Ako si vybrať ananás, ktorý je zrelý? Jediný trik, ktorý potrebuješ ovládať!

Ako si vybrať ananás, ktorý je zrelý? Jediný trik, ktorý potrebuješ ovládať!

  • Zdieľaj:
 • 8

Ananásy patria medzi exotický druh ovocia, ktoré je pokryté špicatými chĺpkami (áno, aj tie špicaté neidentifikovateľné výrastky sa dajú považovať za chĺpky) s kosoštvorcovým vzorom. Ich listy sú extravagantné a v podstate vytvárajú korunu, ktorú si môžete v domácich podmienkach zasadiť a vyskúšať si z nej vypestovať vlastnú rastlinu. Zvnútra sú ananásy žlté, šťavnaté a majú sladkú vôňu. Už teraz sa nám zbiehajú slinky pri pomyslení na to, ako sa do tohto chutného ovocie zabárajú naše zuby a my si ich vychutnávame v plnej paráde.

Ananásy sú podľa možností na našom trhu dostupné počas celého roka. Najčastejšie si ich však kupujeme v zime a hlavne v období Vianoc, pretože skvelo dopĺňajú náš štedrovečerný stôl. Sú skvelým zdrojom vitamínu C, mangánu a medi. Z 90 % je ananás tvorený vodou, no obsahuje tiež sacharidy, bielkoviny, vlákninu, vitamíny (A, B, C, E a K) a ďalšie minerály, ako je vápnik, železo, fosfor, draslík, zinok, horčík. Nájdete v ňom tiež kyselinu listovú a pantoténovú či betakarotén.

Svojimi účinkami ananás pozitívne vplýva na množstvo zdravotných problémov, je akousi prevenciou pred rakovinou, podporuje imunitný systém, zlepšuje činnosť čriev, znižuje vysoký cholesterol a vysoký krvný tlak, pozitívne vplýva na vlasy, nechty aj pokožku. Jeho účinky mu nemožno uprieť, ale ako si priniesť z obchodu ten najlepší ananás, ktorý bude možné hneď konzumovať, poprípade taký, ktorý neskončí hneď v koši?

Odporúčame: Najčastejšie mýty o zdraví, ktorým veríš: Spôsobujú mikrovlnky rakovinu?

podľa čoho vyberať ananás

Zdroj: Shutterstock®

Ako si vybrať ananás?

Pri výbere ananásu musíte pozerať hneď na 3 aspekty – vôňa, hmotnosť a listy. Čo sa týka vône, tak ananás by mal mať sladkú a sviežu vôňu. Ak si k nemu v obchode privoniate a je tomu tak, potom ste na správnej ceste kúpiť si zrelý ananás. Keď ananás vonia po alkohole alebo octe, tak ho radšej ani neberte. Takýto zápach je príznakom začínajúceho kvasenia.

V druhom rade si ananás poťažkajte alebo položte na váhu. Ak sa vám zdá jeho hmotnosť primeraná jeho veľkosti, tak je dostatočne zrelý. No ak sa vám zdá, že je ananás príliš ľahký, môže byť vysušený, vďaka čomu nebude príliš chutný.

Posledným aspektom zrelého ananásu sú jeho listy. Tie by mali byť zelené a hlavne nepoškodené! Pri zisťovaní jeho zrelosti skúste zo stredu vytiahnuť jeden list. Ak kladie odpor, no aj napriek tomu ho dokážete ľahko odtrhnúť, tak ananás by mal byť zrelý. Keď listy nekladú žiaden odpor a je veľmi ľahké ich z koruny vytiahnuť, tak je dosť možné, že ananás je už prezretý a začína svoj hnilobný proces. Pokiaľ sa vám z ananásu nepodarí odtrhnúť  žiadny list, tak aj napriek tomu si ho môžete kúpiť. Len ho musíte nechať pár dní dozrieť pred tým, než sa rozhodnete nakrájať ho.

ako porciovať ananás

Zdroj: Shutterstock®

Ako ananás nakrájať?

Nakrájať ananás nie je asi žiadnou vedou. V prvom rade si odrežte jeho listovú korunku a rovnako odrežte spodok. Ananás si postavte na dosku a orežte jeho vonkajšiu šupku. Následne si samotnú dužinu nakrájajte podľa svojich predstáv. Síce je toto najjednoduchší spôsob, no ostáva po ňom veľmi veľa odpadu, čo sa môže niekomu zdať ako plytvanie.

Najnovší spôsob, ktorý koluje na sociálnych sieťach, je fascinujúci. Jeho podstata spočíva v odrezaní listovej korunky, avšak cikcakovým rezom. Jednoducho kopírujte líniu mnohouholníkov, ktoré tvoria samotný ananás. Ak sa vám podarí takto odstrániť korunku, potom si už len odlupujte ananás v mnohouholníkoch. Dužinu zjedzte a šupku následne vyhoďte. Avšak pozor, toto funguje len vtedy, keď je ananás skutočne zrelý.

- Anketa

MÁTE RADI ANANÁS A KUPUJETE SI HO ČASTEJŠIE?

Odpovedalo 255 ľudí  

Áno, ananás milujem a jedla by som ho aj každý deň.
41%
Mám ho rada, ale nejem ho často.
53%
Ananás vôbec nemusím – je príliš alergénny.
2%
Neprišiel/neprišla som mu na chuť.
5%

  • Zdieľaj:
 • 8
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 19.11.19 05:17

ĽŠ
karma
112.00

Výborné rady, ďakujem!

 • 1
Odpovedať

Natália Lobodášová 19.11.19 08:22

NL
karma
106.00

Užitočné, lebo buď vyberiem ananás prezretý, alebo nezrelý...

 • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 19.11.19 09:14

MC
karma
103.00

Dobré rady vyskúšam na Vianoce

 • 1
Odpovedať

Marika Michálková 19.11.19 13:28

MM
karma
113.00

Dobré rady

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 19.11.19 22:48

JK
karma
108.00

Mám ho rada no nekupujem ho často

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 19.11.19 23:01

karma
109.00

Ananás mám veľmi rada,aj si ho často kupujem.Trik s listami poznám,aj ho v obchode vždy vyskúšam.

 • 1
Odpovedať

Mária Reibergerová 20.11.19 08:35

MR
karma
119.00

ananás mám veľmi rada, zaujímavé rady ako zistiť či je dostatočne zrelý

 • 1
Odpovedať

Marie Gutmannová 21.11.19 12:30

MG
karma
104.00

Nakupovala som ho dlhým obzeraním, teraz už to dám ľahšie, ďakujem.

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Rýchla zemiakovo-pórová polievka: Vychutnaj si ju plnými dúškami!
Polievky

Rýchla zemiakovo-pórová polievka: Vychutnaj si ju plnými dúškami!

 • 2
 • 23.02.2021
Ovocná jogurtová bomba pre deti – chutný dezert či olovrant
Dezerty

Ovocná jogurtová bomba pre deti – chutný dezert či olovrant

 • 5
 • 11.03.2021
TOP recept na cibuľové krúžky v pivnom cestíčku: Zmiznú bez stopy!
Jednohubky

TOP recept na cibuľové krúžky v pivnom cestíčku: Zmiznú bez stopy!

 • 10
 • 18.04.2021
TOPlist