Ako skvalitniť život fajčiara? S týmito trikmi máš vyhraté!

Ako skvalitniť život fajčiara? S týmito trikmi máš vyhraté!
  • 31.05.2018
  • Simona Kostková

Prestať fajčiť je jeden z najťažších životných krokov. Tí, ktorí fajčia pravidelne dlhé roky, vedia, o čom je reč. Napriek tomu, že všetky mínusy sú veľmi silnou motiváciou na skončenie, nie vždy to je jednoduché. Kašeľ, hlieny, zadýchavanie sa či smradľavé oblečenie, v najhoršom prípade rakovina, prevyšujú jeden či dva plusy, ktoré fajčenie prináša.

Väčšina fajčiarov čaká na významné dni v živote, akými je aj Nový rok, nový vzťah alebo narodenie dieťaťa a vtedy sa rozhodnú zo dňa na deň s fajčením prestať. Pokiaľ vás ani toto nedokáže prinútiť skoncovať s týmto zlozvykom, poprípade ste v období, kedy si život bez cigaretky neviete predstaviť, čítajte ďalej! Pomôžeme vám zlepšiť váš fajčiarsky život, aby sa vám ľahšie dýchalo.

V prvom rade vyhľadajte pomoc!

Fajčiari sú často odsudzovaní nefajčiarmi, pretože tí, ktorí si nikdy k cigarete ani len nepričuchli alebo sa im po prvom potiahnutí spravilo zle, nikdy nepochopia, aké to je. Aký je to pocit, keď sa ráno zobudíte a i keď vám ide pľúca roztrhnúť, tešíte sa na prvú cigaretku. Alebo keď ste pol dňa zavretí v práci a jediné, čo vás ťahá ďalej, je štipľavý dym, ktorý si doprajete cez obednú prestávku. Je jedno, z akého dôvodu fajčíte a pre aký dôvod s tým neskoncujete. Tieto rady vám pomôžu prežiť dlhší a kvalitnejší život, i keď ste fajčiar.

Prvé, čo musíte spraviť, je návšteva pľúcneho lekára. S návštevou rozhodne neotáľajte, i keď sa cítite dobre a vôbec nekašlete! Kašeľ nemusí byť vždy prítomný, zato zhoršené dýchanie pociťuje každý fajčiar. Zhoršené dýchanie alebo dýchavičnosť, sa prejavuje sťaženým dýchaním aj pri bežných činnostiach, kedy ledva dýchate, a to nehovoríme o športe, ktorý je pre vás utrpením. Ak športujete, tak si zhoršené dýchanie všimnete ľahko – ostatní zvládnu viac, než vy. Avšak to isté platí aj u ľudí, ktorí nešportujú, napríklad pri chôdzi po schodoch.

Nahliadni aj sem: Vysoký krvný tlak: Ako ho znížiť potravinami?

ako prestať fajčiť

Zdroj: Shutterstock®

Nezabudnite na srdce!

Pľúcny lekár vám odporučí pravidelné testy na spirometri, ktorý hodnotí elasticitu vašich pľúc. To, ako často na spirometriu chodiť, vám určí lekár – niektorí chodia každý mesiac a iným stačí raz za rok. Vďaka tomuto vyšetreniu bude váš lekár vedieť, v akom stave sú vaše pľúca, či sa ich elasticita zhoršuje alebo je stále rovnaká. Pri zhoršení vám môže včas nasadiť inhalačný liek, ktorý vám pomôže s roztiahnutím pľúc.

Pri fajčení nie sú ohrozené iba pľúca, ale aj ďalšie orgány. Druhé najohrozenejšie sú srdce a tepny. Pozor si musia dať obzvlášť fajčiari, ktorí majú aj iné problémy či ochorenia, ako je cukrovka, zvýšený krvný tlak, obezita a zvýšená hladina cholesterolu. Je preto veľmi dôležité, aby, ak ste fajčiar, ste dbali o svoju váhu zdravou stravou. Tieto hodnoty vám zistí obvodný lekár alebo internista. Navštívte aj kardiológa, ktorý vám, pomocou jednoduchých vyšetrení, skontroluje činnosť srdca.

ako si predĺžiť život

Zdroj: Shutterstock®

Čo uľaví fajčiarovi?

Ľahšou možnosťou, ako si zlepšiť kondíciu a zdravie, je pohyb a zmena stravy. Nemusíte sa báť, nemusíte meniť celý svoj životný štýl. Podľa lekárov stačí, ak raz za čas zmeníte prostredie a pôjdete sa prejsť tam, kde je vzduch čistejší, než v meste. Pokiaľ vám to povinnosti nedovolia, pokojne si zájdite aspoň na dlhšiu prechádzku do lesa.

Ďalšou dôležitou vecou, ktorá vám pomôže, je zvýšený prísun čerstvého ovocia a zeleniny. To totiž obsahuje dostatok antioxidantov, ktoré dokážu eliminovať aspoň časť škodlivých látok, obsiahnutých v dyme a chrániť telo pred poškodením. Vyberajte si potraviny, ktoré obsahujú vitamíny C, E, B1, B2, a B6, zinok a selén, poprípade si ich doplňte aspoň vo forme tabliet. Niektoré lekárne dokonca ponúkajú tabletky presne pre fajčiarov, ktoré obsahujú všetky potrebné prvky. Naopak, ako sme prednedávnom informovali, snažte sa vyhýbať betakaroténu!

čo pomáha proti fajčeniu

Zdroj: Shutterstock®

Milé dámy, najlepšie, čo môžete pre svoje telo spraviť je, že fajčiť prestanete okamžite, v tejto chvíli! I keď samotný proces odvykania je veľmi náročný, nevzdávajte sa. Mnohí, ktorí tento boj už vyhrali, tvrdia - treba prestať okamžite. Avšak dopĺňajú, že treba mať plán, aby ste to zvládli čo najlepšie. Majte preto vždy poruke, okrem žuvačky, aj dôvody, pre ktoré chcete prestať fajčiť, neľutujte sa a pamätajte, že všetko je iba vo vašej hlave!

Pokiaľ ste ešte nenašli dostatočnú motiváciu, vyskúšajte všetky rady, ktoré sme vám priniesli. S cigaretou alebo bez, život je náročnejší. Možno budete u lekára častejšie, než v práci a všetky peniaze investujete do svojho fajčiarskeho života, avšak život si aspoň trošku zlepšíte a budete mať vyššiu šancu na skoncovanie s týmto zlozvykom. 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Zoran Majkovic 31.05.18 21:43

ZM
karma
87.00

Ako ? No predsa nefajcit !

  • 1
Odpovedať

Marianna Rajniaková 05.06.18 12:07

MR
karma
109.00

pred štrnástimi rokmi som skoncovala s fajčením a doteraz som na to hrdá..

  • 0
Odpovedať

Zdena Paňková 11.06.18 07:23

ZP
karma
100.00

Ak chcete prestať, urobte to hneď a nie postupným znižovaním. Kolegynka - silná fajčiarka, prestala zo dňa na deň a ja jej držím palce, aby to tak ostalo, zvíťazila :).

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní