Ako správne vybrať kliešťa? Ľudia to robia zle a následky sú hrozivé!

Ako správne vybrať kliešťa? Ľudia to robia zle a následky sú hrozivé!

Už v predošlých článkoch sme sa venovali malému parazitovi, ktorého si môžeme celkom ľahko a nebadane na sebe priniesť domov. Sezóna kliešťov začína na Slovensku čoraz skôr, čo súvisí aj s otepľovaním. Kliešťov sa bojíme a je to veru oprávnené, pretože to, že sa prisajú na našu pokožku a živia sa krvou, je naozaj nepríjemné, no zároveň to môže byť len začiatok zdravotného problému. Choroby prenášané kliešťami sú totiž veľkým rizikom. Keď si teda aj napriek protiopatreniam v podobe repelentu či vhodne zvoleného oblečenia nájdeme na tele prisatého kliešťa, chceme sa ho celkom logicky zbaviť čím skôr. V tomto momente je však dobre vedieť, aký je ten najlepší a najmenej rizikový spôsob odstránenia kliešťa, lebo aj tu sa dá všeličo pokaziť. Ako teda na to?

Čím dlhšie, tým horšie

Kliešťa by sme sa mali zbaviť čo najrýchlejšie z toho dôvodu, že pri skorom zásahu sa môžeme vyhnúť nákaze – ak je teda kliešť infikovaný. Čím dlhšie je na tele prisatý, tým sa zvyšuje aj riziko prenosu choroby. No pozor, toto tvrdenie neplatí pri víruse kliešťovej encefalitídy. V tomto prípade väčšinou nepomôže ani rýchle odstránenie infikovaného kliešťa. Svoje opodstatnenie má však rýchla akcia pri baktériách borélie. V každom prípade, kliešťa sa treba zbaviť čím skôr. Preto sa po pobyte v prírode nezabudnite dôkladne prezrieť. Kliešť, ako asi viete, na svoju prítomnosť neupozorní svrbením či pálením. Pomáhajú mu v tom zložky, ktoré sú obsiahnuté v jeho slinách. Tie napadnuté miesto okrem iného aj znecitlivejú. Kliešte obľubujú miesta pod odevom, kde sú chránené. Nájsť si ich môžeme najčastejšie na jemnej koži na bruchu, v podkolennej jamke, slabinách, podpazuší, rukách a nohách, dokonca aj na intímnych miestach, no a netreba zabudnúť dôkladne pozrieť aj hlavu, a to vlasovú časť aj miesta za ušami.

Pozri aj: Rôzne druhy bodnutí hmyzom: Toto ti prezradí, čo ťa skutočne poštípalo

kliešť na hlave

Zdroj: Shutterstock®

Olej, krém či alkohol?

Na prisatého kliešťa nepoužívajte alkohol. Miesto, kde sa prisal, sa síce má dezinfikovať, ale až po jeho odstránení. Nakoľko kliešť dýcha celým povrchom tela, aplikovanie dráždivých látok, ale aj oleja či krémov, spôsobuje u neho upchanie dýchacích otvorov a dusenie sa. V tom momente začne vylučovať väčšie množstvo slín, ktoré môžu obsahovať zdravie ohrozujúce vírusy, baktérie či parazitické prvoky. Preto aj odborníci v záujme minimalizácie rizika nákazy odporúčajú, aby sme kliešťa pred jeho vybratím ničím nepotierali. Kliešťa taktiež rozhodne nevyberajte holými rukami a manipulujte s ním opatrne, aby ste ho nerozmliaždili alebo neroztrhli.

Odstránenie kliešťa u doktora

Zdroj: Shutterstock®

Točiť alebo kývať?

Pomerne dlho sme odstraňovali kliešťov točením, resp. vytáčaním, no táto metóda sa ukázala ako nespoľahlivá. Nepríjemný parazit má totiž na svojom dlhom tzv. rypáčiku háčiky a nie závity, takže jeho vytáčanie nemá zmysel. Okrem toho je pri točení prítomné riziko, že v koži zostane jeho „hlavička“. Tým správnym pohybom pri odstraňovaní kliešťa je teda kývanie.

Ideálne je na vyberanie kliešťov použiť špeciálne pinzety a pomôcky na to určené, ktoré dostať kúpiť v lekárni. Ak takúto pomôcku po ruke nemáte, použiť môžete klasickú pinzetu špicatého tvaru. Skosená pinzeta by mohla kliešťa rozpučiť. Pinzetu priložte čo najbližšie ku koži, kliešťa ňou zachyťte za tvrdú základňu hlavičky a pohybujte ním kývaním. Okrem pohybov kývania a len jemného pootočenia na jednu a druhú stranu (kvôli uvoľneniu zatvrdnutých slín, ktoré pôsobia ako lepidlo) sa odporúča aj jemný kolmý ťah oproti koži. Po vybratí kliešťa ranku vydezinfikujte a ubezpečte sa, že ste kliešťa vybrali z kože celého. Ak by niečo z jeho ústrojenstva zostalo v koži, na mieste by sa vytvorila malá hrčka. V prípade, že ste nevybrali kliešťa celého, obráťte sa pre istotu na doktora. Vybratého kliešťa nezabudnite spláchnuť do WC.

Inšpiruj sa: Ako ošetriť štípance od komárov? Takto zmierniš bolesť aj svrbenie!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Milka Damašková 27.06.19 03:38

MD
karma
132.00

Mňa kliešte milujú. Už som ich mala hádam 5. Ten posledný mi bol osudný. Hoci som spravila všetky odporúčané opatrenia, aby som ho nechytila a doma som spravila kontrolu, či ho na sebe nemám, plus výmena šiat za nové, o dva dni som ho našla na sebe prisatého. To už bol na mne príliš dlho. Bola z toho borelióza, no aj s tou som mala smolu. Napriek povestnému červenému kolesu v mieste vpichu mi vyšli negatívne výsledky. A tak sa to ďalej neriešilo. Až neskôr to začalo ísť s mojím zdravím dolu vodou....Až o desať rokov, keď mi robili vyšetrenia kvôli vážnym zdravotným problémom, sa mi dostal do rúk časopis, kde jeden známy imunológ rozprával o borelióze a podotkol, že testy niekedy treba spraviť opakovane, lebo môžu vyjsť negatívne, aj keď tam choroba je. Preto som si ich dala spraviť znova a vyšli na borélie pozitívne Takže som chorobu prechodila. Samozrejme, odnieslo si to zdravie.

  • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 27.06.19 06:02

ĽŠ
karma
100.00

Ľudia to, žiaľ, naozaj robia zle a následky sú hrozivé!

  • 3
Odpovedať

Zoran Majkovic 27.06.19 16:45

ZM
karma
87.00

Ziadnou beznou pinzetou nie je mozne spolahlivo a setrne odstranit kliesta ! Treba na to jemnucky nastroj, aky vidno na ilustracnom obrazku a aspon lupu !!! Ak pinzetu, potom jedine mikro-chirurgicku, ale kto ju ma doma ?

  • 2
Odpovedať

Mária Chromíková 30.06.19 21:33

MC
karma
109.00

toľko návodov na odstránenie kliešťa som už prečítala a každý radi niečo iné.

  • 0
Odpovedať

Lucia Šintálová 13.07.19 22:58

karma
100.00

Teraz sa síce neodporúča vytáčanie klešťa, no mne sa ho zatiaľ pri tomto spôsobe vždy podarilo celého vytiahnuť. Ranu vydezinfikujem a pár dní sledujem. Snažíme sa kliešťom vyvarovať používaním prírodného repelentu, ktorý si varím z rozmarínu.

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 15.07.19 12:15

AS
karma
108.00

každý radí inak- ktorá je najspoľahlivejšia metóda?

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 23.07.19 20:35

JK
karma
100.00

Strašne veľa som ich už odstránila točením a zatiaľ vždy zostal na vatovom tampóne

  • 2
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní