatené percento z poistnej sumy podľa tzv. stupňa poškodenia tela).
 2. Kritické choroby – ideálne na sumu 20-50 000 eur – pri diagnostikovaní niektorej z určenej skupiny chorôb poisťovňa vypláca celú alebo časť poistnej sumy. Poisťovne sa líšia najmä počtom kritických chorôb, ktoré kryjú.

Ideálne je poistiť dieťa na jednej zmluve spolu s rodičmi. Finančne to vo väčšine prípadov vychádza najlepšie. Druhou možnosťou je samostatné detské poistenie, ktoré je však často podmienené investičnou zložkou poistenia, čo nemusí vyhovovať každému.

Zaujme ťa: Ako využiť kondicionér v domácnosti? Toto by vám ani nenapadlo!

finančné rezervy

Zdroj: Shutterstock®

Tieto pripoistenia sa zídu, ak máte nízke finančné rezervy

Ďalšie pripoistenia dieťaťa je najlepšie vybrať podľa finančnej analýzy životnej a finančnej situácie rodiny. „Čím je finančná situácia rodiny horšia, tým skôr by sa mala chrániť poistením, keďže každá choroba či úraz dieťaťa ju môže finančne ohroziť,“ radí Marián Búlik z OVB.  Do úvahy pripadajú tieto poistenia:

 • Denná dávka za dobu nevyhnutného liečenia vás odškodní za čas, počas ktorého sa o dieťa neustále staráte. „Vyberajte si pripoistenia, ktoré začínajú po druhom či treťom týždni – sú lacnejšie. Úrazy s krátkym liečením finančne zvládnete aj bez poisťovne.
 • Denná dávka pri hospitalizácii:Podľa interného prieskumu NN poisťovne je priemerná doba, ktorú schváli dieťa v nemocnici, len 6,7 dňa. Preto toto poistenie odporúčame len rodinám so slabšou finančnou situáciou, ktorú by aj krátka hospitalizácia dieťaťa mohla finančne zaťažiť"
 • Ošetrovné nájdete iba v niektorých poisťovniach. Toto pripoistenie rodičom dokáže nahradiť príjem počas ošetrovania dieťaťa.
 • Oslobodenie od platenia poistného. Niektoré poisťovne oslobodzujú od platenia pri zdravotnom hendikepe dieťaťa, iné v prípade smrti alebo invalidity rodiča. Pri tejto udalosti preberá platenie poistenia poisťovňa.

Pozri si: Fotografka fotí zachránené zvieratá a vytvára nádherné príbehy

Modelový príklad

Zdroj: Shutterstock®

Ak chcete správne a kvalitné poistenie pre vaše dieťa, odporúčam poradiť sa vždy s odborníkom. Nielenže vám odporučí riešenie šité na mieru, ale máte aj istotu, že vám pri poistnej udalosti pomôže s  plnením od poisťovne,“ odporúča Marián Búlik z OVB.

Pediatrička: chorobám sa vyhnete prevenciou

Prevenciou sa dá zabrániť mnohým chorobám detí.Deťom hrozí ochorenie častejšie ako úraz, preto je prevencia zásadná. Odporúčam celý rok posilňovať imunitu probiotikami, od novembra do marca aj vitamínom D a rybím tukom. Samozrejme, proti vážnym chorobám je dôležité očkovanie,“ hovorí pediatrička Marta Špániková. 

Ak je malé dieťa viac choré ako zdravé, odporúča pediatrička prerušiť jeho dochádzku v materskej škole. „Individuálna starostlivosť o dieťa v domácom prostredí je najlepším liekom.“

Rodičia by si mali dať pozor najmä na chrípku, infekcie dýchacích ciest a ochorenia spôsobované pneumokokmi.Spozornieť je nutné, ak sú infekcie horných dýchacích ciest  sprevádzané aj infekciami dolných dýchacích ciest, alebo dieťa stráca chuť do jedla, je chudokrvné a celkovo neprospieva,“ opisuje varovné signály pediatrička. Jedným z najnebezpečnejších ochorení v predškolskom veku je chrípka. „Pozitívne je, že už aj malé deti je možné proti chrípke očkovať.“  


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Soňa Kelemenová 29.08.17 08:26

SK
karma
86.00

dieta este nemam... ale my s priatelom poisteni sme.... poistenie deti povazujem za dost dolezite v dnesnej dobe

 • 1
Odpovedať

Lucia Šeptáková 29.08.17 11:36

karma
108.00

Dobre vedieť.

 • 1
Odpovedať

Katarína Kusá 29.08.17 12:09

KK
karma
90.00

neverím poisťovniam, vykradli nás v byte... nemôžeme lebo, rozbili nám okná na rodinnom dome a mali sme tri poistky a zase nemôžeme lebo...ale hlavná vec, že sme boli poistení proti lavíne, lebo bez lavíny to v BA jednoducho nešlo

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 29.08.17 14:57

MD
karma
132.00

Manžel poistku uzavrel, ja poistkám neverím odkedy sme riešili školský úraz....mohla som si radšej ušetriť nervy a peniaze...

 • 1
Odpovedať

Anna Bútorová 30.08.17 11:43

AB
karma
76.00

poisťovne vždy hľadajú spôsob, ako zarobiť...

 • 1
Odpovedať

Jana Kováčiková 23.10.18 18:29

JK
karma
-1.00

Skús porovnať poistenie - , vyjde ti len to najlepšie čo sa oplatí a toto si rieš,

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní