Ako sa stravovať v lete? Týmto potravinám sa vyhni veľkým oblúkom!

Ako sa stravovať v lete? Týmto potravinám sa vyhni veľkým oblúkom!

Poniektorí z nás počas leta a vysokých teplôt menia svoje stravovacie návyky. Kým v zimnom období si pochutnávame (takmer) na čomkoľvek, počas leta sa stravujeme skôr striedmo. Veď kto by sa chcel „napchávať“ ťažkými jedlami, ktoré sú ťažšie stráviteľné? A v podstate môžeme povedať, že nám počas leta akosi nechutí jesť vôbec. Z času na čas si doprajeme grilované pochúťky, no na druhej strane dávame prednosť ľahším šalátom.

Každopádne, vedeli ste, že existujú potraviny, ktoré by ste počas leta nemali konzumovať? Znie to možno neuveriteľne, ale je to skutočne tak! Ak chcete vedieť, ktoré to sú a aká je príčina, tak čítajte ďalej!

Pozri aj: Arašidový olej: Takto sa ti telo poďakuje za jeho konzumáciu!

citrusový plod

Zdroj: Shutterstock®

Citrusové plody

Citrusové plody patria medzi tie potraviny, ktoré sú v našich obchodoch dostupné počas celého roka. Avšak, mnoho z nich potrebuje chladné počasie na to, aby dostali šťavnatú chuť a aby dozreli. A to je prvý dôvod, prečo by sme ich počas leta nemali konzumovať. Totižto, počas leta nemajú takú šťavnatú chuť ako napríklad v zime (napr. pomaranče).

No ten prioritný dôvod, prečo nekonzumovať citrusy počas leta, sa ukrýva v slnečnom žiarení. Hlavne grapefruity obsahujú zložky, ktoré vplyvom pôsobenia slnečného žiarenia negatívne pôsobia na DNA a prispievajú tak k vzniku zhubného nádoru. Ak ale neodoláte osviežujúcej vode s citrónom alebo inými citrusmi, tak nezabudnite na ochranu pokožky pred UVA a UVB lúčmi – najlepšie prostredníctvom ochranného krému so SPF 50+.

sladký zemiak

Zdroj: Shutterstock®

Bataty – sladké zemiaky

Sladké zemiaky sa u nás už akosi udomácnili. Je z nich výborné pyré, chutné hranolky, ale aj zapekané chutia skvelo. Sú zdravšie (údajne), obsahujú množstvo minerálov, ale hlavne majú nezameniteľnú chuť.

No vedeli ste, že ako väčšina zemiakov, tak aj tieto sa zbierajú na jeseň? Z tohto dôvodu ich môžeme vídať na pultoch v obchode od jesene do jari. Avšak, ak ich kupujete aj počas leta, je vysoká pravdepodobnosť, že boli dovezené z Číny. A tu už je teda otázne, či ich kupovať alebo nie. Každopádne, pri ich kúpe si preverte krajinu pôvodu, aby ste sa vyhli prípadným karcinogénom, ktoré môžu obsahovať.

Odporúčame: Toto potrebuješ ovládať: Ako predísť mikrospánku a únave za volantom?

špargľa s lososom

Zdroj: Shutterstock®

Špargľa

Ide o potravinu, ktorá je zväčša dostupná v období jari. Vtedy má tu najlepšiu chuť, ktorá ulahodí vašim chuťovým bunkám. Ak ste si ju kúpili na začiatku leta alebo počas leta, tak to nebude to pravé orechové. Špargľa totiž počas leta nemá tú správnu chuť, preto sa vám môže častokrát zdať, že je akosi po záruke.

Nahraďte ju počas leta inými druhmi zeleniny, ako je mnohými milovaný hrášok alebo fazuľa. Tie majú počas leta tú najlepšiu chuť!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Lucia Šeptáková 10.07.18 14:36

karma
107.00

Tak to by ma nenapadlo...

  • 1
Odpovedať

Marianna Rajniaková 10.07.18 18:48

MR
karma
109.00

mne veľmi pomohol Biotin z lekárne dve tabletky denne, zlepšenie som videla tak po dvoch mesiacoch.. odporúčam

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 10.07.18 19:29

MM
karma
100.00

cez leto konzumujeme len zeleninu a ovocie z našej vlastnej záhrady a úrody je toho roku neúrekom

  • 2
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 10.07.18 20:19

PV
karma
113.00

Ja akosi ani nemám chuť na pomaranče v lete .. Asi preto ,že v zime nemáme toľko ovocia na výber a jeme len mandarinky a pomaranče.. Tak sa ich prejem cez zimu a v lete sa už teším na čerešne , jahôdky ,maliny ,kt. si nazbieram sama a sama aj zjem .. chacha ..

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 11.07.18 08:46

JK
karma
100.00

Pestujm zeleninu a ovocie mám na záhrade aj zemiaky

  • 1
Odpovedať

Martina Varhaníková 11.07.18 12:18

karma
110.00

Pri pomarančoch som to zistila, lebo si ich cez leto mixujem z celerovými listami a naozaj nemajú takú šťavnatú chuť ako v zime. Špargla.. to som nepostrehla, lebo si ju zamrazujem a keď si ju dusím, alebo robím polievku, tak to necítim. Ale pri ovocí som čítala, že by sme mali konzumovať sezónne.

  • 1
Odpovedať

Alžbeta Stanková 08.09.18 08:48

AS
karma
108.00

škoda, že tieto informácie som nevedela skorej- bataty som pripravovala viackrát v lete, lebo ich mám rada

  • 0
Odpovedať

Janka Komadova 30.08.23 20:17

karma
-1.00

Źe citrusy som netušila no nekupujem ani pomaranče ani mandarínky cez leto občas grep manželovi vždy cez zimu

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní