Ako vyliečiť soplík? Skús tieto bylinky na podporu imunity!

Ako vyliečiť soplík? Skús tieto bylinky na podporu imunity!

Tradičná čínska medicína je naozajstným odborníkom vo svojom odbore. Jej pravidlá a zásady sa snažia vo všeobecnosti o jediné – dosiahnuť u človeka rovnováhu, a tým aj celkové zdravie organizmu. Cieľ je možno jasný, no cesta k nemu býva často kľukatá, najmä v zimnom období, kedy na nás číhajú baktérie a nástrahy z každej strany. Prezradíme vám, aké sú najlepšie bylinky na podporu imunity práve podľa tradičnej čínskej medicíny. A tá sa veru nemýli!

5 byliniek na podporu imunity

Zdravý a fungujúci imunitný systém je pre človeka nesmierne dôležitý. Ak zlyháva, telo nám to dáva náležite najavo, napríklad formou najrôznejších ochorení, ako je chrípka, nádcha či poruchy trávenia a iné nepríjemné problémy. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ktoré liečivé rastliny dokážu tieto nepriaznivé javy v organizme zvrátiť.

Inšpirácia pre teba: DIY trendy 2019: Pre kreatívne duše a šikovné ruky

ako zahnať chrípku

Zdroj: Shutterstock®

Echinacea purpurová

Trvalka menom echinacea purpurová je vynikajúcim lekárom ľudskej imunity. Dokáže podporiť správnu činnosť a najmä tvorbu dôležitých bielych krviniek, ktoré dokážu bojovať s najrôznejšími infekciami v tele. Z echineacey si môžete pripraviť domáci sirup, alebo sa zásobiť doplnkami z nej. V každom prípade zaberá stará dobrá klasika – čaj z jej kvetov, ktorý v období chrípok pôsobí ako prevencia. Ak máte problémy s pečeňou o jej užívaní sa poraďte s lekárom.

liečivé účinky bylín

Zdroj: Shutterstock®

Kozinec blanitý

Astralagus, alebo kozinec blanitý, má v domácom liečiteľstve veľmi dlhú históriu. Okrem iného sa v Číne dodnes využíva ako záchranca v oblasti obranyschopnosti organizmu. Jeho užívanie pôsobí na organizmus protiinfekčne. Je silno močopudný, čím zabezpečuje vyplavovanie toxínov z tela. Kozinec sa do organizmu prijíma vo forme vývaru, teda čaju, prášku alebo tinktúry. Ale napríklad v kuchyni sa využíva aj jeho koreň.

Baza čierna

Ďalšou bylinkou podporujúcou imunitu je všetkým dobre známa baza čierna. V našich končinách sme z nej zvyknutí vyrábať sladký sirup, ktorý skôr považujeme za pochúťku, on však dokáže oveľa viac. Popíjanie domáceho bazového sirupu v koncentrácii len niekoľkých lyžíc denne môže podstatne urýchliť priebeh chrípky či podobného vírusového ochorenia. Baza čierna navyše pôsobí proti nepríjemnej chronickej únave.

benefity bazy

Zdroj: Shutterstock®

Právenka latnatá

Právenke latnatej sa pripisujú veľmi podobné vlastnosti ako echinacey, no niektorí tvrdia, že boj so zápalom a infekciou v ľudskom tele zvláda ešte o čosi lepšie. Je významným antioxidantom a na túto vlastnosť nedajú dopustiť ako Číňania, tak i ajurvérdski liečitelia zo Srí Lanky, kde je právenka svätým grálom. Dostanete ju ako prášok alebo extrakt. S týmito skupenstvami by ste pri dávkovaní mali postupovať podľa návodu na obale.

Cesnak

Dostávame sa do finále liečivých bylín podľa čínskej tradičnej medicíny, kde nedajú dopustiť ani na všetkým dobre známy cesnak. Je silným antioxidantom s antibiotickými a antivírusovými vlastnosťami. Cesnak podporuje v činnosti mocné biele krvinky, a preto sa ho oplatí pridávať všade, kam sa dá. Nezabúdajte ale, že tepelne upravený cesnak stráca na sile, preto je najlepšie konzumovať ho surový.

Zaujme ťa: Prášok z plodov baobabu: Skutočný poklad z africkej savany?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 02.02.19 06:27

ĽŠ
karma
100.00

Kozinec a právenka sú mi neznáme, ďakujem za tip!

  • 0
Odpovedať

Lucia Kobíková 04.02.19 19:04

LK
karma
100.00

Z tohto všetkého poznám iba echinaceu, ďakujem za rady :)

  • 0
Odpovedať

Lívia Rusnáková Urbanová 04.02.19 21:06

LRU
karma
-1.00

Zaujímavé tipy, niektoré ani nepoznám, my sa zvykneme liečiť tiež bylinkami, tento rok sme si zaobstarali aj šípky, okrem toho mávame doma bazu, repík, šalviu, prvosienku, medovku,mätu a pamajorán, niektoré z vlastnej záhrady,iné si chodíme nazbierať do prírody

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 05.02.19 20:59

JK
karma
100.00

Niektoré nepoznám iné používam pri prechladnutí a na imunitu

  • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 07.02.19 21:00

karma
106.00

U nás je takisto najlepšou liečiteľkou príroda a okrem Echinacei, Bazi a cesnaku sa u nás veľmi osvedčili - Materina dúška, Repík a Ľubovník vlastnoručne nazbierané, vďaka nim nevieme čo sú prechladnutia, angíny či chrípky.

  • 0
Odpovedať

Jozef Chmelár 09.03.19 18:06

JC
karma
-1.00

toto odporucim lenke.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní